עורך דין נזיקין לא מתפשר על הזכויות שלכם

כשאדם נפגע בתאונה או מכל סיבה אחרת, יעמוד בפני שורה ארוכה של מונחים משפטיים שאינם מוכרים. כדי לצלוח את התהליך, עליו לפנות לשירותיו של עורך דין נזיקין שישפוך מעט אור על המצב המבלבל, ויסייע לו לקבל את הזכויות המגיעות לו.

12.09.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
עורך דין נזיקין לא מתפשר על הזכויות שלכם

 

מושגים מעולמו של עורך דין נזיקין

ראשית נסביר את המושג 'נזיקין' – זהו מונח הכולל נזקים ופגיעות שנגרמו לנפש, לרכוש, לגוף או לכולם גם יחד. עורך דין נזיקין ייצג לרוב תביעות מעולם תאונות העבודה, תאונות דרכים, רשלנות רפואית ומקצועית, נזקי רכוש ועוד. בנוסף למושג בסיסי זה, יש להכיר מספר מושגים נוספים:

  • ראשי נזק – זהו מונח העוסק בסוג הנזק שנגרם לאדם שנפגע. הפיצוי עצמו ייגזר ממספר ראשי נזק ברי פיצוי, כמובן בהתאם לנסיבות, נתוני התביעה ונתוני התובע.
  • סעד כספי – לאחר שמצליחים להעריך את שווי הפגיעה באדם, יש להבין מהו הפיצוי שישיב אותו למצבו הכלכלי שלו מהתקופה שלפני הפציעה או חלילה, הנכות שנגרמה לו.
  • נזק ממוני ובלתי ממוני – נזק ממוני הוא נזק מוחשי שניתן לאמוד ולכמת, והוא מבטא בחיסרון כיס. נזק בלתי ממוני לעומת זאת הוא נזק שאינו מוחשי ולא בא לביטוי בחסרון כיס.
  • נזק כללי – זהו נזק עתידי שעלול להיגרם לתובע הנפגע מיום שהוגשה התביעה. נזק כללי הוא לדוגמא עגמת נפש וכאבים פיזיים שיהפכו לחלק בלתי נפרד מחייו של התובע בעקבות פגיעתו, ההוצאות הרפואיות, הניידות, הסיוע מאדם מאחר, והתאמת הדיור בהמשך במקרה הצורך.
  • עזרת הזולת – במצבים אלו הובע שנפגע יהיה זקוק לעזרה כדי לבצע פעולות שבעבר היה יכול לבצע בצורה עצמאית בעצמו; החל מתחזוקה הבית, רחצה, הלבשה, נהיגה ועוד.
  • מהו נזק מיוחד – זהו נזק ממוני שנגרם בעקבות התאונה החל מרגע התרחשותה ועד לרגע בו מוגשת התביעה באופן רשמי. הנזקים התגבשו בתקופה זו, וניתן לכמת אותה למספרים. המספרים שיהיו נקובים בתביעה יהיו ברי הוכחה בעזרת ראיות שונות; קבלות, תלושי שכר, וכו'. דוגמא לנזק מיוחד היא הוצאות רפואיות בכדי לטפל באדם לאחר הפגיעה, לרכישת תרופות ואביזרים רפואיים, אשפוזים ועוד.

חובת ההוכחה

על עורך דין נזיקין לאסוף את כל הראיות בכדי להוכיח שאכן לתובע נגרם נזק ועוול. עליו להצליח להוכיח שקיים קשר סיבתי בין מעשה הרשלנות או אי הזהירות, ובין הנזק שנגרם. מסיבה זו, על הגורם התובע לשמור על קשר שקוף המבוסס על אמינות מול עורך דין נזיקין שיחליט להפקיד את תיקו בידיו. אם לא ירגיש בנוח לשקף את המקרה מול עורך הדין, הוא בעצם לא מאפשר לאיש המקצוע לסייע לו לצלוח את התביעה ולקבל בחזרה את הזכויות המגיעות לו. לכן, יש להתחיל בשיחת היכרות ראשונית בטלפון, ואף לקבוע פגישת היכרות נוספת פנים אל פנים על מנת להכיר מקרוב את איש המקצוע ולבחון את הכימיה בינו ובין התובע.

 

תגובות

מומלצים