קראו לכם לחקירה במשטרת חיפה? ככה תתמודדו עם הסיטואציה המלחיצה!

קיבלתם טלפון מתחנת המשטרה בה נקראתם לחקירה? בסיטואציה כזאת, החוקר שיזמן אתכם אל תחנת המשטרה לא יאמר יותר מידי או יפרט את הסיבה לזימון. לכן המצב עלול להיות מלחיץ במיוחד. אבל כיצד מתמודדים עם סיטואציה מבלבלת זאת?

18.04.2019 מאת: פורטל הכרמל
קראו לכם לחקירה במשטרת חיפה? ככה תתמודדו עם הסיטואציה המלחיצה!

הנה כמה טיפים טובים:

העזרו בשירותים של עורך דין פלילי -  למרות סערת הרוחות שבוודאי רוחשת בליבכם בעת זימון לחקירה, חשוב לעצור לרגע ולהבין כי ייעוץ של עורך דין פלילי יכול לסייע לכם מאד. סיוע כזה יהיה הכרחי במידה והחקירה תתפתח להגשת כתב אישום, או במידה ולא מדובר במאום, אלא רק בבירור שאינו מזיק. לכן יש ליצור קשר עם עורך דין פלילי טוב ולקבל ייעוץ טלפוני.

שמירה על זכות השתיקה - חשוב לדעת, כי על אף שהחוקר ינסה לדלות ממכם מידע, תוכלו לשמור על זכות השתיקה עד שעורך הדין יגיע אליכם או ישוחח עמכם על הנושא. לכם כנחקרים, יש זכות מלאה להיוועץ עם עורך דין בעת הצורך ולפני החקירה המשטרתית.

היו רגועים - חשוב לא להכנס ללחץ או היסטריה וזאת במידה ואין לכם סיבה להילחץ. חשוב לשדר רוגע ולהקשיב טוב לחוקר ולדבריו. לעיתים, זימון לחקירה נוגע לנושאים זניחים כמו פריצה לרכב, תלונה של שכנים, מתן עדות ושאר נושאים קלים או כאלה שאינם קשורים בהכרח אליכם. לכן מומלץ לשמור על קור רוח.

רעננו את זיכרונכם - נסו להיזכר בסיטואציות או פעולות שנקטתם שאינן חוקיות. חקירה במשטרה יכולה להיות בשל העלבת עובד ציבור, במקרים של ריב אלים מילולית או תגרה פיזית שלאו דווקא הסתיימה בפגיעה, לעיתים תדרשו לחקירה עקב תלונה של אדם אחר על איום, הטרדה או בכל סיבה אחרת. בכל מקרה, נסו להעלות השערות ולהבין במה מדובר. בחדר החקירות, כבר בדקות הראשונות: יסביר לכם החוקר מה אירע ומדוע אתם נמצאים במקום.

הכירו את הזכויות שלכם - חשוב לדעת מהן הזכויות שלכם בזמן חקירה משטרתית. דעו כי לחוקר אסור לפגוע בכם בשום צורה, לא פיזית ולא מילולית. וודאו כי שפת גופו של החוקר אינה מאיימת וכי לא ננקטות נגדכם שיטות תשאול לא ראויות, כמו: שאלות חוזרות ונשנות, הטרדות, מניעת שינה או הרעבה ושאר אמצעים שאינם חוקיים ואינם שומרים על זכויות האדם. במקרה של הפרת זכויותיכם, העזרו בעורך דין פלילי.

קבלת העתקים מחומרי החקירה - במידה והזימון לחדר החקירות אכן נגע אליכם באופן ישיר והוגשה תלונה בנושא כזה או אחר, ובמידה ונפתח תיק במשטרה: יש לקבל מהחוקר את סיכום המקרה או את הטפסים שנוגעים לפתיחת התיק.

לאחר סיום החקירה יש לאסוף את כלל הראיות שמפריכות את הטענות נגדכם ולחזור להיוועץ עם עורך הדין שלכם בנוגע להמשך הטיפול. לאחר מספר ימים מומלץ להתקשר אל תחנת המשטרה שבידכם מספר התיק ולברר היכן הנושא עומד.

 

תגובות

מומלצים