עבודה בגובה הסיבה המרכזית לתאונות עבודה בבניה

בעולם הבניה ישנן אינספור סיטואציות שבהן יכולים העוסקים במקצוע להיפצע ואף לאבד את חייהם. זה יכול להיות מכשיר חשמלי שמאבדים עליו שליטה, זאת יכולה להיות מכונה תעשייתית גדולה, זאת יכולה להיות תאונת משאית או קריסת קיר/ פיגום.

22.07.2019 מאת: פורטל הכרמל
עבודה בגובה הסיבה המרכזית לתאונות עבודה בבניה

 

אבל כשבוחנים את הסטטיסטיקה לעומק מגלים שעבודה בגובה היא הסיבה המרכזית לתאונות עבודה בענף הבניה, ולא בכדי.

בשורות הבאות נשאל וגם נענה על השאלה האם ניתן למנוע את התאונות הללו או שמדובר בגזירת גורל.

חובה לעבור הדרכת עבודה בגובה

בסופו של דבר, בין שמדובר בתאונות עבודה שנגרמות בגין עבודה בגובה ובין שמדובר בתאונות עבודה מכל סוג אחר ובכל ענף אחר, התנאי ההכרחי להתנהלות בטוחה של העובדים בשטח הוא קבלת הדרכה עבודה בגובה ממדריך מוסמך לעבודה בגובה   כמו חברת עידן בגובה המתמחה במתן הדרכות בטיחות לעבודה בגובה.

עובד שלא נזהר, שלא יודע ממה להיזהר, שלא יודע איך להיזהר ושלא זוכר שהוא צריך להיזהר הוא עובד שלא יכול לייצר לעצמו סביבה בטוחה לעבודה. זהירות היא למעשה מצב מנטאלי שנובע ממודעות כאשר העובד מודע לסכנות שמקיפות אותו כאשר הוא מנתק את רגליו מן הקרקע ועולה לגובה, הוא גם יודע ממה להיזהר.

אם הוא עובר את ההדרכות הנדרשות ומצויד באמצעי הבטיחות הנדרשים, הרי שהוא גם יודע איך להיזהר ומה הוא צריך לעשות כדי להיזהר.

אין זהירות ולכן אין בטיחות

כשבוחנים את הדברים לעומק כאמור, מגלים שלא מדובר בגזירת גורל. זה לא שהעובדים עוברים הדרכות תדירות, מצוידים היטב ומקפידים על כל כללי הבטיחות ובכל זאת מתרחשות תאונות במסגרת עבודה בגובה. בפועל, שום דבר מזה לא קורה.

עובדים עולים לגובה מבלי שהם קשורים כנדרש, לעיתים ללא קסדה ולעיתים מבלי שעברו אפילו הדרכה אחת על בטיחות עבודה בגובה. במצב זה, העובד לא יודע ממה עליו להיזהר, מתי ואיך, ולכן בהגדרה הוא מוצא את עצמו בסביבה מסוכנת שלעיתים הוא כלל לא מודע לסכנה שבה.

אפשר לשנות את המצב, בקלות

העניין הוא שתאונות עבודה בגין עבודה בגובה הן לחלוטין לא גזירת גורל ואפשר לשנות את המצב הזה בקלות רבה יחסית. כל מה שצריך הוא להכניס את העובדים לשגרה של זהירות, של הכרה בסיכוני הבטיחות בתוכם הם פועלים ולצייד אותם בכל הכלים הנדרשים להם כדי לשמור על ביטחונם וגם לוודא שהם עושים בהם שימוש ושימוש נכון.

זה דורש השקעה כספית, אבל בראש ובראשונה זה דורש החלטה להפסיק ולשנות את המצב הקיים. לאחר שמקבלים את ההחלטה הנכונה, ניתן לבצע שורה של פעולות לא יקרות במיוחד, לרבות הדרכת עובדים, הדרכות תדירות, מינוי אחראי בטיחות, רכישת ציוד בטיחות בסיסי, שילוט בטיחות ובסך הכל העלאה מאסיבית של המודעות לסכנות הבטיחות.

בצורה זו ניתן להתגבר על הסכנות של עבודה בגובה ולצמצם מאוד את היקף תאונות העבודה בגובה, הן במספרן והן בחומרתן.

 

תגובות

מומלצים