כללי זהירות לנהיגה בחורף

החורף בישראל קצר יחסית, ולא קשה כמו במדינות אחרות, אבל גם כך ישנם כמה חודשים שבהם כולנו מחויבים בנהיגה זהירה במיוחד. לפניכם רשימת כללי זהירות שיעזרו לכם לעבור את החורף בשלום.

14.12.2018 מאת: פורטל הכרמל
כללי זהירות לנהיגה בחורף

מהירות נמוכה יותר

"סע לאט", שר אריק איינשטיין והסביר: "לא יתחילו בלעדינו". העצה הזו תקפה כמובן בכל עונות השנה, ובפרט בחורף. כשאנחנו מורידים את הרגל מהגז ומפחיתים את מהירות הנסיעה ב-20 קמ"ש, ניקוז המים מהכביש על-ידי הצמיגים יעיל יותר, ולמעשה אם לא ניסע לאט יותר, ניקוז המים עלול שלא להספיק והתוצאה: סכנת החלקה.

בלי בלימות פתע

גם בלימת פתע עלולה להוביל להחלקה. על-מנת להימנע מהצורך בלחיצה חדה ומהירה על הברקסים רצוי להאט וכן לשמור על מרחק גדול יותר מהרכב שלפנינו. במכוניות עם מערכת ABS חשוב ללחוץ על דוושת הברקס בחוזקה ולא לעזוב אותה עד שהרכב עוצר לגמרי.

פניות מתונות

על-מנת לא לאבד שליטה על הרכב, חשוב לבצע כל פנייה באופן מתון - הן מבחינת המהירות והן מבחינת רוחב הסיבוב. כדי לא להפתיע אף אחד ולא להיות מופתעים, אותתו על כוונתכם לפנות מספיק זמן לפני הפנייה עצמה, והקפידו להיערך לפנייה מראש ובאופן מושכל.

כניסה זהירה לשלולית

שלולית, ובפרט אם היא גדולה, מהווה סכנה. במידת האפשר רצוי לא להיכנס כלל לשלוליות. אם אין ברירה, הכניסה חייב להתבצע במהירות מינימלית כדי שחלקים שונים במנוע לא יירטבו. כשיוצאים משלולית, חשוב ללחוץ על הברקסים - לחיצות לסירוגין - כדי שהרפידות יתייבשו. המלצה נוספת היא להעדיף נסיעה בכבישים שאתם יודעים שהם מתוחזקים היטב באמצעות חברות דוגמת אמצ שמש כדי לא לגלות מאוחר מדי שמתחת לשלולית מסתתר בור בעייתי.

ארוחה קלה לפני נסיעה ארוכה

בחוץ אמנם קר אבל בתוך הרכב בדרך כלל חם למדי, ולמעשה ככל שבחוץ קר יותר, כך גדל הסיכוי להפעיל חימום ובתוך המכונית הטמפרטורה גבוהה יותר. במצב שכזה, נהגים עלולים להפוך למנומנמים. על-מנת להקטין את הסיכון לרמת עירנות נמוכה, מומלץ לא לאכול ארוחות כבדות שמטבען משרות גם כן עייפות בלתי מבוטלת, ובפרט לקראת נסיעות ממושכות יחסית. עוד המלצה בהקשר של נסיעות ארוכות היא זו מהסעיף הקודם, נסיעה בכבישים איכותיים שנסללו על-ידי חברות איכותיות כמו אמצ שמש.

למלא אוויר בצמיגים לפחות פעם בשבועיים

ניפוח כל הצמיגים בהתאם ללחץ האוויר המומלץ ע"י יצרנית הרכב הוא חובה, ובתדירות של לפחות פעם בשבוע. כדאי לזכור שגם אם אתם נוהגים בכביש שזה עתה הושלמה סלילתו על-ידי חברת אמצ שמש, אם בצמיגים חסר אוויר, אחיזת הכביש אינה מיטבית - והתוצאה עלולה להיות אובדן שליטה ותאונה קשה.

ההתנהגות הנכונה במקרה של החלקה

החלקה מחייבת תגובה מהירה ובה בעת זהירה. על-מנת למנוע פגיעה קשה חשוב להסיר את הרגל מהגז, בהדרגה ובעדינות, ולהאט במתינות עד שהמכונית חוזרת לנסוע בכיוון שאנחנו רוצים שהיא תיסע אליו. אם אתם מאבדים שליטה ברכב תוך כדי ביצוע פנייה, ההתנהגות הנכונה משתנה בהתאם לסוג ההנעה - אם ההנעה קדמית, הפנו את ההגעה לכיוון שאליו מחליקה המכונית עד שהגלגלים האחוריים מתייצבים. אם ההנעה אחורית, הסירו את הרגל מהגז וסובבו את ההגה נגד כיוון ההחלקה עד להתייצבות. ברכבי 4X4 ההגה מופנה לכיוון ההחלקה ויש להאיץ קלות, בעדינות.

 

תגובות

מומלצים