סגנונות בולטים בעיצוב גינות פרטיות

ההישג המשמעותי בתכנון גינות פרטיות הינו בחירה מדויקת של הסגנון העיצובי - זה למעשה מה שילווה אותנו לאחר מכן, הן מבחינת חלוקת השטח, בחירת חומרי הגלם, צמחייה, פינות ישיבה וכו'.

14.01.2022 מאת: פורטל הכרמל והצפון
סגנונות בולטים בעיצוב גינות פרטיות

צילום אמנות הגינה הקסומה

 

כיום, עיצוב גינות פתוח למגוון של סגנונות עיצוביים, אולם התאמת הסגנון  צריכה להיעשות בקו ישיר עם סגנון העיצובי של החלל הפנימי של הבית, באם הסגנון של הבית הוא לצורך העניין מודרני ועכשווי, בהתאם לזאת תעוצב גם הגינה.

 

להלן דוגמאות לסגנונות עיצוב גינות. כדי לסייע בבחירה, להלן סגנונות בולטים בעיצוב גינות פרטיות שמתוכו תבחרו את הבחירה שתואמת את התנאים בשטח ואת האופי והטעם האישי שלכם.

 

עיצוב מודרני

 

עיצוב גינות מודרני נחשב לנפוץ מאוד כיום, מאחר והוא מכיל את כל הקלאסיקה והרוגע שכל אחד רוצה. הוא נחשב למתחכם וחצוף, אך מאידך ישמור על נראות נקייה ואסתטית.

 

הסיבה שהסגנון המודרני מבוקש כל כך בעיקר קשור למראה המאוזן שלו, משום שהוא יכול להתאים לכל עיצוב החוץ של כל מבנה בארץ, כך שהוא חלק בלתי נפרד מהנראות הסופית.

 

כאן תהייה הרבה יותר מחשבה על האלמנטים הקיימים בשטח, הרבה יותר מסוג הצמחייה, ולכן ניחשף למשטחים גדולים כמו מדשאה, ריצוף חוץ, דק, בריכות שחיה שקועות, ערוגות צמחים וחיפויי אבנים שיספקו דרך ושביל לכניסה וליציאה מהחצר אל הבית.

 

עיצוב אנגלי

 

גינה מעוצבת בסגנון אנגלי מאופיינת בהרבה אותנטיות, טבע ורומנטיות. ניתן למצוא בגינות הללו מרבדי דשא רחבים, עצים, שיחים ופרחיה. כמו כן, יש בה בריכת נוי עם דגים, מבנה עתיק שעליו מטפסת צמחייה, ספסל עץ וכו'. אחד הדברים הייחודיים שמאפיין את הגן האנגלי זה הפרקטיות והסדר שבה מסודרים כל צמחי התבלין והירקות. עוד ניתן לזהות בה פסלים, מזרקה ואלמנטים שונים עתיקים משולבים בעץ ואבן, שמתמזגים עם הנוף הטבעי. 

 

עיצוב טרופי

 

סגנון זה נחשב די נפוץ בישראל שטופת השמש, הוא יכול להתאים לגינות עם שטח גדול, בהן מוקמת בריכת שחייה ונותר עוד שטח רב שמיועד לצמחיה מתפרסת. בגינות טרופיות יש אווירה טרופית שמזכירה את הג'ונגל הסבוך, על כן נראה בה גם עצי דקל גבוהים, דקל אריקה, חמודוריאה , אוזן פיל, צמחייה עם עלים רחבים כמו ציפור גן העדן ועצי פרי כגון (מנגו, בננות, אבוקדו, ליצ'י). גם ריהוט הגינה שייבחר יהיה עשוי מעץ במבוק טבעי.

 

עיצוב צרפתי

 

הגינה הצרפתית מאופיינת בקפדנות, אסתטיות וסימטריה. זה סגנון שמגיע ישירות מהמלוכה הצרפתית ומשקף את התפיסה התרבותית שבה כל אדם הוא מעל הטבע והוא אחראי על עיצובו. כאן נחשף לעיצוב שיש בו לא מעט מבוכים, צורות גיאומטריות וגם גיזום העצים נעשה בצורות הנדסיות. הגינה הצרפתית משלבת צמחייה שהיא רב עונתית יחד עם שלל פרחים ועצי פרי.

 

עיצוב טוסקני

 

עיצוב זה מאופיין במראה מאוד טבעי וכפרי. בעיצוב טוסקני נזהה גם חיסכון גדול במים לעומת שאר העיצובים וכאן תהיה חשיבות לבחירת מערכת השקיה חכמה.

 

האלמנטים העיקריים בעיצוב הטוסקני יבוא לידי ביטוי באבני חיפוי, סלעים, אלמנטים עשויים מעץ, בריכת נוי, ריהוט גינה כמו שולחן וכסאות עץ כבדים, פרגולות או סכך.

 

ניתן למצוא צמחיה שמאפיינת את טוסקנה כגון גפנים, עצי זית, עצי לימון והדר, צמחייה שמטפסת ועוד. עוד נזהה בה שימוש רב בריצוף הקרקע באמצעות אריחים מעוטרים וקירות מסוגננים.

 

עיצוב יפני

 

הגינה היפנית מאופיינת בהרבה סדר ועיצוב קפדני, אך גם עם הרבה פתיחות והרמוניה. הצמחייה לא גבוהה והאלמנטים הם מעולם התרבות היפנית כמו: מים זורמים, איים, גשרים, פנסים, עצים ננסיים וכו'. בגינות ניתן למצוא הרבה פינות ישיבה שמיועדות לתצפית או למטרת הירגעות, מדיטציה והתבוננות פנימית. הצמחים הינם מזני במבוק שונים, אורן יפני שחור, ערבה בוכייה, עץ מייפל ואזוב.

 

עיצוב גינה בסגנון ים תיכוני (ארץ-ישראלי)

 

הגינות המעוצבות בסגנון ים תיכוני כאלה שניתן לראות לא מעט בארץ, מזכירות ניחוח ספרדי או יווני ומאופיינות בעיקר בצמחייה שהיא חסכונית במים כמו עצי זית, לימון, תמר, שיטה, אלה וצמחי תבלין רבים כגון מרווה, זעתר וטימין. מבחינה עיצובית הן פשוטות יותר ועושות שימוש באבני חלוקי נחל או טוף לעיצוב שבילים וחיפויים. נזהה בה גם מזרקה מאבן טבעית, כדי חרס, ערוגות פרחים וריהוט בגוון בהיר.

 

המאמר נכתב באדיבות אמנות הגינה הקסומה עיצוב ותכנון גינות ובריכות שחיה פרטיות.

 

 

תגובות

מומלצים