החזר מס רכישה-מי זכאי לו וכיצד לדרוש אותו?

כאשר אדם מבצע רכישה של זכות מקרקעין בישראל, דהיינו דירה, מגרש, משרד או כל נכס מקרקעין אחר חלה עליו חובת תשלום מס רכישה.

26.11.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
החזר מס רכישה-מי זכאי לו וכיצד לדרוש אותו?

FREEPIK

 

תשלום מס רכישה מועבר לרשות המיסים ומשולבות במשרדי מיסוי מקרקעין אותם ניתן למצוא בכל רחבי הארץ. עבור דירות מס הרכישה יהיה מס מדורג (משתנה בהתאם לשווי הדירה ובהתאם לנקבע בחוק מדי שנה) ואילו עבור נכסים אחרים המס יהיה קבוע. הכרת החוק וההקשר שלו לעסקה שלכם חשובה מאוד מכמה סיבות:

  • ראשית – אתם תרצו לדעת כמה מס רכישה יהיה עליכם לשלם כדי להימנע מבעיות בהמשך.
  • שנית – אתם רוצים לוודא אם אתם זכאי לפטור מלא או חלקי ממס רכישה מסיבה כלשהי.
  • ושלישית – כדי להשלים את העסקה ולהעביר את הנכס באופן רשמי וחוקי על שמכם תצטרכו להציג אישורים שאין חוב על שמכם במס רכישה.

הצהרה ותשלום של מס רכישה

אז לאחר שהשלמתם את ההצהרה בנוגע לנכס המקרקעין החדש שרכשתם והגשתם את כל הטפסים הנדרשים, תגלו כעת את סכום מס הרכישה שיהיה עליכם לשלם. את התשלום תצטרכו לבצע תוך 60 יום מתאריך ביצוע העסקה שלכם. ניתן לבצע את התשלום בכמה דרכים עיקריות: דרך משרד מיסוי המקרקעין באזור שלכם בשעות קבלת הקהל, באמצעות שובר תשלום בבנק הדואר, באמצעות שובר תשלום הנשלח אליכם בדואר – בכל סניפי הבנקים, באמצעות מערכת המייצגים (הגישה לשם היא רק לעורך הדין שלכם) או באמצעות מערכת התשלום המקוונת של רשות המיסים באמצעות כרטיס אשראי. ניתן לבקש דחייה בתשלום מס הרכישה במקרים מסוימים אך זו ניתנת לשיקול דעתו של המנהל במשרד מיסוי מקרקעין באזור שלכם.

שיעורי מס רכישה לדירות

עבור דירה ראשונה הנחשבת גם דירה למגורים בדרך כלל מס הרכישה יהיה מדורג. עד דירה בשווי 1,744,505 ₪ לא תצטרכו לשלם מה רכישה. בדירה העולה על סכום זה עד שווי של 2 מיליון ו-70 אלף שקלים תצטרכו לשלם 3.5% וכך הלאה במדרגות מיסוי עד 10% מה רכישה לדירה ששווי העסקה בה עלה מעל 17 מיליון ו-800 אלף שקלים. עבור דירה שנייה, שלישית וכך הלאה תצטרכו לשלם מס רכישה החל מהשקל הראשון של שווי הדירה ושיעור המס יהיה מדורג בין 5 ל-10 אחוז בהתאם לשווי הדירה.

מהו החזר מס רכישה וכיצד ניתן לקבל אותו?

החזר מס רכישה הוא למעשה זכות של אנשים שרכשו מקרקעין בעבר ושילמו יותר מדי מס שבח או מס רכישה. מקרה זה יכול להיות בשל שינויים בחוקים או מקדמות גבוהות שהתבקש בעל הנכס לשלם וכו'. במקרה שכזה יוכלו בעלי המקרקעין לבדוק באתר רשות המיסים באופן מקוון אם קיימת יתרת זכות עבורם במס שבח/רכישה ובמידה וכן יוכלו למלא את הטפסים באתר ולבקש החזר מס רכישה לחשבון הבנק שלהם.

עבודה מול עורך דין מקצועי ומוסמך בתחום

העבודה מול רשויות המיסים ובוודאי כאשר מדובר בעסקאות נדל"ן ועסקאות מקרקעין שונות כרוך בביורוקרטיה רבה. יש להתנהל מול רשויות המיסים, רשויות מקומיות, קבלת היתרים, בירור פרטים בנוגע לאדם/לגוף ממנו אנו רוכשים את הנכס ועוד. כל אלו ועוד מצריכים עבודה של עורך דין מקצועי עם התמחות בתחום הנדל"ן והמקרקעין. עו"ד עמית ורד ישמח ללוות אתכם בתהליך רכישת המקרקעין שלכם, לעדכן אתכם בסכומים המדויקים של מס הרכישה ומקדמות מס השבח שתצטרכו לשלם בהתאם לשווי הנכס שאתם צפויים לקנות ולסוג הנכס. כך תוכלו להיות רגועים ובטוחים שהכול מתנהל בצורה חוקית ובטוחה ולא ייפתחו תיבות פנדורה שיוכלו להפתיע אתכם בעתיד. עו"ד עמית ורד גם ילווה אתכם בכל הקשור להסכמי המכר והחוזים של הנכס כך שהצד שלכם יהיה מיוצג כהלכה במהלך העסקה ותוכלו לבצע אותה בראש שקט יותר.

 

תגובות

מומלצים