פונדקאות ליחידנים

תהליכי הפונדקאות בישראל ובמדינות שונות בחו"ל מאפשרים לבני זוג המתקשים להיכנס להריון או לשאת אותו, להגשים חלום ולהפוך להורים מאושרים.

26.12.2018 מאת: פורטל הכרמל
פונדקאות ליחידנים

כמו כן, תהליך הפונדקאות בחו"ל מאפשר לנשים שאינן נשואות וללא בן זוג, כמו גם לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין, להסתייע בפונדקאית בחו"ל כדי להפוך להורים.

חשוב להדגיש כי נכון להיום ישראלים המוגדרים כיחידניים אינם יכולים לעבור את תהליך הפונדקאות בארץ אלא רק במדינות מסוימות בחו"ל המאפשרות זאת. ההליך בחו"ל נחשב לחוקי במדינות כמו ארצות הברית, גיאורגיה, אוקראינה, קנדה ורוסיה, עם זאת חלק מהמדינות מאפשרות רק לזוגות נשואים או ידועים בציבור לעבור את התהליך בתחומן, בעוד מדינות אחרות הדוגלות בערכי השוויון מאפשרות גם ליחידניים לעבור את התהליך עם פונדקאית, בכפוף לחוקים הרלוונטיים באותה מדינה.

הזכות להיות הורה

בעשור האחרון החלו יחידנים רבים (גברים ונשים כאחד) לברר כיצד באפשרותם להפוך להורים. החוק בארץ אינו מאפשר נכון להיום לגברים יחידנים או לנשים רווקות המעוניינות להפוך לאימהות חד הוריות, לעבור את התהליך בישראל. למעשה, חוק הפונדקאות בארץ מאפשר רק לבני זוג נשואים או מוכרים בציבור לעבור את התהליך בארץ, בהתאם לתנאים שנקבעו. עם זאת, בגלל הביורוקרטיה המתישה בארץ גם זוגות בוחרים במקרים מסוימים לעבור את התהליך בחו"ל, בעיקר במדינות כמו גיאורגיה ואוקראינה.

לכן, הפתרון הוא לעבור הליך פונדקאות בחו"ל, במדינות אשר מאפשרות זאת גם ליחידנים. מדינת ישראל מכירה בתהליך הפונדקאות בחו"ל, כאשר המדינה דורשת מההורה היחידני העובר את התהליך בחו"ל לבצע בדיקת די.אנ.איי (DNA) כדי להוכיח קשר דם בין ההורה היחידני לתינוק שנולד בתהליך הפונדקאות. רק לאחר בדיקת תוצאות הבדיקה ואישור המסמכים בבית המשפט, השגרירות הישראלית במדינה בה עוברים את התהליך תנפיק דרכון לפעוט, וכך ההורה היחידני והתינוק שלו יכולים לשוב ארצה.

עלייה משמעותית במספר התינוקות שנולדו בפונדקאות בחו"ל

בגלל מורכבות תהליך הפונדקאות בארץ, ולנוכח התיקון לחוק הפונדקאות בשנת 2018, נכון להיום אדם המוגדר כיחידני יכול להפוך להורה רק באמצעות הליך פונדקאות בחו"ל. בד בבד להיקפי התופעה בחו"ל, בשנים האחרונות ישנה מגמה בקרב מדינות שונות לאסור על הליכי פונדקאות לזוגות חד מיניים או יחידים, כך לדוגמה רוסיה שינתה את מדיניותה בנושא, וגם הודו שהייתה יעד פופולרי בקרב יחידנים וזוגות נשואים, החליטה לאסור על זוגות חד מיניים ועל יחידנים לעבור את התהליך בתחומה.

למעשה, כיום האפשרות העומדת בפני יחידנים להפוך להורים היא לעבור את התהליך בארצות הברית או בקנדה. הליך הפונדקאות בקנדה זול יותר בהשוואה לעלויות ההליך בארצות הברית, אך חשוב לזכור כי מעבר לעלויות התהליך עצמו יש עוד עלויות גבוהות נוספות כמו טיסות לחו"ל וחזרה לישראל, הוצאות שהייה במדינת היעד ועוד. 

ליחידנים המעוניינים להפוך להורים מומלץ לפנות לסוכנות המתמחה בנושא, כדי לקבל ייעוץ מקצועי ושירות לאורך כל הדרך, עד להגשמת החלום.

 

תגובות

מומלצים