בג"ץ ידון בעתירת חוק הלאום במאי 2020

בג"ץ בראשות נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ידון בעתירה נגד חוק הלאום, שהגישו דרוזים באמצעות עו"ד רמי חלבי, הנשיאה השופטת אסתר חיות קבעה שיתקיים דיון ראשון ב 3-5-2020, בהרכב של 11 שופטים בראשותה,

28.11.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
בג"ץ ידון בעתירת חוק הלאום במאי 2020

 

עתירה נגד חוק הלאום הוגשה בקיץ 2018, ע"י דרוזים שמייצג אותם עו"ד רמי חלבי, במשך זמן רב בית המשפט לא קבע דיון בעתירה, מאחר והמדינה באמצעות היועץ המשפטי לממשלה לא נתנה תגובה לעתירה.

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות קבעה מועד לדיון במאי 2020, כנראה שבג"ץ רוצה לדון אחרי שיתברר המצב הפוליטי בישראל.

בעניין חוק הלאום, בעבר עו"ד רמי התבטא והבהיר עמדה.

עורך דין רמי חלבי "רק העליון יכול לבטל את חוק הלאום"

עו"ד רמי חלבי מבהיר את הנקודות החשובות שיש לקחת אותן בחשבון, ולא למהר וליפול בחתימה או הסכמה לסעיפים שאין להם ערך משפטי, רמי "חוק הלאום הוא בא לנטרל את בג"ץ".

עורך דין רמי חלבי: "זה לא פשוט שהעליון יבטל חוק, החוק בנוסח שלו מדבר על יהדות אין בו פן של שוויון ודמוקרטיה, ומקבע את היהדות, העניין הזה יותר פוליטי, וזה עומד בסתירה עם כל חוקי היסוד הקודמים".

"החוק הזה בא לפגוע בבית המשפט העליון, בית המשפט פעל לאזן בין ערכים שונים, ולאחרונה נתנו החלטות שלא הסכימה להם הממשלה, ועל כן החוק הזה בא לכבול את ידי בית המשפט העליון".

עו"ד רמי: "העצרת מאוד חשובה, המערכת המשפטית מושפעת מהלך הרוח, חשוב להעביר מסרים שלא נוותר עד שבחוק תהיה זכות שוויון לכלל אזרחי מדינת ישראל".

"יש גם לעמוד על עניין השפה, בחוק הוגדרה השפה העברית כשפת המדינה , השפה הערבית הפכה להיות לא רשמית, את הדבר הזה צריך לתקן".

עו"ד רמי: "מקבלים הרבה תמיכה ממגוון רב בחברה הישראלית, חשוב לי להבהיר שצריכים להיות נחושים ולהמשיך במאבק".

"גם שופטים בכירים אמרו שהחוק במתכונתו חוק גזעני ומדינת ישראל אסור שתאפשר שחוק כזה יהיה בספר החוקים שלה".

עו"ד רמי: "הוגשו מספר עתירות, לדעתי לא צריך למשוך אותן, צריך להמשיך בהן וצריך לתת לבג"ץ לתת את דברו".

עו"ד רמי: "מסמך העקרונות שמציעה הממשלה, בסעיף תעודת ההוקרה והכבוד לעדה הדרוזית, חוק כזה הצהרתי ממנו לא יגזרו זכויות, אין צורך בחוק שיוקיר את התרומה של העדה הדרוזית".

לגבי שאר הסעיפים במסמך העקרונות, עו"ד רמי חלבי מתייחס ואומר, שזה לא נוגע לעניין שנלחמים עבורו, להוקיר תודה למשרתים בצבא ולא לאזרחים, זה לא מחליף זכות שוויון שצריכה להיות.

עו"ד רמי: "מי שיגיד בעדה הדרוזית שההצעה הזו היא הצעה ראויה אז הוא לא מבין משפט וחוק, אולי הוא מבין פוליטיקה".

 

פורטל הכרמל

תגובות

2. תושב לפני 7 חודשים
שום דבר לא ישתנה
1. יוסי לפני 7 חודשים
מה התעוררתם עכשיו המנהיגים שלכם חתמו פנו אליהם

מומלצים