גמילה מחיתולים לעשות את זה נכון

מגיע רגע של כל פעוט וילד להיגמל מחיתולים, וללמוד לעשות את צרכיו באופן עצמאי. בעידן של היום, כאשר הרבה יותר דברים מבעבר נוטים להתפרסם ולעלות לרשת החברתית, או פשוט לשוטט ברחבי האינטרנט נוכל לפגוש בספקות עצמיים, ולערבב שם קצת ביקורת עצמית למידה טובה

01.03.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
גמילה מחיתולים לעשות את זה נכון

 

הרי איך נוכל לראות כיצד הורים אחרים עוזרים לילדיהם להיגמל מחיתולים, ולחוש שאנחנו לא עומדים בתקן? אז מסתבר שיש תקן, תקן מסוים וכללי לפחות, לפחות לפני שהתייעצנו עם איש מקצוע בנושא. התקן הזה לא בהכרח במודעות האנשים השונים המעלים מדיה של ילדים שכבר נגמלו מחיתוליהם, והם לא בהכרח עושים את זה נכון.

ועל כן עולה השאלה - הכיצד עושים את זה נכון?

זו לא שאלה שאפשר לענות עליה בכן, לא, שחור, לבן. זו שאלה המתייחסת למספר גוונים ורבדים. מעל הכל, חשוב כנראה לציין שילדים הולכים להיגמל מחיתולים מתישהו. הניסיון לזרז את התהליך, או להכריח אותו - יכול לייצר המון תסכול. לא מדובר רק בילדים. כמה פעמים בחיינו ניסינו להשפיע על אדם אחר להשתנות, תוך שחווינו כמות לא מבוטלת של מתח, לחץ ותסכול? אם לא מרירות וכעס… זה פשוט לא נעשה. לא ניתן להשפיע על ישות אחרת להשתנות, גם לא כשהיא בגוף תינוק פעוט, ילד קטן, ונער מתבגר. כשאנחנו מבינים את הנקודה, אנחנו יכולים להסתכל - מה כן עושים, איך כן משפיעים על בן אדם להשתנות?

כמו בכל דבר, ובכלל, משהו שאנשי מכירות ושיווק מבינים היטב, מתוך עולם ההשפעה - אנשים משתנים כשמגיע הזמן שלהם להשתנות, כשהם מוכנים לעלות לרמה הבאה שלהם, כשהם בשלים מספיק. לכן עולה השאלה, האם הילד שלנו בשל מספיק כדי לעלות לרמה הבאה בהתפתחות ההתנהגותית, קוגניטיבית, רגשית וחברתית שלו? האם הוא בשל לקבל בחירה מודעת באשר לפעולתו כשזה מגיע ללדאוג לצרכיו? הפסקאות הבאות יתארו את רמת המוכנות האידיאלית יותר עבור תהליך מעבר כזה, לגמילה מחיתולים, באופן שהוא אורגני וטבעי לילד, ולא ידרוש מאיתנו אותה כמות של רגשות לא נעימים מתוך מאבק משונה להכריח תוצאה - רק כי אנחנו חושבים שאולי כך זה כבר צריך לקרות.

אז מהי בשלות הילד כשזה מגיע לגמילה מחיתולים? במה הוא צריך להיות בשל?

ילד, המוכן ובשל מספיק כדי להגיע לנקודת הגמילה מהחיתולים, ימצא את עצמו בשל בתחומים הבאים:

קוגניטיבית, רגשית, וחברתית. הדבר ייתבטא גם ברמה ההתנהגותית, כאשר נגלה שהילד קם והולך להשתמש בשירותים באופן טבעי, תוך שהוא מביע איפוק בנוגע לצרכיו ומבקש למצוא להם פתרון מודע, מלבד שימוש בחיתול שלו, זה ילד שכמובן מתנועע עצמאית, קם ועומד כאוות רצונו. מדובר על גיל שנתיים או שלוש, תלוי בהתפתחותו הבשלה אורגנית.

בשלות קוגניטיבית היא יכולתו של הילד להבין מה הוא רוצה, ולאן זה הולך להוביל. מה יקרה אם יעשה צרכיו במקום מסוים, ולא באחר.

בשלות רגשית, היא פשוט ההרמוניה במערכת היחסים הרגשית בין ילד להוריו, וכלל משפחתו. היא תתבטא בכך שילד כבר מתנהל באופן עצמאי לרוב, ומביע עניין בלהיראות ולקבל יחס מיוחד מן ההורים והמשפחה, ע"י כך שיביע מאמץ מיוחד לשם כך.

בשלות חברתית, יכולה פשוט להיות הצורך של הילד להידמות לקבוצת השווים המשפחתית שלוף וליישר קו איתם בנושא של עשיית צריכים - ולהידמות להם בעניין זה. לכן יבקש להתפנות גם הוא בצורה דומה, על מנת להידמות להם בנושא זה, ברמת האפשר.

לאחר שזיהינו את הבשלות בכל הרבדים הללו, נוכל להתקדם באופן אורגני לכדי גמילה מחיתולים. חשוב לשים לכך לב, ותמיד ניתן להתייעץ עם בעל מקצוע הולם ומתאים לשם כך. תהליך נעים ומעניין לנו.

 

תגובות

מומלצים