החשיבות בליווי עו״ד מקרקעין למכירת דירה

עבור רוב רובם של אנשים מן השורה, מכירה או קנייה של דירה הן העסקאות הכי משמעותיות והכי גדולות שהם מבצעים במהלך החיים שלהם.

13.10.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
החשיבות בליווי עו״ד מקרקעין למכירת דירה

 

חשוב לזכור ולדעת. אף פעם לא כדאי להסתמך על עורך הדין של הצד השני ולוותר בגלל זה על ליווי של עורך דין מטעמכם. כי נכון ששירות של עורך דין הוא לרוב לא שירות זול, אך במקרים רבים רק הודות לליוויו של עורך הדין העסקה מתבצעת כשורה ואין הפסדים אחר כך.

 

חוזה מכר סטנדרטי -  למה זה לא מספיק?

 

רבים שואלים. למה לא נוכל להסתפק בחוזה מכר סטנדרטי? האם זה לא יענה על כל דרישות החוק? אז התשובה היא ש – לא!

 

גם אם המכירה או הקנייה של הנכס נראים הכי פשוטים וקלים, עדיין יש כל כך הרבה סעיפים ופרטים שמרכיבים את החוזה ואותם יוכל לבדוק עבורכם רק עורך דין מומחה שיש לו את הידע ואת הניסיון לצד הבקיאות בכל פרטי הפרטים המרכיבים את הנושא.

 

עורך דין מקרקעין יבדוק עבורכם את כל הנתונים הרלוונטיים. כמו מי הקונה, מה מצבו של המבנה, מה המיסים הצפויים והבלתי צפויים וכן הלאה. מניסיון בשטח נוכל לומר לכם, כי ככל שהעסקה המדוברת הינה גדולה ומורכבת יותר, הרי שהסיכונים עשויים להיות משמעותיים יותר. אפילו טעות קטנה בחוזה המכר שנובע מחוסר שימת לב, עשוי בסופו של דבר לעלות ביוקר.

 

בשורה התחתונה נוכל לומר כי תפקידו המרכזי של עורך הדין הוא למעשה למזער עבור הלקוח את הסיכונים בעת הקנייה או המכירה של נכס הנדל"ן.

 

התחומים אותם יש לבדוק בעת ביצוע עסקת מקרקעין:

 

  1. זהות המוכר ושעבוד של הנכס – חשוב לברר אם ישנה הערת אזהרה בטאבו לגבי הדירה המדוברת לטובת אדם אחר. כלומר האם המוכר הוא אכן הבעלים החוקיים האמיתיים של הדירה. כמו כן יש לברר האם אין על הדירה חובות שונים לרשויות והיא לא משועבדת לבנקים או לבעלי חוב אחרים.
  2. מיסוי – במקרים רבים של מכירת דירה ישנו מס שבח אותו אמור מוכר הנכס לשלם. חשוב לבדוק את כל הפרטים הללו מראש ובעזרת עו"ד מקרקעין תוכלו אף לוודא אם יש לכם דרך חוקית כלשהי להפחית מתשלום המס או אפילו לבטל אותו כליל. חשוב לבדוק האם יוטל עליכם מס שבח גם בעקבות השבחת הדירה בגין עליית הערך של הדירה בעקבות תוכניות עירוניות שונות.
  3. דרישות בכתב – על פי חוק, כל עסקת נדלן של קנייה או של מכירה, מחייב כתיבה על גבי מסמך. מסמך כמו 'זיכרון דברים' הוא מסמך מסוכן למדי היות והוא מסכם את העסקה כאילו ומדובר במסמך סופי בעוד שלא באמת מדובר בחוזה מסודר. בעזרת עורך דין תדעו איך להתייחס למסמך זה וכיצד לנסח אותו.

תגובות

מומלצים