מהירות מופרזת מה העונשים הקבועים בחוק?

נהיגה במהירות מופרזת נחשבת בישראל לחוק חמור. כתוצאה מכך, החוק קובע עונשים שונים לנהיגה במהירות מופרזת ואף מחלק אותם לדרגות. החלוקה העיקרית היא בין נהיגה מעל המותר אך בדרגה נמוכה יחסית ועד נהיגה במהירות מופרזת מאוד.

07.09.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מהירות מופרזת מה העונשים הקבועים בחוק?

 

כמו כן, החוק בישראל מושפע מהתקנות במדינות אחרות בעולם וגם הוא עשוי להשתנות.

נכון להיום, הקדמה על נהיגה במהירות מופרזת ולאחר מכן סקירת עונשים לפי דרגת המהירות צריכים להיות חלק בלתי נפרד מהידע שיש לציבור הרחב כלפי הנושא. מידע כזה מאפשר לנהגים להיזהר ממהירות מופרזת ולהבין איזה עונשים קבועים עבורם בחוק, מה גם שהיא מייצרת סוג של הרתעה בפני נהגים חדשים וותיקים כאחד.

דרגות נהיגה בשטח עירוני לעומת שטח בין עירוני

נהיגה במהירות של 0-20 קמ"ש מעל המותר בשטח עירוני מאפשרת לנהג לבחור בין ברירת משפט או קנס כספי בגובה של 250 ש"ח. נהיגה במהירות של 21-30 קמ"ש כבר תגדיל את הקנס ל-750 ש"ח ותכלול צבירת 8 נקודות, בעוד נהיגה במהירות של 31 קמ"ש ומעלה בשטח עירוני תחייב צבירה של 10 נקודות וזימון למשפט.

לשם השוואה, דרגות הענישה בעבירת מהירות מופרזת בשטח בין עירוני הן כמובן שונות. כאן אפשר לראות שנהיגה במהירות של 0-25 קמ"ש מעל המותר עדיין תאפשר ברירת משפט או תשלם של 250 ש"ח, אך נהיגה במהירות של 26-40 קמ"ש מעל המותר תעניש את הנהגים בברירת משפט או תשלום וצבירת 8 נקודות.

לבסוף, מהירות של 41 קמ"ש מעל המותר בשטח בין עירוני תחייב הזמנה לדין וצבירת 10 נקודות ולכן היא נחשבת לחמורה מאוד. מעבר לכך, למשטרת ישראל יש את הסמכות המלאה לשלול את הרישיון של נהג שנתפס מעל המהירות המותרת וקיבל זימון לבית משפט למשך חודש – 30 יום. בפועל, השלילה שמכונה "פסילה מנהלית" נובעת מנקודת הנחה שלפיה הנהג מסכן את הסביבה.

מה שיקול הדעת של השופט?

זימון למשפט מאפשר לנהג שנתפס נוהג במהירות מופרזת להציג את הטיעונים שלו בפני השופט. בין היתר, שיקול הדעת של השופט מושפע משורה ארוכה של שיקולים. כך למשל השופט יכול להקל או להחמיר בעונש של הנהג בגלל כשירות מכמונת המהירות שלפיה נקבעה התוצאה, ליקויים בהתנהגות השוטר שמפעיל את המכמונת, היעדר כיול של המכמונת, כיול בלתי מדויק וכן הלאה.

בשורה התחתונה, הדרך הנכונה להימנע מקנסות והעונשים הקבועים בחוק היא כמובן לנהוג במהירות המותרת. אם בכל זאת חורגים מהמהירות המותרת בשטח עירוני או בין עירוני, מה שכדאי לעשות הוא להתייעץ עם עורך דין ואנשי מקצוע. התייעצות עם עורך דין יכולה לסייע לבחור בין תשלום הקנס וברירת המשפט ולהיערך להצגת הטיעונים. אם יש סיבה לכך, אפשר להיעזר בשירותי עורך הדין כדי למנוע שלילה.

אולי יעניין אתכם גם: נהיגה בשכרות

 

תגובות

מומלצים