מישהו לגור איתו: כך תנהלו את ההוצאות המשותפות שלכם

הרגע בו זוג מחליט לעלות שלב ביחסים ולעבור למגורים משותפים הוא ללא ספק מרגש ומשמח, שיתכן ויזכר לכל החיים. אך למרות המשמעות הרגשית המשמחת, יש להתייחס ברצינות גם למשמעות הלוגיסטית והכלכלית של מעבר שכזה ולהערך אליו. איך? יצאנו לגלות

10.12.2019 מאת: יובל בנר
מישהו לגור איתו: כך תנהלו את ההוצאות המשותפות שלכם

צילום shutterstock

 

עם החלטתכם לבסס את הקשר ולעבור למגורים משותפים – מהלך פשוט ורומנטי שמביא איתו שפע של רגעים זוגיים נפלאים, חשוב לקחת בחשבון כמה דברים חשובים. שחרור הרסן הכלכלי, חוסר תשומת לב, העברת האחריות לצד השני, ויכוחים – אלה רק חלק מההשלכות האפשריות להתנהלות משותפת לא נכונה. אם כך, שלב אחר שלב, כיצד תעשו זאת נכון?

חלוקת תפקידים ותכנון התקציב

כמו בכל עסק מצליח, חלוקת תפקידים נכונה היא חשובה והכרחית. עליכם להחליט מי מביניכם יהיה אחראי לניהול ההוצאות הכלכליות, כדי לבצע מעקב מסודר ויעיל. תפקיד זה משמעותי שכן במידה ושניכם לא משתפים פעולה, לא  תדעו אילו חשבונות וביטוחים עליכם לשלם.

מומלץ לנהל תקציב משותף, בין אם מדובר בחשבון משותף או שמא תעדיפו בנפרד, אך החשוב הוא שתקצו משאבים ותטפלו בכל תחום בפני עצמו, הנה כמה דוגמאות:

הוצאות רכב

בין אם ברשותכם רכב אחד או שניים, מומלץ לתת את הדעת ולנהל את ההוצאות עליהם בצורה נבונה, בעיקר כי ביכולתכם לחסוך המון ולהימנע מעלויות מיותרות. שאלות כמו כמה עולה ביטוח מקיף לרכב, למשל, הן מהותיות כיוון שהבדלים קטנים במחירי הביטוחים השונים עשויים להשפיע משמעותית על שורת ההוצאות השנתיות שלנו. כמובן, גם הוצאות נלוות כמו אחזקה, דלק ורישוי מצטרפים למשוואה ואם ברשותכם שני רכבים, מומלץ שתבדקו כיצד תוכלו לחסוך כמה שיותר בביטוח – לפחות על אחד.

בחירת הדירה

לאחר שהחלטתם על מעבר משותף, תצטרכו להחליט גם על מאפייני הדירה וביניהם – מיקומה, השכר החודשי, גודלה ועיצובה. יתכן ותראו דברים באופן שונה ולא תסכימו על הכל, לכן חשוב לערוך תיאום ציפיות האחד עם השניה וכן להגיע להסכמה ופשרה. שיעור טוב לזוגיות בכללי.

קניות ובילויים

תכנון תקציב חודשי לסעיף זה הינו חשוב, בפרט אם אחד מבני הזוג חובב קניות ברשת, למשל. מצד שני, הגבלה של אחד מבני הזוג בעניין, עשויה להפעיל לחץ על הזוגיות ולעורר ויכוחים רבים. מצב בו שני בני הזוג אוהבים לבלות הרבה יחד ומנהלים אורח חיים סגפני גם עשוי להיות בעייתי, שכן הוא לא מתאים לשלב זה של המעבר.

סופר, אוכל ומסעדות

זוגות רבים מעדיפים לתקצב סכום סמלי שבועי או חודשי לקניית אוכל בסופר. מאידך, ישנם זוגות שמעדיפים דווקא לחסוך את טרחת הקניה והבישול ובמקום זאת, לצאת ולאכול במסעדה. אם אתם מהזוגות הללו – עליכם לקחת בחשבון שזה יעלה לכם יותר. לכן מומלץ לתכנן תקציב בצורה נכונה, שיעמוד ביעדים התקציביים ובד בבד יאפשר לכם את החופש הקולינרי לו אתם ראויים.

לסיכום, הגדירו מטרות כלכליות וקיימו דיונים עליהן. אם דיון, למשל כזה שנוגע לעלות ביטוח רכב לחודש נגרר לויכוח, כדאי ללמוד לצלוח אותו עכשיו, כי ההוצאות רק הולכות ומתרבות ככל שמתקרבים להקמת משפחה וכך גם המתח סביבן. השתדלו לדבר על הדברים בשקט בנועם, תוך קבלת דעתו של האחר, ולחיי עוד שנים רבות של זוגיות מאושרת.

 

תגובות

מומלצים