קבלת אזרחות אירופאית על ידי ישראלים כיום לעומת בעבר

הביקוש של ישראלים לאזרחות זרה איננו תופעה חולפת או חדשה. לצד עליה מסיבית לישראל, לאורך כל שנות קיומה, ניתן היה לראות כי יש גם כאלה שרוצים להחזיק באזרחות זרה, אירופאית בדרך כלל.

10.03.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
קבלת אזרחות אירופאית על ידי ישראלים כיום לעומת בעבר

אך מסתבר כי לאורך השנים התרחשו לא מעט שינויים בנושא זה. חלק מהם מאפשרים קבלה של אזרחות אירופית גם לכאלה שבעבר התקשו מאוד לקבל אזרחות שכזאת.

מה היה לנו פעם, אזרחות ליוצאי אירופה בלבד

במשך הרבה מאוד שנים, ניתן היה לראות תמונה מאוד ברורה. כמעט אך ורק יוצאי מדינות כגון פולין או גרמניה ניסו בכלל לקבל אזרחות אירופית. הדעה הרווחת הייתה כי רק צאצאים לסבים או להורים שהגיעו מפולין, גרמניה, הולנד או יתר ארצות מערב אירופה יוכלו לקבל בקלות יחסית אזרחות. משרדי עורכי דין שמטפלים בנושא זה מספרים כי כמעט לא היו פניות של יהודים ממוצא ספרדי, ממשפחות שעלו ארצה ממדינות ערב השונות. אבל זה היה פעם. ומה בדיוק קורה כיום? כיום התמונה שונה לחלוטין. אזרחות פורטוגלית (הכוונה לזה), למשל, הפכה לא רק למבוקשת אלא גם לכזאת שהרבה יותר קל להשיג.

מה קורה כיום, ערבוב מזרח ומערב

לפני שנים מספר יצאה ממשלת ספרד בהחלטה דרמטית. ההחלטה הייתה לאפשר את חזרתם לספרד של צאצאים למשפחות שעברו את גירוש ספרד. יש לזכור כי גירוש ספרד אירע לפני כמה מאות שנים, כך שזו ממש לא החלטה צפויה. זו גם לא הייתה איזו גחמה רגעית אלא החלטה מודעת. וכעבור זמן קצר, החליטה גם פורטוגל ללכת בעקבות ממשלת ספרד. כך נוצר מצב שבו אזרחות פורטוגלית או אזרחות ספרדית הפכו להיות מבוקשים מאוד על ידי ישראלים. ולא רק על ידי ישראלים שבני משפחותיהם הגיעו ארצה מדינות שונות באירופה.

מסתבר שמשפחות רבות הגיעו מספרד לפורטוגל ומשם נמלטו גם לארצות ערב ויתר ארצות האסלם. יהודים נקלטו באימפריה ה עות'מנית. יהודים נקלטו במצרים, בתוניס, בלוב, בסוריה, בעירק וכן הלאה. לכן, מה שקורה היום הוא כבר ברור. משפחות יוצאות מדינות ערב שבשלב זה או אחר דיברו בשפת הלדינו, כבר לא נמצאות מחוץ למשחק. אזרחות פורטוגלית או ספרדית כבר קיבלו בשנים האחרונות ישראלים רבים שבעבר נחשבו לבני עדות המזרח. מתברר כי מזרח ומערב זה בהחלט לא עניין של הגדרה ברורה, כפי שחשבנו כולנו פעם.

כמה זמן לוקח להוציא דרכון

אם הוריכם או הורי הוריכם הגיעו לארץ מארצות ערב או מארצות הבלקן, אזרחות ספרדית עשויה להימצא בהישג יד. יוצאי יוון או איטליה, מצרים או תורכיה ומדינות רבות נוספות כבר נוכחו בכך ממקור ראשון. עד כה, אלפי ישראלים כבר אוחזים בדרכון ספרדי או בדרכון פורטוגלי. חשוב להבין כי את הדרכון לא מקבלים מהיום למחר. יש צורך בהליך בירוקרטי. אפילו אם המהלך הזה נקבע בהחלטת ממשלה, שנה או שנתיים צריכים לחלוף מרגע הגשת הבקשה ועד שמקבלים אזרחות ביחד עם דרכון.

למרות שמבחינה תיאורטית ניתן לטוס לאירופה ולהגיש שם את הבקשה, בליווי עורך דין מקומי, בדרך כלל התהליך מתחיל בארץ. פונים לעורך דין ישראלי שמטפל בכל הטפסים, ההוכחות והמסמכים. הוא מעביר אותם לנציגים איתם הוא עובד בחו"ל כך שמבקשי האזרחות לא צריכים לבזבז כסף או זמן על טיסות מסביב לעולם. מעניין לציין כי בחלק מהמדינות ניתן אפילו להשלים את ההליך מבלי להגיע לשם. למשל, בקונסוליה הפורטוגלית ניתן להשלים את קבלת האזרחות ורק לאחר מכן, אם רוצים, ניתן לבקר במדינה כאזרחים לכל דבר.

 

תגובות

מומלצים