השמנת יתר והקשר לדום נשימה בשינה

סובלים מהשמנת יתר הגורמת לכם גם להפרעות שינה? ובכן, כדאי לדעת כי להשמנת יתר יש תופעות נלוות העלולות לפגוע באופן משמעותי באיכות החיים שלכם. 1 מכל 3 אנשים הסובלים מהשמנת יתר סובל גם מתופעת הפסקות נשימה מרובות בזמן השינה.

06.07.2018 מאת: פורטל הכרמל
השמנת יתר והקשר לדום נשימה בשינה

תופעת הפסקות נשימה בשינה מכונה בשם תסמונת דום נשימה, זו בעיה מוכרת המחייבת אבחון מקצועי וטיפול בגלל הסכנה המוחשית לבעיות רפואיות כמו לחץ דם גבוה ושבץ מוחי.

ישנו קשר הדוק וישיר בין תופעת השמנת יתר לדום נשימה בשינה, ילדים ומבוגרים סובלים כיום מהשמנת היתר הגורמת לתחלואים רבים ולמגוון בעיות רפואיות. זו תופעה המאפיינת את תרבות השפע והאוכל התעשייתי, ובגלל הסיכון הרב לתסמונת דום נשימה במהלך השינה אין להזניח את הבעיה וחשוב לפנות לגורם מקצועי על מנת לעבור אבחון ולקבל טיפול מתאים.

השמנת יתר מסוכנת לבריאות האדם

השמנת יתר נחשבת כיום למגפה עולמית הגורמת למחלות רבות, לעלייה בתחלואה ותמותה, וזהו אחד מגורמי הסיכון למחלות קשות כמו שבץ, מחלות לב וכלי דם ועוד. אחד מגורמי הסיכון העיקריים של השמנת יתר הוא דום נשימה בשינה, זו תסמונת הפוגעת באיכות החיים מאחר והסובל מהתופעה מתעורר במהלך השינה פעמים רבות, לכן בבוקר חשים עייפים, כושר הריכוז נפגע, והסיכון למעורבות בתאונות דרכים הוא גבוה במיוחד.

רבים באוכלוסייה סובלים מהשמנת יתר בגלל סיבות כמו תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית, צריכה מרובה של אלכוהול, חטיפים, דברי מתיקה, מזון מעובד ועוד. השמנת יתר היא בעיה שכיחה בעולם המערבי, אך לא רק. במידה ומגלים תסמינים של דום נשימה במהלך השינה, למשל נחירות, ישנוניות ועייפות מוגברת במהלך היום, לחץ דם גבוה ועוד, חשוב לעבור אבחון מקצוע במעבדת שינה, ובהתאם לתוצאות הבדיקה ניתן להתאים למטופל פתרונות יעילים לשיפור מצבו.

אם הרופא מאבחן כי התסמונת נגרמת כתוצאה מתופעת השמנת יתר, יש להקפיד על תזונה מאוזנת ובריאה, בשילוב פעילות גופנית לפחות פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע. במידת הצורך מציעים למטופל פתרונות יעילים לטיפול בהפרעת השינה, כדי לשפר את איכות חייו וכדי למנוע גם סבל לשאר בני המשפחה בגלל הנחירות בלילה. עם זאת, לעתים ניתן לפתור את בעיית הפרעת השינה באמצעות הרזיה ודיאטה מאוזנת כדי להשיל קילוגרמים עודפים.

טיפול יעיל ומוכח מחקרית

במידה ואתם סובלים מהשמנת יתר וכתוצאה מכך הנכם סובלים גם מהפרעות שינה, עליכם לעבור אבחון כדי לגלות האם גם אתם שייכים לסטטיסטיקה של 1 מכל 3 הסובלים מהשמנה הגורמת בין השאר לתסמונת של דום נשימה במהלך השינה. במידה ובמעבדת השינה אובחנתם כסובלים מהתסמונת, הרופא המקצועי יציע לכם פתרונות שונים, כאשר כיום הטיפול המומלץ הוא בעזרת מכשיר סיפאפ. זהו מכשיר יעיל שנבדק במחקרים רבים בשנים האחרונות, יש לעטות על הפנים מסכת מיוחדת על מנת לאפשר מעבר אוויר חופשי בדרכי הנשימה, וכך משפרים את איכות החיים, אך במקביל יש לטפל גם בהשמנת היתר.

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים