הזמנת חקירות כלכליות מתי נזדקק לכך?

כאשר אנחנו חושבים על עבודתם של חוקרים פרטיים, מרביתנו מדמיינים כמעט באופן אוטומטי מקצוע רווי אקשן, מעקבים ורגעים מותחים שלקוחים ממיטב הסרטים.

01.07.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הזמנת חקירות כלכליות מתי נזדקק לכך?

ובכן, בפועל בהחלט יש רגעים שמצריכים קור רוח, אולם ישנם גם מגוון רחב של תיקים שמרביתם משלבים גם לא מעט עבודה משרדית של ניירת, טפסים והררים של ארכיונים ציבוריים.

הכירו את עולם החקירות הכלכליות. אין מדובר בענף חקירתי נדיר, כי אם באחד מנושאי החקירות היותר פופולריים. ישנם מקרים רבים בהם לקוחות מבקשים לבצע חקירה כלכלית נרחבת, וזאת כדי למפות באופן מדויק את הכנסותיהם ונכסיהם של אובייקטים למעקב. להלן מקרי הבוחן העיקריים בהם נדרשת חקירה.

הליכי גירושין

בדיוק כמו שחקירות חוסר נאמנות של בן או בת זוג 'נהנות' מפופולריות גבוהה, כך גם חשדות נוספים בדבר הסתרת נכסים ומקורות פרנסה.

חוקרים פרטיים רבים עובדים בשיתוף עם משרדי עורכי דין וכל שכן משרדי עריכת דין לענייני משפחה, וניתן להדגים זאת בסיפורה של א' שיחסיה עם ר' עלו על שרטון. א' גרה במרכז הארץ באזור נחשק והיא ובעלה רכשו את הדירה בת 5 החדרים ללא צורך במשכנתא. יחד עם 3 ילדיהם, הם חיו חיים עמידים למדי ובטח לבטח כאלו שאינם מעלים חשד על מצב כלכלי רעוע.

כאשר א' ו-ר' התדיינו בדבר חלוקת הרכוש, התגלתה לה תמונה כלכלית שונה בתכלית ממה שהכירה. ר' הראה שהחברה שבבעלותו כלל איננה מרוויחה והציג מסמכים רשמיים. א' יחד עם עורך דינה שכרה את שירותיו של חוקר כלכלי פרטי אשר מצא כי ר' הסתיר 3 נכסים שונים ורשם אותם על שם ילדיו. כמו כן, בתצפיות סמויות שנערכו נמצא שהוא מקבל כספים רבים בשחור ואיננו מנפיק חשבונית כנדרש בחוק.

שותפות עסקית

דוגמה נפוצה נוספת לצורך בחקירות כלכליות היא בעת כניסה להליך שותפות עסקית. נ' חיפש במשך תקופה ממושכת אחר שותף שיקים יחד עמו את החברה הטכנולוגית עליה חלם שנים רבות. רק בזכות השותפות העסקית שנכנס יחד עם ט', יכול היה נ' לבצע את ההוצאות הנדרשות ולהבטיח לעצמו גב כלכלי שישכנע את הבנקים למתן ההלוואה אליה היה זקוק.

עם זאת, נורות אדומות רבות החלו להבהב ו-נ' החליט לשכור את שירותיו של חוקר כלכלי. התברר לו עד מהרה שההון שעמו הגיע השותף העסקי החדש נובע ממקורות מחשידים אשר לבסוף הצביעו אל עבר חברות עסקיות מתחרות בתחום ההייטק. בזכות חקירה כלכלית שמיפתה את מקורות ההכנסה, ניתן היה לגלות שהמקורות הם לא אחרים מאשר חברות המבצעות ריגול תעשייתי.

הונאות נדל"ן

נדיר יהיה למצוא מקרים של הונאות נדל"ן, אך חלקם יכולים לנבוע לאור מושג הנקרא "שכירות מוגנת". מדובר ב"שאריות" משנות החמישים, אז ניתנו זכויות על נכסים להשכרה במחירים שכיום נחשבים לבלתי נתפסים. כמה מאות שקלים מדי חודש עבור דירות שכיום עלות השכירות איננה פוחתת מ-3,000 ₪ לכל הפחות.

כיום אלו הצאצאים של השוכרים המקוריים אשר מנסים להמשיך וליהנות מן הזכויות הללו ולהציג מצג שווא על-פיו הם מתגוררים בבית המדובר לכל הפחות חצי שנה ושאין בידיהם נכס נוסף. תנאים אלו מוכרחים להתקיים לצורך מימוש השכירות המוגנת, וחקירה כלכלית הממפה את הנכסים וכל שכן נכסי נדל"ן, יכולה לספק הוכחות חותכות כי דורש מימוש הזכויות איננו דובר אמת.

 

תגובות

מומלצים