הרשמה לפסיכומטרי מה מונע מאנשים לעשות זאת?

הרשמה לפסיכומטרי היא צעד שרבים חוששים מאוד מלעשותו. הרבה מזה, בשל אלמנט הלחץ שמגיע באופן כמעט אוטומטי עם כל הנושא הבחינה הפסיכומטרית שלרוב מסמלת את הכניסה לחיים הבוגרים ולאקדמיה.

20.08.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הרשמה לפסיכומטרי מה מונע מאנשים לעשות זאת?

נשאלת השאלה – מהיכן מגיע כל הלחץ הזה? האם מדובר בסטיגמה שהמרכז הארצי האמון על הבחינה, מבקש לבחון את תפקודם של הנבחנים תחת לחץ?

ובכן, לגבי המרכז הארצי חשוב להבהיר שמדובר בגוף מאורגן הפועל בשקיפות מלאה. המשמעות היא, שאם המטרה הייתה להעמיד את הנבחנים בלחץ כלשהו, המרכז כנראה היה מציין זאת. יותר מכך, המרכז עצמו מדבר על כך שהלחץ שנובע מההרשמה לפסיכומטרי ומהמבחן עצמו, פוגע ביכולת של המרכז לחזות סטטיסטיקות כאלה ואחרות.

הרשמה לפסיכומטרי – ממה נובע הלחץ?

  • הרשמה לפסיכומטרי מלחיצה בפני עצמה – עצם העובדה שאדם עושה מעשה בוגר ומלא באחריות כמו להחליט לצעוד לתוך האקדמיה ולעבוד את מבחן הכניסה הלוא הוא הפסיכומטרי, מלחיצה בפני עצמה. לפני שאדם עובר את המבחן, הוא מטייל בעולם אחרי הצבא ועושה כל שביכולתו כדי לא לחשוב על שום דבר פרט לכיף, הנאה ומנוחה אחרי שנתיים או שלוש של שירות.
  • המבחן עצמו – אחרי חודשים ארוכים של עבודה קשה, מגיע הרגע הגדול להתמודד מול חוברת הדפים העמוסה בשאלות. המבחן נפתר תחת מגבלת זמן מסוימת, מה שמשפיע על רמת הלחץ של הנבחנים. מה שמעביר אותנו לגורם נוסף.
  • הנבחן עצמו – כל אחד מהנבחנים בבחינה הפסיכומטרית מגיע עם שאיפה שונה למקצוע אחר, ובהתאם לכך לציון מינימלי שעליו להשיג על מנת להתקבל ללימודים לאותו תואר, במוסד אקדמי נחשב. כל נבחן גם מגיע עם הרגלי למידה אחרים שכנראה נרכשו בתקופת בית הספר וימשיכו אתו בזמן הלמידה לפסיכומטרי ולאחר מכן בתואר.
  • בית הספר לפסיכומטרי – אדם שמחליט שהגיע זמנו להירשם לפסיכומטרי יתחיל בסקר שוק מקיף על כל בתי הספר לפסיכומטרי הקיימים בשוק. עליו לבחור במוסד שלא רק נחשב ופופולארי, אלא גם מציע שיטת לימוד שמתאימה לו, תוך מתן יחס אישי לכל תלמיד והקשיים האישיים שלו. אם התלמיד מתקשה בחלק הכמותי, יידע שיש לו למי לפנות שיסייע לו להשלים את החסר.

אז איך מורידים לחץ בזמן הלימודים?

התשובה פשוטה – מתכוננים בצורה נכונה למבחן. הרשמה לפסיכומטרי כרוכה בלחץ טבעי, אין ספק בכך. אך כל לחץ אפשר להוריד, והדרך הטובה ביותר היא פשוט להכיר את נקודות החולשה והחוזק שלכם, להבין כל שאלה לעומקה ומדוע כל צעד בפתרון מתבצע. ככל שתכירו את עצמכם ואת הצרכים שלכם, כך תתפקדו הרבה יותר טוב, על אף הלחץ.

במהלך הקורס, ידובר גם על נושא הלחץ ויינתנו טיפים והמלצות איך להתמודד אתו. מובן לכל שגורם הלחץ הוא כמעט בלתי נפרד מהלמידה לפסיכומטרי, אך גם אותו אפשר לצלוח בקלות!

 

תגובות

מומלצים