למה חשוב לצחצח שיניים כל יום

חשוב לצחצח שיניים כל יום כדי למנוע מחלת חניכיים. הימנעות מצחצוח שיניים במשך מספר ימים עלולה להוביל להתפתחות של מחלת חניכיים.

02.01.2019 מאת: פורטל הכרמל
למה חשוב לצחצח שיניים כל יום

צחצוח שיניים מבטיח הסרת הפלאק, הגורם לריקבון ולמחלות חניכיים, ומוודא מניעת הצטברות הפלאק על השיניים.

האדם הממוצע אוכל כ-4-3 פעמים ביום. האוכל שאנו אוכלים נלעס על ידי השיניים, מעוכל באופן חלקי בפה ואז נבלע. שרידי מזון נשארים בפה ומצטברים על פני השיניים, הלשון, מתחת לחניכיים, בין השיניים ואפילו בחרירים על השיניים. החיידקים בפה פועלים הופכים את שאריות המזון לחומר דביק המכונה פלאק. עם הזמן, החומצות והפלאק עלולים לגרום נזק לאמייל השיניים ולחניכיים, וכתוצאה מכך לשורה של בעיות שיפגעו בבריאות השיניים, אם לא יטופלו, כגון עששת, מחלת חניכיים ודלקת חניכיים. את המידע הזה כבר רכשתם בוודאי באחד הביקורים שלכם במרפאת שיניים מומחית בתחום.

למרבה המזל, דרך קלה ואמינה להיפטר מחלקיקי מזון מזיקים אלה שנדבקים לשיניים שלנו, היא להפריד ביניהם לבין השיניים על ידי צחצוח שיניים באופן קבוע.

למניעת עששת

צחצוח שיניים פעמים ביום וניקוי בחוט דנטלי אחת ליום, יכולים לסייע למנוע עששת, שעלולה להוביל לחורים בשיניים, ובסופו של דבר להביא למצב שיגרום לאובדן השיניים. הצחצוח מסייע גם למניעת ריח רע מהפה, אשר עלול להרתיע חברים, עמיתים ובני משפחה, ולהקשות על פיתוח קשרים בינאישיים עמוקים. מצב זה עלול לפגוע בהערכה העצמית ובביטחון העצמי של האדם.

למניעת מחלת חניכיים

הימנעות מצחצוח שיניים ומניקוי בחוט דנטלי במשך מספר ימים, עלול להוביל להתפתחות מחלת חניכיים. צחצוח השיניים מבטיח הסרת הפלאק, שהוא הגורם העיקרי לריקבון שיניים ולמחלות חניכיים. הצחצוח גם מעכב את הצטברות שכבת הפלאק על השיניים.

לשמירה על בריאות הגוף

צחצוח שיניים קבוע מפחית את הסיכון ללקות בזיהום חיידקים כמו מורסה של השיניים. כאשר החיידקים מתרבים בפה לרמות הפוגעות בבריאות, הם גורמים ליצירת מוגלה באזור שורש השן. כאשר לא מטפלים בדלקת, המצב עלול לגרום לבעיות בריאותיות חמורות של הגוף כולו, ולפגוע בלב ואפילו במוח.

במקרים נדירים מאוד, זיהומים אלה, המשפיעים על איברים חיוניים, נחשבים כקטלניים ביותר. מצב גרוע של השיניים ושל החניכיים קשור למצבים בריאותיים כרוניים רבים כולל סוכרת, אוסטאופורוזיס ומחלת אלצהיימר.

כאבים ואי נוחות

שמירה על היגיינת פה טובה, אשר צחצוח הוא מרכיב חשוב בה, יכולה לעזור ולחסוך כסף רב שתידרשו להוציא בגין טיפולים במסגרת רפואת שיניים כללית, כגון מילוי חורים, או גרוע מכך, ניתוח חניכיים בגין החרפה של מחלת החניכיים, וטיפולים מסובכים אחרים הקשורים לתחום שיקום הפה.

כאשר השיניים אינן בריאות קשה ללעוס ולאכול, כאשר ההזנחה המשפיעה לרעה על השיניים ועל החניכיים, קשה גם לחייך.

שיניים נקיות יכולות להבטיח מערכת של שיניים חזקות ויפות, שיכולות להגביר את ההערכה העצמית ואת רמת הביטחון העצמי שלכם.

על צחצוח שיניים

מומלץ לצחצח שיניים פעמיים ביום לאחר כל ארוחה ולנקות בחוט דנטלי כל יום. החוט הדנטלי יכול להגיע לכל האזורים שמברשת השיניים לא מצליחה לנקות. וכאשר השיניים בריאות, גם החניכיים יהיו בריאות.

וודאו שאתם משתמשים במשחת שיניים עליה ממליץ רופא השיניים, כדי לתמוך בשיניים חזקות ובריאות. כמו כן, הרגילו את עצמכם ואת ילדיכם בצחצוח שיניים נכון.

את מברשת השיניים מומלץ להחליף פעם בשלושה או ארבעה חודשים, להשתמש במברשת שיניים עם זיפים רכים, ובמוצרי שיניים מאושרים.

הצעדים לצחצוח שיניים נכון

שימו לב שילדים זקוקים לעזרת המבוגר כדי לצחצח שיניים באופן יסודי, עד שיהיו בני 8 או 9. אתם יכולים להניח להם לצחצח לבד, ואחר כך לעבור לסבב שיפורים, כלומר, לעזור להם לצחצח, כדי להבטיח שיניים נקיות. מברשת שיניים קטנה ורכה היא אידיאלית לילדים. אפשר להתחיל להשתמש בחוט דנטלי ברגע שיש מגע בין שתי שיניים בפה.

6 שלבים יובילו אתכם בדרך לצחצוח שיניים נכון:

  • שלב ראשון: הניחו את המברשת בזווית על החלק החיצוני של קו החניכיים, כשהזיפים לכיוון החניכיים התחילו להניע את המברשת בעדינות קדימה ואחורה. חזרו על פעולה זו בכל אחת מהשיניים.
  • שלב שני: צחצחו את החלק הפנימי של כל שן בטכניקה זהה לזו של הצעד הראשון.
  • שלב שלישי: צחצחו את משטחי הלעיסה של השיניים תוך שימוש בתנועות אחורה וקדימה.
  • שלב רביעי: השתמשו בקצה המברשת לניקוי החלק הפנימי של כל אחת מהשיניים.
  • שלב חמישי: צחצחו בעדינות את הלשון ואת קו החניכיים.
  • שלב שישי: נקו בחוט דנטלי מדי יום באזורים שבין השיניים, במקומות שמברשת השיניים לא מגיעה אליהם. תוכלו לבצע ניקוי זה גם על שיני הילדים.

תגובות

מומלצים