מה עושים באומן בראש השנה מדריך תיירותי

רבבות מחסידיו של הרבי נחמן מברסלב מתאספים לצד קברו מדי ראש השנה והעיר היפה באוקראינה שוקקת חיים. שווקים תוססים, אוכל כשר בניחוח ביתי, שמחה והילולה, קול התפילות נשמע למרחקים.

04.03.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מה עושים באומן בראש השנה מדריך תיירותי

 

מה בעצם קורה באומן מדי ראש השנה ומדוע זו חוויה שאנשים חוזרים עליה שוב ושוב מדי שנה? ומה הסוד הטמון בעלייה לעיר?

מסע בעקבות הרב נחמן מאומן
אומן הפכה למוקד עלייה לרגל, כיוון שקברו של הרבי נחמן מברסלב שוכן באומן. הרבי המכונה "הציון הקדוש" הוא מייסדה של חסידות ברסלב. בשנת 1802 הוא ביקר באומן והחליט שייקבר בה. לרוע המזל, בהמשך הוא חלה בשחפת וכחצי שנה לפני שנפטר החליט לעבור להתגורר באומן על מנת להיקבר בה עם הקדושים. הוא ציווה על חסידיו שיגיעו לקברו לאחר מותו ויפקדו אותו בכל עת ובמיוחד בראש השנה.

ההבטחה שלו היתה שמי שיבוא לקבר וייתן פרוטה לצדקה ויאמר את תיקון עשרה מזמורי התהילים יצא משאול התחתית. ראש השנה הפך למועד העלייה המועדף לקברו, שכן הרבי נהג לומר שבראש השנה העלייה לקברו תמתיק במיוחד את הדינים הרעים. או במילותיו המדויקות: "ראש השנה שלי עולה על הכל. והיה פלא אצלי, מאחר שהמקורבים שלי מאמינים לי, ולמה לא יזהרו כל האנשים המקורבים אלי, שיהיו כולם על ראש השנה, איש לא יעדר? כי כל הענין שלי הוא רק ראש השנה".

אומן ראש השנה עטופה באווירת חג, הן בבגדי המאמינים הלבנים והן בשמחת החיים הפורצת מכל עבר. במשך כל השנים מתקיים לקראת ראש השנה מסע משותף המכונה "קיבוץ" – ביקור לאומן ומצוות העלייה לקברו של הרבי באומן, עיר קטנה השוכנת כ-3 שעות נסיעה מקייב. קשה להעביר במילים את עוצמת החוויה הרוחנית ומי שלא היה אפילו לא יכול לדמיין. בראש השנה מתרחשות מספר פעילויות סביב מצוותו של הרב באומן ובסביבתה.

מעמד התשליך
יש שיאמרו שגולת הכותרת היא טקס התשליך המסורתי במהלכו מתאספים המאמינים סביב האגם הסמוך לאומן ומשליכים באופן סמלי את חטאיהם למי האדם. בטקס קוראים בקול את עשרה פרקי התהילים שבחר הרבי בקול אחד וקריאתם המשותפת מהדהדת למרחקים.

תפילה בבית המגרש
במהלך ביקור באומן בראש השנה בוודאי תגיעו לבית המדרש הקלויז ותקראו קריאת שמע על קברו של הרב כחלק בלתי נפרד מאומן ראש השנה. התיקון הכללי הוא סידור תפילה המזוהה עם רבי נחמן, שכן מדובר בעשרה פרקי תהילים אשר נבחרו על ידיו כתיקון לפגם הברית והינם תמצות ספר תהילים. את עשרת המזמורים (ט"ז, ל"ב, מ"א, מ"ב, נ"ט, ע"ז, צ', ק"ה, קל"ז וק"נ) קוראים במהלך תפילת התיקון הכללי המתקיימת קרוב לקברו ברחוב פושקינא. על פרקים אלה אמר הרבי שבכוחם לתקן את עשרת כוחות הנפש ולהזרים לתוכם רוחניות ושמחה.

אירוח ביתי וחמים
חלק בלתי נפרד מהביקור באומן ראש השנה מוקדש לחברותא וחסידי ברסלב ידועים בשמחה הרבה ובמצוות השמחה – המורשת שהרבי הותיר מאחוריו. זו מורגשת באווירה שוקקת חיים ברחובות העיר, בין אם בבזארים האותנטיים הססגוניים בהם מוכרים טליות, כיפות וספרי ברסלב ובין אם במוקדים השונים בכיכר פושקינא. בעיר פועלים מלונות ודירות המציעים חוויית אירוח ביתית ונעימה והכנסת האורחים מורגשת בכל פינה בדמות חלוקת סעודות חג ארוזות, שתייה קרה וחמה וכיבוד קל. אפשר לשריין מראש טיול מאורגן לאומן בתקופה זו או להזמין מלון בלב העיר או מחוצה לו וליהנות מראש השנה באומן ובסביבתה. בעיר מוקדים מעניינים ויפים כמו גן מטופח.

 

תגובות

מומלצים