מדוע לימוד אנגלית בגיל צעיר כל כך חשוב?

הלמידה הפורמלית במסגרת המסודרת של מערכת החינוך מתחילה בסביבות גיל 6 - ויש לכך כמובן סיבות טובות, שקשורות בעיקר להתפתחות הרגשית בשנים הראשונות וליכולת הריכוז שבגילאים מוקדמים יותר לא מאפשרת יום לימודים שלם.

21.01.2019 מאת: פורטל הכרמל
מדוע לימוד אנגלית בגיל צעיר כל כך חשוב?

 

כשמדובר על לימוד האנגלית, ההנחיה הרשמית של משרד החינוך היא להמתין 3 שנים נוספות ולהתחיל לרכוש שפה חיונית זו רק מכיתה ד' - אבל הילדים שלכם ירוויחו המון אם ידעו אנגלית כבר בגיל צעיר יותר.

 

התועלת הקוגניטיבית

כשילדים צעירים לומדים שפה חדשה - כל שפה שהיא, בין אם שפת אם ובין אם שפה "זרה" (בעולם שבו למעלה מ-1.5 מיליארד בני אדם מדברים אנגלית, קצת מוזר להגדיר אותה כשפה "זרה") - הם מפתחים במידה בלתי מבוטלת גם את היכולות הקוגניטיביות שלהם.

בנוסף, משתפרות יכולות הלמידה באופן כללי, כך שילדים שלומדים אנגלית כבר בגיל צעיר עשויים להגיע להישגים מרשימים בבית הספר גם במקצועות אחרים.

 

ביטחון עצמי גבוה יותר

תרומה משמעותית נוספת של לימוד האנגלית בשלב מוקדם בחיים, עוד לפני שמערכת החינוך מקנה לילדים את יסודות השפה, היא חיזוק הביטחון העצמי.

היכולת לדבר בעוד שפה פרט לעברית, להבין את ההורים גם כשהם מדברים באנגלית, לצפות בסרטונים ביוטיוב גם כשהם לא מתורגמים וישנן כמובן עוד סיטואציות שבהן השליטה בשפה הפופולרית יכולה לבוא לידי ביטוי מעניקה לכל ילד תחושת ערך גבוה. בפרט כך הדבר כשלרוב הילדים סביבו אין ידע דומה - והתוצאה היא ביטחון עצמי גבוה יותר, שנשמר גם כשמתחילים ללמוד אנגלית בבית ספר (ואפילו מתחזק בזכות היתרון המהותי על פני שאר התלמידים).

 

רווח משמעותי גם בהווה וגם בעתיד

בנוסף לתועלות הנ"ל שמשפרות את חיי הילד בהווה, ניתן להגדיר לימוד אנגלית לילדים כמנוף להצלחה כלכלית בעתיד. אנחנו לא יכולים לדעת מה יהיו המקצועות המבוקשים בעוד 10 או 20 שנה, ובטח לא בעוד שלושים שנים, אבל כן אפשר לומר במידה רבה של ודאות שאנגלית ברמה גבוהה תהיה דרישה רווחת בשוק התעסוקה, ובפרט למשרות המתגמלות באמת.

בנוסף, שליטה באנגלית כבר מגיל צעיר מובילה לרמה גבוהה מאוד של שימוש בשפה הרווחת בגיל מבוגר, ובהתאם לילדים שלכם יהיה קל יותר להתקבל לתפקידים שונים גם בחו"ל. עוד כדאי לזכור שגם בתחומי התרבות והאמנות אנגלית היא כלי בעל ערך רב. רוצים לדעת עוד על הרווחים שהילדים שלכם יקבלו מלימוד אנגלית בגיל צעיר? לחצו כאן למידע נוסף.

 

האם לימוד אנגלית בגיל צעיר מקשה על שליטה מלאה בעברית?

לא.

אמנם בגילאים צעירים ילדים נוטים לשלב עברית ואנגלית באותו משפט והתוצאה לעתים נשמעת מוזרה, אולם הדבר לא מעיד על בלבול אלא דווקא על גמישות מחשבתית, ובכל מקרה בשלב הבא של פיתוח השליטה בשתי השפות הם יודעים להבחין ביניהן ולבחור מתי להשתמש בכל אחת מהן (וכמובן שניתן גם לשלב ביניהן כדי לגוון את דרכי ההבעה).

עוד חשוב להדגיש שגם אם בשלב הראשוני אוצר המילים בעברית עשוי להיות מעט נמוך יותר בגלל שהילד "משאיר מקום" במוח למילים באנגלית, הרי שתוך זמן קצר הפער נסגר ולמעשה המצב אפילו הפוך: בזכות לימוד האנגלית כבר בגיל צעיר והיעדר מחסומי שפה מכל סוג שהוא, משתפרת גם השליטה בעברית.

 

תגובות

מומלצים