האם כדאי למכור דירה אחרי פרויקט של התחדשות עירונית?

נכסים שעברו התחדשות עירונית עשויים להעניק לכם תשואה משמעותית, בעלי דירה אשר נכנסת לפרויקט של התחדשות עירונית, צפויים לקבל לידיהם בסופו של דבר נכס משודרג באופן ניכר, אשר ערכו אמור לעלות.

28.05.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
האם כדאי למכור דירה אחרי פרויקט של התחדשות עירונית?

 

ההמתנה, הסבלנות, הבירוקרטיה – כל אלו צפויים להראות כשווים את ההשקעה, כאשר ה"מוצר המוגמר" מגיע. ישנם מי שרק מחכים לרגע הזה בכדי להתאכלס בדירה שוב, בהנחה ועזבו אותה, או שמתכוונים להשכיר אותה מחדש בהקדם האפשרי – במידה שעשו זאת בטרם החלו עבודות הבניה במסגרת הפרויקט, תוך שהם הופכים אותה, למעשה, לנכס מניב שמייצר עבורם הכנסה קבועה. אך יש מי שמבצע החלטה כלכלית דרסטית יותר ובוחר להעמיד את דירתו למכירה.

כיצד התחדשות עירונית תשפיע על ערך הנכס העומד למכירה?

מי שבוחר למכור את הדירה שלו, אחרי פרויקט כמו פינוי בינוי או תמ"א 38, אמנם נערך לצעד בירוקרטי לא פשוט נוסף, שהוא חדש לגמרי – אך בו זמנית, הוא עשוי להרוויח תשואה גבוהה מאוד על העסקה הזו ולהפוך אותה להזדמנות של ממש לשנות את חייו, בהיבט הכלכלי. ליווי של עורך דין צמוד ובחירת המועד המדויק להעמדת הדירה למכירה, הם גורמים משמעותיים שעשויים להשפיע על הרווח הפיננסי של עסקת נדל"ן כזו ומכאן שמוטב להיערך בצורה המיטבית לשלב הזה. פרויקטים מסוג זה, מעלים לא רק את ערך הדירה עצמה אלא מוסיפים לסיכוי שלה להימכר גם בהיבט הסביבתי. פינוי ובינוי באופן ספציפי עוסק בחידוש שכונות, בהשקעה בתשתיות ובמבני ציבור וכן בשיקום של מקומות וותיקים בערים מסוימות. נכסים הנמכרים בשכונות שעברו התחדשות, מגיעים למחירים הרבה יותר גבוהים ומכאן שעבור המוכרים – זוהי בהחלט יכולה להיות הזדמנות פיננסית חד פעמית.

יתרונות עבור הרוכשים – קניית נכס יד שניה משודרג

היכולת ליהנות מדירה חדשה לגמרי, אך למעשה מיד שנייה, זהו היתרון הגדול ביותר של רכישת נכסים שעבור התחדשות עירונית ובפרט פינוי ובינוי. אמנם גם דירות שעברו תמ"א 38 מקבלות חידוש משמעותי שהוא חיזוק של המבנה, תוספת של ממ"ד וכן שינויים ויזואליים בבניין המשפרים את הנראות שלו, אך פינוי ובינוי הוא ייחודי בעובדה שהבתים נבנים לחלוטין מחדש, כמו בפרויקט בנייה שנעשה "מאפס". החיסרון הוא, שבמידה והדירה נמכרת בתחילת הפרויקט או במהלך ההתהוות שלו, לא ניתן לראות אותה בעיניים אלא לצפות בתרשימים בלבד – בדומה לרכישת דירה חדשה מקבלן.

הייצוג והליווי של עורך דין מומחה לענף המקרקעין, יכול להסיר הרבה מאוד חסמים, הן אצל הרוכשים והן אצל המוכרים. חשובה היכולת של הפרקליט לבאר עבור הלקוח שלו, את הסעיפים בעסקה שאינם ברורים, כמו גם לעמוד על האינטרסים של הלקוח ולהשיג עבורו את העסקה הטובה ביותר – במקביל ליצירת הגנה משפטית מפני בעיות ותקלות שונות, העלולות להתרחש בדרך. כך או כך, עסקאות רבות מסוג זה נעשות בישראל והן מהוות אופציה נפלאה לרכישת נדל"ן.

 

תגובות

מומלצים