תקן iso 9001 – לעסקים בסטנדרט גבוה

בעולם המודרני, התחרות היא עצומה כמעט בכל תחום; כל עסק וארגון מעוניין לעמוד בחזית וליצור לעצמו מוניטין חיובי ושם. הדרך לעשות זאת, מתחילה בקבלת הסמכה לתקן iso 9001 וחשוב להבין, לא מדובר בעניין כל כך פשוט.

03.06.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
תקן iso 9001 – לעסקים בסטנדרט גבוה

 

זהו תקן לניהול איכות ההתנהלות בארגון, כזה שמתמקד בתהליכי עבודה נכונים, מבקר את עצמו בתחומים שונים – שביעות רצון הלקוחות, יעילות העבודה, שירות שעונה על צרכי הלקוחות ועוד, הכל בכדי להשתפר ולהתקדם. עסק שעומד בסטנדרט של iso 9001 נחשב לאמין, מקצועי וחיוני כך שהסיכוי לשיתופי פעולה, ספקים איכותיים ולקוחות אמינים הוא גבוה יותר.

כיצד ניתן להטמיע את תקן iso 9001 בארגון

לא כל ארגון יהיה זכאי להסמכה לתקן iso 9001  - מדובר בתהליך המורכב ממספר שלבים, הדורשים שיתוף פעולה מלא מצד הארגון;

המצב הקיים – בשלב הראשון יש לבחון היטב את המצב הקיים בארגון; כיצד מתבצעים התהליכים, מהם הפערים בתהליכי העבודה, מה נדרש בכדי לשפר ולקדם את הארגון ועוד. לאחר שכל המידע נאסף מכל המחלקות בארגון, תגדיר הנהלת הארגון תכנית עבודה מפורטת. מומלץ אגב להיעזר בחברה שתפקידה ללוות חברות וארגונים לאורך התהליך, תוך מתן ייעוץ לגבי ייעול התהליך.

יוצאים לדרך – בשלב הבא יחל הארגון את תכנית העבודה, לצד הסקת מסקנות תוך כדי תנועה, כתיבת נהלים וביצוע בקרת איכות בנקודות וזמנים שהוגדרו מראש. שלב זה יתבסס על שלושה דגשים; תקציר מנהלים המשקף את כלל פעילויות הבטחת האיכות בארגון, את הדרך והצורה שבה הארגון מתנהל בפועל, ואת הפעילות המקצועית בארגון, כולל נהלי בקרת האיכות.

שילוב העובדים בתהליך – כל ארגון מוצלח מתבסס על העובדים המועסקים בו. כעת, לאחר שהתהליכים והנהלים נכתבו, יש להדריך את העובדים כיצד לפעול, להטמיע את נהלי העבודה החדשים ולבצע בקרת איכות תוך כדי תנועה. חשוב לזכור ששינוי הוא עניין לא פשוט שדורש זמן (בעיקר כשמדובר בעובדים וותיקים שרגילים לדרך עבודה מסוימת), אך עם מעט סבלנות והתמדה הוא לחלוטין אפשרי.

ווידוא הטמעה – בשלב האחרון מבצעים ביקורת עצמית; מוודאים שמערכת ניהול האיכות אכן הוטמעה בהצלחה, יחד עם תהליכי העבודה המשופרים. בהתבסס על המסקנות של אותה ביקורת, הנהלת הארגון תיקח החלטות אסטרטגיות שבשלב זה ישפיעו על אספקטים שונים בארגון, ויביאו לייעול תהליכים נוספים.

תנו למקצוענים להכין אתכם!

כפי שציינו, ישנן חברות שמטרתן לסייע לחברות וארגונים לקבל את ההסמכה לתו התקן iso 9001 והן עושות זאת על ידי ליווי צמוד, הנחייה מקצועית ובצורה אובייקטיבית. יחד עם נציגי הארגון, יוכלו יחדיו להצביע על התהליכים אותם יש לשפר ולייעל ועל הדרכים הטובות ביותר ליישם את התקן בארגון. כשאת הארגון מלווה איש מקצוע שמכיר מקרוב את תו התקן ויודע כיצד להוביל חברות להצלחה, כולם רק ירוויחו מכך.

 

תגובות

מומלצים