אף אחד ממשלמי הארנונה אינו רוצה שהסרבן יחיה על חשבונו

הגביה תיעשה תוך שמירה על היחס לתושב. אסור להתעלל בו. לא יהיו עיקולים בלא ידיעת החייב, יו"ר ועדת הפנים יואב קיש: "רפורמת גביית חובות של רשויות מקומיות באמצעות חברות גביה תקודם בתנאי שלא תביא לריסוק הגביה".

25.12.2018 מאת: פורטל הכרמל
אף אחד ממשלמי הארנונה אינו רוצה שהסרבן יחיה על חשבונו

"הרפורמה בגביית חובות מתושבים על ידי הרשויות המקומיות באמצעות חברות גביה, תקודם על ידי ועדת הפנים בתנאי שלא תביא לריסוק הגביה", הבהיר היום יו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש, שמוביל את הצעת החוק תיקון פקודת העיריות – חברות גביה, שתחייב קריטריונים להפעלת חברות הגביה. "לא נאשר חוק שיגרום לפגיעה בשלטון המקומי. לא נלך למתווה שיגרום למשבר כלכלי ברשויות".

"מטרתנו לשמור על התושב שמשלם. החוק לא בא להגן על סרבנים. אף אחד מהמשלמים ארנונה לא רוצה שהסרבן יחיה על חשבונו. כוונתנו בחוק זה היא שהעירייה תוכל לגבות, תוך שמירה על היחס לתושב. יש אנשים שלא מסוגלים לשלם – המסכנים שבמסכנים, שאין להם. בהם אסור להתעלל. אם נלך אליהם באגרסיביות לא נרוויח כלום. אנו רוצים למנוע מקרים בהם התנהלות חסרת רגישות כמו עיקול חשבון בנק תתרחש בלי שהאיש יודע שהוא חייב. זה כלי מאד נוח אבל לא ראוי. לא יכול להיות שתושב מתעורר בבוקר ומגלה שעיקלו לו את החשבון ללא ידיעתו".

הוועדה הגיע לסיכום עם שר הפנים אריה דרעי לפיו רשות מקומית תחויב במסירה אישית אחת באמצעות שליח, ומשלוח דואר רשום פעם אחת לפני עיקול, בחובות שמעל 500 ₪.עלות מסירה אחת היא 30 ₪.

החוק יהיה הוראת שעה ל-4 שנים, עד סוף שנת 2022.

חברות הגביה לא יתוגמלו על גביית חובות פיגורים, אלא רק על פי סכום קרן החוב. כן לא יתאפשר מנגנון פרס-קנס, כלומר ייאסר תגמול לחברות הגביה על פי גובה הסכומים שיגבו, וזאת כדי לא לייצר מוטיבציה שלילית. כניסה לחצרות ותפיסת מיטלטלין של חייבים תתאפשר רק ישירות על ידי הרשות, ותיאסר על חברות הגביה.

תביעות אזרחיות באמצעות עורכי דין תהיה אופציה שהרשויות המקומיות יוכלו לבחור בה, והן תוכלנה גם לעבור מהמסלול המנהלי לאזרחי. עם זאת, תביעות במסלול האזרחי בסכומים של עד 5000 ₪  יוגשו רק במסלול המקוצר אם מדובר ביחידים (כשמדובר בחברות אין הגבלה למסלול המקוצר בלבד). השיקול הוא שהוצאות הכרוכות בגביה באמצעות עו"ד בסכומים נמוכים הן גבוהות יחסית. בדיונים בוועדה התברר שעל חוב של עד 5000 ₪ גובים עו"ד 1300 ₪ עמלה. לכן סבורה הוועדה שיש לעודד את הרשויות לפנות למסלול המנהלי כשמדובר בחובות קטנים, ואם הרשות בוחרת במסלול האזרחי, תוכל לעשות זאת רק במסלול המקוצר".

 

תגובות

מומלצים