מה ההבדל בין ספק כוח מבודד ללא מבודד?

​​​​​​​כל מוצר חשמלי וכל המערכות האלקטרוניות מחייבות ספק כוח מובנה או חיצוני. זהו תחום מורכב המהווה אתגר הנדסי לא פשוט בגלל הדרישה ההולכת וגוברת לספקי כוח קומפקטיים וקטנים ככל הניתן, הדרישה לנצילות גבוהה יותר, לאמינות טובה ולתקינות הספקת הכוח באופן מיטבי ומשופר.

06.09.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מה ההבדל בין ספק כוח מבודד ללא מבודד?

 

כדי לעמוד בדרישות הספציפיות של הלקוחות וכדי לספק פתרונות מקצועיים ואיכותיים ליצרנים וליישומים השונים המוזנים מרשת החשמל הביתית וממקור חשמל אחר, מהנדסים מפתחים ספקי כוח ממותגים (SMPS) המבוססים בין היתר על טופולוגית פלייבק – Flyback. כדאי לדעת כי ספק כוח עם טופולוגית Flyback מתאים בדרך כלל לרמות הספק של עד 150 וואט. אלו דגמים מתקדמים של ספקי כוח הכוללים מספר מועט של רכיבים כדי לפתור את בעיית הגודל של ההתקן, לחסוך עלויות, אך גם כדי להציע בידוד כניסה ויציאה משופר ולהבטיח נצילות גבוהה וטובה יותר.

ההבדל העיקרי בין ספק כוח מבודד לספק כוח לא מבודד

ספק כוח מבודד המיוצר בטופולוגית Flyback כולל פחות רכיבים מספק כוח לא מבודד, ההזנה שלו יכולה להיות ממקור הספקת כוח של DC או AC, ולב המעגל של הספק הוא השנאי. בספק כוח מבודד מותקן שנאי פלייבק השונה באופן משמעותי מהשנאי הנמצא בספק כוח לא מבודד. ההבדל בין שני השנאים הוא הליפוף, בשנאי בעל טופולוגית פלייבק הליפוף הראשוני והשניוני של השנאי לא נושאים זרם חשמלי באותו הזמן בגלל פאזת הליפוף ההפוכה.

השנאי בספק כוח מבודד מציע מספר יתרונות חשובים, למשל הבידוד החשמלי. בשנאי פלייבק הצדדים הראשוניים והשניוניים של הספקת הכוח מבודדים חשמלית, ובגלל הבידוד היעיל אפשר לבטל את צימוד הטרנזיינטים ולבטל את חוטי ההארקה, לכן ניתן לפתח ספקי כוח מבודדים קטנים וקומפקטיים יותר, וגם זוכים לגמישות גדולה בהרבה בקוטביות יציאת הספקת הכוח.

לספקי כוח ממותגים יש נצילות גבוהה במיוחד, עד 90%, הם קומפקטיים במידות שלהם ומהווים רכיב מרכזי במגוון מכשירים ומוצרים, בין היתר במחשבים, בציוד תקשורת ובציוד אלקטרוני רגיש. ספקי כוח ממותגים ובסיסיים בתצורת SMPS מסווגים בדרך כלל על פי בסיס הקלט והוולטאז' ביציאה מההתקן, לכן נהוג לחלק אותם ל-4 קבוצות עיקריות:

  • AC ל-DC
  • DC ל-DC (ממיר מתח)
  • DC ל-AC (אינוורטר)
  • AC ל-AC (ממיר תדרים)

יודגש, כי תצורת המעגל החשמלי, כלומר סוג הטופולוגיה, קובע איך הכוח מועבר מהקלט לפלט. ברוב המקרים הטופולוגיות כוללות שנאי בהתקן כדי לספק את המתח בהתאם ליחס הליפופים. עם זאת, בספק כוח לא מבודד יש טופולוגיות אחרות כמו BUCK AND BOOST, ואין שימוש בשנאי לכן הספק אינו מבודד, וזהו ההבדל המרכזי בין שני סוגי ספקי הכוח – ספק כוח מבודד או לא מבודד.

ספקי כוח, ממיר מתח, מסנני רעש ואביזרים נוספים כדאי להזמין רק מחברת TDK Lambda, החברה הבינלאומית מתמחה בפתרונות מתקדמים ובהתאמה מיוחדת לדרישות הלקוח ולמאפייני היישום.

 

תגובות

מומלצים