התחדשות עירונית - כל מה שצריך לדעת מאת עורך דין עמית סלע

אם נביט לרגע באזור המגורים שלנו ונטייל בסביבתנו, נראה שיש שוני בין רחובות של אותה שכונה. בעוד רחוב אחד מתהדר בבתים מפוארים, הרחוב הסמוך לו כולל לא מעט בתים ישנם ומוזנחים למראה.

13.03.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
התחדשות עירונית - כל מה שצריך לדעת מאת עורך דין עמית סלע

FREEPIK

 

וזאת עוד מבלי שדיברנו על מצב התשתיות והצנרת שנמצאות אף הן במצב מוזנח לאחר שנים של שימוש ללא תיקון. פרויקט מיוחד שנקרא "התחדשות עירונית" נועד לשנות את המצב ולהחזיר לשכונות הישנות את המראה המכובד שאבד להן.

התחדשות עירונית על מסלוליה

לפרויקט של התחדשות עירונית יש שלושה מסלולים עיקריים. המסלול הראשון מתבצע ביזמת הרשויות המקומיות. העירייה או המועצה מחליטות לבצע שינויים ברחבי האזור דוגמת חיזוק מבנים מפני רעידת אדמה. כדי להוציא את פרויקט ההתחדשות מהכוח אל הפועל במקרה זה נדרש אישור של הממשלה. המסלול השני הוא מסלול היזמים. יזמים אנרגטיים ונחושים בדעתם המעוניינים לבצע שינויים בעיר, מקבלים הטבות כמו פטור ממסים וממע"מ ומבצעים פרויקטים שמטרתם לסייע להתחדשות העירונית. המסלול השלישי הוא מסלול תמ"א 38 שנועד לחזק את המבנים מפני רעידת אדמה. בניגוד לשני המסלולים האחרים המוכללים על בנייני מגורים או אזור מסוים, מסלול זה מתבצע בדרך כלל בבניין יחיד שנועד לשיקום. לפרטים נוספים על המסלולים השונים מחלקת התחדשות עירונית לשירותך.

האם התחדשות עירונית מצריכה את הסכמתם של הדיירים?

באופן כללי, כשרוצים להוציא פרויקט התחדשות עירונית מהכוח אל הפועל, מכנסים אסיפת דיירים ומסבירים להם את המצב. נדרשת הסכמה של רוב הדיירים כדי לבצע פרויקט של התחדשות עירונית, כאשר אחוזי ההסכמה תלויים בסוג העבודה שצריך לבצע. לדוגמה, אם מדובר בחיזוק מבנים בלבד, נדרשת הסכמה של 66% מהדיירים, ואם מתכוונים להרוס את המבנה ולבנותו מחדש, יש צורך בהסכמה של 80% מכלל הדיירים בבניין. על כל פנים, להתחדשות העירונית יש הרבה מה להציע, ולכן דיירים רבים נכונים לתת את הסכמתם. הפרויקט מיועד לשבח את הנכס, ובסיום העבודה הדיירים מקבלים דירה משופצת ויפהפייה עם מעלית, חניות ושלל הטבות. העבודה הרבה שבוצעה משביחה את הנכס, כך שבעלי הדירות יכולים להשכיר או למכור את הנכס שבבעלותם בסכומים גבוהים יותר.

מעבר לכך, ראוי לציין שהדיירים אינם נדרשים בדרך כלל להוציא כסף על פרויקט ההתחדשות. ההוצאות שלהם עשויות להתבטא יותר בתשלומי ההוצאות השוטפות כמו מים, ארנונה וחשמל.

גם היזמים והרשויות מרוויחים

פרויקטי ההתחדשות העירונית משתלמים לא רק לדיירים, אלא גם ליזמים ולרשויות המקומיות. כך, אם היזמים מנהלים פרויקט מוצלח, הם יכולים להכניס אותו לתיק העבודות שלהם ולעודד אנשים אחרים לפנות אליהם ולהשקיע בפרויקטים נוספים. הרשויות המקומיות מקבלות שכונות טובות ואיכותיות יותר. לאחר ההתחדשות העירונית השכונה הופכת לנגישה יותר וכוללת פארקים, מרכזים מסחריים, מוסדות לימוד ועוד. כתוצאה מכך יותר אנשים מגיעים לשכונה ומכניסים כסף לעירייה.

כמה זמן נמשך פרויקט ההתחדשות?

כל פרויקט התחדשות מתחיל בהשגת האישורים הנדרשים. התהליך עצמו, הכולל קבלת אישור הדיירים ואישורים מדרג גבוה, עשוי לנוע בין 10 חודשים לשנה וחצי. לאחר מכן מתחילים בעבודות החידוש והשדרוג עשויות להימשך כשנה וחצי ויותר, הכול תלוי בסוג העבודה שיש לבצע.

לא יודעים מה זאת התחדשות עירונית? פנו לעורך דין

אם קיבלתם הודעה על פרויקט בנייה ואתם לא יודעים מה זה אומר, או אם אתם יזמים שרוצים להתחיל את העבודות בפרויקט התחדשות אך נרתעים מכל העניינים המשפטיים והביורוקרטיה מסביב, עורך דין הוא האדם שיעזור לכם. המשרדים שלנו מעניקים מגוון רחב של שירותים בתחום הנדל"ן, וביניהם גם בנושא של פרויקטי בנייה וחידוש בניינים ושכונות. מחלקת התחדשות עירונית לשירותך מטפלת בכל הנושאים הקשורים להתחדשות ומסייעת לגייס את האישורים הדרושים כדי להוציא את הפרויקט מהכוח אל הפועל כדי להתחיל לעבוד עליו ללא דיחוי.

 

תגובות

מומלצים