זומנתם לחקירה משטרתית? כך תפעלו בהתאם

זימון לחקירה משטרתית נתפס על-ידי רבים כסיטואציה הלקוחה מן הסרטים והסדרות הטלוויזיוניות הנבחרות. באם מדובר במקרה מציאותי, הרי שוודאי שהוא שמור אף ורק לאחרוני העבריינים ולמשפחות הפשע.

02.07.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
זומנתם לחקירה משטרתית? כך תפעלו בהתאם

 

בפועל, המציאות מלמדת אותנו שגם אנשים נורמטיביים לחלוטין ושומרי חוק, עלולים למצוא את עצמם במצבים שאינם נורמטיביים כלל וכלל. למעשה, מרבית המזומנים לחקירה משטרתית אלו הם אנשים מן השורה שלא שיערו בנפשם שימצאו עצמם תחת תשאול.

מהי חקירה משטרתית?

חקירה במשטרה הינה הליך פרוצדורלי שבמסגרתו פועלים גורמי אכיפת החוק למען בירור הנסיבות, גיבוש עדויות ויצירת תמונת מצב אמתית שמבדילה בין שמועות לעובדות. באמצעות איסוף כולל של ראיות יכולים גורמי אכיפת החוק להחליט באם יש להגיש כתב אישום או לא.

כאן המקום לציין את המשמעות של נוכחות הנחקר. בין שמדובר בעד ובין שמדובר בחשוד, הרי שכל מילה וכל משפט הנאמר במסגרת החקירה, עלול לשמש כראייה משפטית לכל דבר ועניין. ראייה שלא אחת אף יכולה להפליל את החשוד ולהביא להטלת עונשים כבדים.

גם אנשים נורמטיביים מוצאים עצמם בחקירה

נ' ערך מסיבה עם חבריו ובה הם צרכו סמים קלים. השכנים שזעמו על הרעש לאחר השעה 23:00, כלל לא שיערו שבקשתם לגורמי שיטור שיפסיקו את הרעש הלילי, תהפוך למעצר בחשד לסחר בסמים. נ' הוא איננו סוחר, אך בדירתו נמצאו למעלה מ-15 גרם מריחואנה, מדד שעל-פי חוק מאפשר לשוטרים לחשוד שמדובר באחזקת סם לצורכי רווח.

י' התווכח ממושכות עם אשתו. מזה זמן שמערכת היחסים איננה כפי שהייתה בעבר, אך לאחרונה היחסים השליליים החריפו עד להחלפת טונים גבוהים ואף השלכת חפצים. אשתו כ' נפגעה מאחד החפצים שהשליך בזעם והתלוננה במהרה במשטרה. י' עוכב לחקירה בחשד לעבירת אלימות במשפחה.

ק' שב לביתו מן העבודה כשהוא טרוד ועייף מריבוי המשימות. מדובר בנסיעה קבועה אותה הוא עורך מדי יום ולעתים הוא 'חוטא' בכך שהוא נוהג באופן אוטומטי ומבלי לשמור על ריכוז מוחלט בדרך. מבלי ששם לב, ביצע פניה בתוך השכונה השקטה שלו כאשר רכב נוסף הסתיר לו 2 הולכות רגל שחצו במעבר חצייה.

למרבה הצער ק' פגע באחת מהולכות הרגל אנושות ומאוחר יותר היא נפטרה בבית החולים. עוד בטרם נקבע מותה, הוא עוכב לחקירה שעתה מתמקדת במיצוי העונש על המתה.

מה עושים כאשר מזומנים לחקירה?

הטלפון צלצל וזומנתם לסור לתחנת המשטרה? בקשו מפקיד התחנה להגיע בתוך מספר שעות. באם הוא מתעקש על הגעתכם המידית אל תתנגדו. הגיעו לתחנת המשטרה ובקשו להתחיל בחקירה אך ורק עם הגעתו של עורך דינכם. בעת הזו, צרו קשר מידי עם עורך דין פלילי הזמין 24 שעות.

במקרה ומדובר בעיכוב מידי לחקירה, הקפידו גם בעת הזו להתעקש על עיכוב החקירה עד לבואו של עורך דין. זכרו שכל מילה שתיאמר על-ידכם וללא סינון של עורך דין, עלולה לשמש כנגדכם.

 

תגובות

מומלצים