מערכות בטיחות לרכב טכנולוגיות חדשניות לשמירה על חיי אדם

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים נאבק בדרכים שונות בריבוי תאונות הדרכים בישראל, בין השאר המשרד מעודד את ציבור הנהגים ובעלי הרכבים להתקין מערכות בטיחות לרכב, בין אם הרכב חדש ובין אם הוא משומש.

31.01.2019 מאת: פורטל הכרמל
מערכות בטיחות לרכב טכנולוגיות חדשניות לשמירה על חיי אדם

 

כדאי לדעת כי בשנים האחרונות פותחו מגוון מערכות בטיחות חדשניות ועתירות טכנולוגיה לרכב, כחלק מהמאבק העולמי בתאונות דרכים ונזקיהן. אלו מערכות בטיחות מתקדמות ומצילות חיים, חלקן מותקנות כבר בשלב הייצור ובמרבית כלי הרכב החדשים ניתן למצוא אותן. עם זאת, ברכבים משנתון קודם וברכבים יחסית חדשים שעלו על הכביש טרם הפיכתן של מערכות הבטיחות לסטנדרט בעולם הרכב, ניתן להתקין את המערכת על ידי מתקינים מוסמכים.

כאמור, מדינת ישראל מעודדת את בעלי הרכבים להתקין מערכות בטיחות ברכבם, המדינה מעניקה תמריץ כספי ומי שמתקין מערכת בטיחות ברכבו יכול לקבל הנחה משמעותית באגרת הרישוי השנתית, ובנוסף חלק מחברות הביטוח מציעות מטעמן הנחה בעלות הביטוח לרכב.

מערכת בטיחות מאושרת על ידי משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

נכון להיום, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים מעניק את ההטבה לבעלי רכבים המתקינים אחת משלוש מערכות (Movon מבית אדי מערכות, איווקס ומובילאיי), יש להתקין את המערכת רק אצל המתקינים המוסמכים והמורשים לכך, ניתן למצוא את רשימת המתקינים באתר של משרד התחבורה.

חשוב לציין כי ישנם מספר תנאים לקבלת ההטבה ממשרד התחבורה, למשל רכב נוסעים מסוג 1M או רכב מסחרי מסוג 1N במשקל עד 3.5 טון, רכב שעלה על הכביש לאחר 1 בינואר 2000, רכב בבעלות פרטית או בליסינג על ידי אדם פרטי ועוד.

משרד התחבורה מציעה הטבה בשווי 1,500 ₪ למי שמתקין את אחת המערכות המאושרות, את ההטבה מקבלים כהנחה בעלות אגרת הרישוי השנתי (טסט לרכב) במשך 3 שנים, כאשר בשנה הראשונה זוכים להנחה בתעריף הרישוי השנתי בשווי 700 ₪, כך גם בשנה השנייה, ובשנה השלישית זוכים להנחה בשיעור 100 ₪.

בחירת מערכת לבטיחות לרכב

השוק בישראל נשלט על ידי שלושה סוגי מערכות בטיחות לרכב, אנשי המקצוע והמומחים לבטיחות בדרכים ממליצים לרכוש מערכת הכוללת מצלמת רכב. הסיבה לכך היא שמצלמת רכב המובנית כחלק בלתי נפרד ממערכת הבטיחות לרכב מתעדת ומקליטה את מהלך הנסיעה. כמו כן, מומלץ לרכוש ולהתקין מערכת בטיחות לרכב הכוללת יחידה להתרעה על שכחת ילדים ברכב, תופעה ידועה ומסוכנת הגורמת למותם של ילדים רבים מדי שנה.

מערכת בטיחות מתקדמת הכוללת מצלמת דרך לרכב מספקת התרעות שונות נגד סכנות כמו התנגשות צפויה ברכב לפנים, התרעה על סטייה מהנתיב, סכנת התנגשות בהולכי רגל, התרעה קולית על שכחת ילד ברכב ועוד. זו מערכת מתקדמת ומצילת חיים, מומלץ לכל בעלי הרכבים להתקין אותה, גם אם הרכב משומש, וכך אפשר גם לזכות בהטבה משתלמת מטעם המדינה, אך חשוב מכך להימנע מתאונות דרכים ומסכנות שונות בדרך ולשמור על חיי אדם.

 

תגובות

מומלצים