בחירות בעין קיניא בגולן 2018

במקום בו הדמוקרטיה לא הייתה והכל היה מוכתב מלמעלה מאוד קשה להתרגל להליך בו לכל אחד יש מנדט להשפיע, יוסף חבקה וסמיר דעבוס שכיהן כראש מועצה בזמנים שההתנגדות לאזרחות הייתה בעיצומה.

19.03.2018 מאת: חסין חלבי
בחירות בעין קיניא בגולן 2018

ב 14 בדצמבר 1981 החליטה ממשלת ישראל בראשות מנחם בגין על הגשת החוק לכנסת ובו נקבע כי, המשפט, השיפוט והמינהל של המדינה יחולו בשטח רמת הגולן, החוק הביא לסיומן של 14 שנים של ממשל צבאי ברמת הגולן, החוק עבר עוד באותו היום בשלוש קריאות.

מספר התושבים בעין קיניא 1,988, מתוכם 40 אחוז בעלי זכות בחירה ו-23 אחוז הם אזרחים.

ההשפעה של אנשי הדת על האוכלוסייה המקומית בעבר הייתה גדולה מאוד בגלל החרם שהוטל על חלקם לא להשתתף בשמחות שלהם ולא באבל ועוד, היום זה השתנה חלקית וההשפעה נשארה בקרב המבוגרים בעיקר.

בשנת 1981 נרשמו בעיות קשות בכפרים הדרוזים בזמן שישראל דרשה מהתושבים לקבל אזרחות, רוב התושבים דאז התנגדו וחלקם עד היום ללא אזרחות ישראלית.

השנה אחרי 37 שנים שר הפנים הרב אריה דרעי קבע שיתקיימו בחירות דמוקרטיות ראשונות ברשויות המקומיות הדרוזיות בגולן ב 30 באוקטובר 2018.

בכללי בכל כפרי הדרוזים בגולן, מספר התושבים סה"כ 22780, בעלי אזרחות ישראלית מעל 9000 בני אדם כולל ילדים, הערה כל מי שנולד משנת 1990 ומעלה הוא אזרח ישראל, לא צריך לבקש אזרחות.

חלק גדול מהציבור בכפרים בגולן, רואה בבחירות הללו התנהלות תקינה לאזור שהוא חלק ממדינת ישראל ויש חלק שרואה בזה איום על השטח, בפועל כולם רוצים להתמודד, אבל לא כולם יכולים, רק מחזיקי האזרחות הישראלית יכולים להתמודד על תפקיד ראש רשות.

לגבי חברות במועצת העיר כל תושב במקום יכול להתמודד ולהיבחר.

היו פניות של אזרחים להנהגה הדתית הדרוזית ולשייך מוופאק טריף אישית, שיתערב שלא יתקיימו בחירות בכפרים ושאם כן שכולם יכולים להתמודד, דבר זה לא מתאפשר ע"י השר דרעי שאמר שאפילו אם יגיעו שני אנשים להצביע, הבחירות יתקימו.

עוד הוצע ע"י תושבי רמת הגולן, שלא יתקיימו בחירות ושכל משפחה תבחר את הנציגים שלה וכולם יחד יבחרו את ראש המועצה, גם זה נפסל.

הטענות בעיקר הן של אלה שלא אזרחים ולא יכולים להתמודד לרשות, מתוך פחד שלא יוטל עליהם חרם דתי בעיקר, מאיימים לא לצאת לבחירות שיתקיימו ושלא יקחו חלק בהם, אבל מצד שני הם מבינים שאם לא ילכו להשפיע, לא יוכלו בעתיד להשפיע בתוך הכפרים שלהם.

היום בפועל יש הרבה מתמודדים שהביעו רצון להעמיד את עצמם, כולל קבוצה של צעירים שהקימו תנועת "סווא" במסעדה, הם רוצים להשפיע בבחירות השנה.

יוסף חבקה דוגל שמי שיכול להתמודד לרשות יהיה רק אזרח וזה שיבחר שיבין שאם לא יעשה טוב לכפר הוא יוחלף, בעיקר שמי שיגיע לא יהיה כמו אלה שהיו.

סמיר דעבוס "כפר קיניא כפר מיוחד יש בו אנשים טובים, לדעתי בבחירות האלה, מי שיהיה בעל קריטריונים טובים, אדם שיביא כריזמטיות וכוח להנהיג הוא ייבחר, ולא בהכרח חייב להיות ממשפחה גדולה".

חשוב לציין שהכפר עין קיניא כפר מודרני שמתפתח בצורה מאוד יפה.

 

עין קיניא רמת הגולן 2018

תגובות

מומלצים