​​​​​​​שיטת 12 הצעדים לגמילה מהתמכרויות

כל דבר במידתיות יכול להיות רגע של הנאה, אבל כשזה הופך להיות בתדירות הולכת וגדלה וכשאתם לא מצליחים לעצור ולבחור היום לא, סימן שהתמכרתם. שיטת 12 הצעדים לגמילה מהתמכרויות מוכיחה עצמה כבר עשרות שנים. רוצה להכיר אותה?

27.05.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
​​​​​​​שיטת 12 הצעדים לגמילה מהתמכרויות

PIXABAY

 

 

אכילה מוגברת, אלכוהול, עישון גראס, הימורים ועוד. כל אחד מאלו יכול בקלות להפוך מכיף של פעם בשבוע לפעם ביומיים ומשם לפעמיים ביום ולהתמכרות. גם אם חוויתם משבר כלשהו בחיים יש סיכוי או סיכון שמצאתם את עצמכם נעזרים בדברים חיצוניים להקלה על הנפש. אוכל, עישון, אלכוהול ועוד. אם הגעתם למצב בו אתם מסכימים להודות בינכם ובין עצמכם שככל הנראה התמכרתם, זה בדיוק הזמן לעצור ולעשות עם זה משהו.

שיטת 12 הצעדים

אחת הדרכים להתמודדות עם התמכרות זו שיטת 12 הצעדים. שיטה זו שפותחה לפני קצת יותר מ-80 שנה, בשנת 1935 על ידי קבוצה של אלכוהוליסטים שניסו כבר כמעט הכל ולא הצליחו להיגמל ולהפסיק את ההתמכרות. מספרים שאותה קבוצה זכתה לסוג של הארה רוחנית והם מצאו 12 צעדים שבעזרתם הצליחו להפסיק את ההתמכרות.

מה שהיה מדהים הוא שהשיטה הזו הוכיחה את עצמה גם במקרים ממש קשים של התמכרות לאלכוהול. הצלחת התוכנית הזו גרמה לה לביקוש והיא התפשטה לתחומי התמכרות נוספים ולכל העולם. המצב היום הוא שהשיטה הזו מטפלת במגוון רחב מאד של התמכרויות וביניהן: אלכוהול, אכילה כפייתית, הימורים, סמים ועוד. התוכנית הזו כבר עזרה להפסקת התמכרות של מיליוני אנשים ברחבי העולם

 איך זה עובד?

השיטה כוללת 12 צעדים שבין היתר יוצרים זמנים קבועים בהם המכורים שבגמילה נפגשים עם נגמלים אחרים ונתמכים זה בזה. בצורה הזו נוצרת למעשה קהילה שתומכת אחד בשני בעתות משבר וקושי וכוח הקהילה מסייע להתגבר.

חשוב לציין שמי שבוחר להתחיל את התהליך, נדרש להתנזר לגמרי מאותו גורם התמכרות, כאשר הגישה אומרת שהגמילה יכולה להתרחש רק אם מתנזרים לגמרי מהממכר.

מהם 12 הצעדים?

 1. בצעד הראשון מודים המכורים בהתמכרות שלהם ובחוסר האונים שלהם מולה ומצהירים שאיבדו שליטה.
 2. בצעד השני הם מכירים בכך שכח גדול מהם יכול לעזור להם ולהחזיר אותם לשפיות.
 3. בצעד השלישי הם מצהירים שהם מוכנים למסור את חייהם להשגחה אלוהית כפי שהאלוהות או הכוח העליון הזה נתפס בעיניהם.
 4. בצעד הרביעי הם מצהירים ומכריזים שערכו חשבון נפש אמיץ וערכי.
 5. בצעד החמישי הם מתוודים בפני האל בפני עצמם ומול הקבוצה על טיבן של הטעויות שעשו.
 6. בצעד השישי הם מכריזים שהם מוכנים לקבל את עזרת האל שיסיר מהם את פגמי האישיות שקיימים אצלם.
 7. בצעד השביעי הם מצהירים שביקשו מהאל ביראה ובצניעות שיסיר מהם את החסרונות שלהם.
 8. בצעד השמיני מכינים הנגמלים רשימה של אנשים שהם פגעו בהם והכאיבו להם וכי הם מוכנים ונכונים לכפר על הכאב שהם עצמם גרמו לאנשים שבהם הם פגעו.
 9. בצעד התשיעי מצהירים ומכריזים שהם כיפרו על מעשיהם באופן ישיר ומבלי לפגוע במישהו אחר.
 10. בצעד העשירי הם מודיעים שהמשיכו בחשבון הנפש האישי והתוודו מיידית כשגילו טעויות נוספות.
 11. בצעד האחד עשר הם אומרים: "חיפשנו בדרך של תפילה, מחשבה וחקירה עצמית לשפר את הקשר ההכרתי שלנו עם האל, כפי שאנו תופשים אותו, ביקשנו לדעת רק את רצונו מאיתנו, ואת הכוחות לבצע את רצונו".
 12. ובצעד השנים עשר והאחרון הם מצהירים שזכו בהארה רוחנית: "כשחווינו התעוררות רוחנית בעקבות הצעדים, ניסינו להעביר את המסר למכורים נוספים, ולנהוג לפי הצעדים בכל תחומי החיים". וכעת הם גם גמולים או נקיים בשפתם וגם יכולים לסייע למכורים אחרים שבשלבי החלמה.

לא רק לאנשים מאמינים

חשוב להדגיש ולציין כל למרות שהאמונה בכוח עליון והפנייה לאל מוזכרת רבות במהלך 12 הצעדים, זו לא שיטה שמיועדת רק לאנשים מאמינים. על אף הדגש בשיטה ובגישה שהיא למסור את הכל לטיפולו של כח עליון או האל, אין בה כל הכוונה או כוונה לוויתור על האחריות האישית, הגדרה עצמית ורצון חופשי. שיטת 12 הצעדים דווקא מעודדת את מטופליה לקחת אחריות ובעלות על ההתמודדות והקשיים שנכפו עליהם בגלל ההתמכרות.

מעניין לראות בקרב מיליוני הקבוצות הקיימות בכל העולם, כי כולם משתמשים בשיטה וזה אומר שגם חילונים ואפילו אתאיסטים. בהתאם להרכב הקבוצה יתלוו למפגשים סממנים נוספים. בחלק מהקבוצות יותר תפילות ובחלק יותר אחווה קבוצתית והעצמה אישית.

למעשה, מאחר ואין לשיטה זו מנהיגות כריזמטית ונרקיסיסטית, אין בה דינמיקה של כת.

התמכרתם? אתם מודעים ומכירים בכך? כבר עשיתם את הצעד הראשון בשיטה. מה עכשיו?

כל המידע בעמוד הובא ע"י צוות המרכז לטיפול וייעוץ של אורנית ויינשטוק המרכז לטיפול וגמילה מהתמכרויות.

 

תגובות

מומלצים