קצת על מערכות לניהול למידה

מערכות לניהול למידה מוכרות בעיקר כראשי התיבות הלועזיות: LMS, המייצגות את המילים Learning Management System. אלו הן מערכות ממוחשבות, שיכולות להגיע בצורות שונות ובהתאמה לצרכים שונים.

01.08.2019 מאת: פורטל הכרמל
קצת על מערכות לניהול למידה

 

מטרתן העיקרית היא לאפשר למידה יעילה ומועילה יותר הן בשביל הצד המלמד והן בשביל הצד הלומד.

ההתפתחות המתמדת

כאשר מתחילים ללמוד את התחום של מערכות אלו ניתן לראות כיצד הן התפתחו בשני האחרונות ולהסיק מכך כיצד הן עוד ימשיכו ויתפתחו גם בשנים הקרובות. למעשה, ניתן לראות את ההתפתחות של התחום כולו ואם נבחן מערכת לניהול למידה ספציפית כלשהי, ודאי נוכל גם לראות כיצד היא התפתחה עם הזמן בפני עצמה.

למי זה מתאים?

היות שהמטרה העיקרית של מערכות לניהול למידה היא ייעול של תהליכי למידה והדרכה, הן מתאימות לכל גוף שעוסק בכך. בין אם מדובר על מוסדות לימוד ובין אם מדובר על ארגון שצריך לקבל עובדים חדשים ולהדריך אותם לגבי נהלי הארגון והעבודה הנדרשת מהם או לתדרך את העובדים הקיימים לגבי שינויים שמתחוללים.

איך זה משרת את המודרכים?

היתרון הגדול ביותר של מערכת לניהול למידה בשביל המודרכים הוא האפשרות ללמוד בקצב שלהם ובאופן אינטראקטיבי. באופן זה, במקום לשבת בכיתה מול מדריך ולהיות חלק מהדינמיקה הקבוצתית הנרקמת עם הזמן, כל תלמיד יכול למצוא את הדרך הטובה ביותר עבורו להתרכז וללמוד.

איך זה משרת אתכם?

אם אתם האחראיים על מערך ההדרכה במוסד או הארגון ואתם מחפשים פתרון יעיל ונוח, שגם ייתן לכם ערך מוסף, מערכת לניהול למידה היא בדיוק מה שאתם צריכים! מלבד העובדה, שהמערכת תאפשר ללומדים ללמוד באופן אפקטיבי יותר, היא גם תאפשר לכם לחסוך בכוח האדם הדרוש להדרכתם ולשלוט באופן ישיר ושוטף בתכנים ובאופן העברתם הלאה.

הערך המוסף

הערך המוסף והחשוב של ה-LMS הוא האפשרות לקבל את כל המידע הרלוונטי לגבי ההדרכות המועברות. הכוונה היא לכך, שבאפשרותכם למדוד את הצלחות המודרכים באופן קבוע ובעזרת מדדים אלו תוכלו להפיק לקחים ולשפר ולייעל את המערכת בהתאם לצורך שלכם ושל המודרכים.

פיתוח המערכת

הפיתוח של מערכת כזו נעשה על ידי בתי תוכנה ותוך שיתוף פעולה מלא בין המפתח לבין רוכש המערכת. זאת, כדי לפתח את המערכת המתאימה ביותר ללקוח ולצרכים שלו. חשוב להבין, שלכל ארגון יש צרכים משלו מבחינת התכנים, תדירות ביצוע שינויים, הדרכים הרצויות והאפשריות להעברת המידע, וקהל היעד – המודרכים העתידיים, האמורים להשתמש במערכת וכמובן, צרכי הארגון מבחינת אופי המידע הנחוץ לו לניהול השוטף.

אופן בחירת בית תוכנה

לפני הכל חשוב לציין, שגם אם כבר נעזרתם בבית תוכנה כלשהו לפיתוח מערכת כזו או אחרת והייתם מרוצים, אין זה מחייב שאותו בית תוכנה מסוגל לספק לכם גם מערכת לניהול למידה שתהיו מרוצים ממנה באותה המידה. לכן חשוב לפנות לאנשי מקצוע מומחים בפיתוח מערכות LMS לפי בקשת הלקוח.

 

תגובות

מומלצים