בחירות לכנסת ה-21

במגזר היהודי אחוז מצביעים גבוה, במגזר הערבי אחוז נמוך, במגזר הדרוזי אחוז ההצבעה נמוך מאוד, המתמודדים קוראים לכולם לצאת ולהצביע, ועדת הבחירות המרכזית: אחוז ההצבעה על פי מדגם קלפיות עד לשעה 21.00 עמד על 65% מצביעים שמימשו את הזכות שלהם.

09.04.2019 מאת: פורטל הכרמל
בחירות לכנסת ה-21

 

הבוקר נפתחו הקלפיות בכל רחבי הארץ, ללא תקלות מיוחדות, יותר מ-6 מליון מצביעים יבחרו את נציגיהם לכנסת ה21, המשטרה וכוחות ביטחון רבים מאבטחים את 10.720 הקלפיות.

בעדה הדרוזית 13 מתמודדים במפלגות שונות, מהם לראשונה 3 נשים.

ראשי המפלגות ובעיקר המפלגות הקטנות, קראו לתומכים לצאת ולהצביע, מחשש שלא יעברו את אחוז החסימה.

יו"ר ועדת הבחירות השופט מלצר הודיע כי נפתחה חקירה בנוגע להשחתת פתקים של מפלגות.

יותר משישה מיליון בעלי זכות הצבעה יוצאים היום ליותר מעשרת אלפים קלפיות כדי לבחור במי שייצג אותם בכנסת הבאה, בהצבעה הבוחרים קובעים מי תהיה המפלגה הגדולה ומי מהמפלגות הקטנות תעבור את אחוז החסימה.

ועדת הבחירות: עד לשעה 10:00 הצביעו 12.9% מקרב בעלי זכות הבחירה. 

ועדת הבחירות המרכזית: מספר המצביעים עד לשעה 12:00 היה 1,574,349 מצביעים המהווים 24.8% מכלל בעלי זכות הבחירה. 

אחוז ההצבעה על פי מדגם קלפיות עד לשעה 14.00 עמד על 35.8%, שהם 2,266,430 מצביעים שמימשו את הזכות שלהם.

 ועדת הבחירות: עד לשעה 16:00 הצביעו 42.8% מקרב בעלי זכות ההצבעה.

עד לשעה 18.00 הצביעו 52% מכלל בעלי זכות ההצבעה.

ועדת הבחירות: עד השעה 20.00 אחוז ההצבעה הגיע ל 54%.

כוחות משטרה גדולים הפרוסים בשטח, ממשיכים להגיב ולתת מענה לכל אירוע שבו יש חשש לפגיעה בטוהר הבחירות, הפרת חוק הבחירות או הפרעה לסדר הציבורי:

בעקבות מספר מקרים של חשד לאי סדרים בתוך קלפיות, המשטרה פועלת במוקדים אלו בתיאום מול ועדת הבחירות ובהתאם להנחיית יו״ר ועדת הבחירות בנושא, בכדי לשמור על הסדר הציבורי ולמנוע פגיעה בטוהר הבחירות וחשאיות ההצבעה.

בביתר עילית אירעה תקיפה של סדרן בקלפי ע״י אדם שהתעקש להצביע בקלפי שאינה באזור מגוריו. החשוד עוכב לחקירה במשטרה בסיומה שוחרר בתנאים מגבילים.

במודיעין עלית הגיע אדם לקלפי הצביע בת.ז אחת, ולאחר שעורר את חשד יושב ראש הקלפי נבדק על ידי השוטרים והציג תעודת זהות אחרת ונבדק החשד להתחזות.

מוקדם יותר בחולון, התקבל במוקד 100 של משטרת ישראל דיווח אודות מאבטח אזרחי אשר פלט כדור בעת שפרק את נשקו בשטח חולי במתחם קלפיות בחולון. אין נפגעים ואין נזק.

בנוסף, ברחבי הארץ נפתחו במשטרה מספר תיקי חקירה בעקבות מקרים בודדים בהם עלה החשד לשוחד, מרמה והתחזות בכל הנוגע להצבעה לבחירות לכנסת ה-21.

משטרת ישראל שבה ומדגישה כי לא תאפשר כל הפרת סדר או ביצוע עבירות על חוק הבחירות, ותפעל לאכיפה ולנקיטת צעדים כנגד ביצוע עבירות אלו. כוחות גדולים של משטרת ישראל, גלויים וסמויים, פועלים בריכוזי הקלפיות ובאזורים הסובבים אותם בכדי לאתר ולפעול כנגד כל פעילות בלתי חוקית, שעלולה לפגוע בטוהר הבחירות ובהליך קיומן התקין.

דיווח קודם

יום הבחירות יום שבתון, הרבה משפחות צפויות לנצל את היום הזה לפיקנקים ובילויים משפחתיים בפארקים ובמקומות הבילוי.

זו הפעם התשיעית ברציפות בהן מתקיימות בישראל בחירות מוקדמות, 47 מפלגות מתמודדות בבחירות האלה על מושבים בכנסת, מפלגות רבות לא יעברו את אחוז החסימה שעומד על 3.25%.

מבין הקלפיות, 3949 קלפיות יהיו נגישות לבעלי מוגבלויות.

למרות שיום הבחירות הוא יום שבתון על-פי חוק, אך פועלים בו כסדרם, לפי קביעת ועדת הבחירות המרכזית, שירותי חירום, שירותים כגון חנויות מזון עד 12.00 , תחבורה ציבורית, אמצעי תקשורת, מסעדות, בתי מלון, שירותי קבורה, חניונים ותחנות דלק.

בוחר שנמצא 20 ק"מ או יותר מתחום השיפוט של היישוב שבו הקלפי שלו מוצבת זכאי להסעה בתחבורה ציבורית על חשבון המדינה.

הקלפיות פתוחות מ-07.00 עד 22.00 ביישובים קטנים, בבתי סוהר ובבתי חולים הקלפיות פתוחות מ-08.00 עד 20.00 . אפשר לסגור קלפי מוקדם יותר רק אם הצביעו כל בעלי זכות ההצבעה בה.

זיהוי הבוחרים בפני מזכיר ועדת הקלפי נעשה באמצעות תעודת זהות ישראלית, דרכון ישראלי תקף, רישיון נהיגה תקף או תעודת חבר הכנסת.

תקציב ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-21, לשנת הכספים 2019 | 283,000,000 ₪
מספר בעלי זכות בחירה | 6,339,729
מספר הקלפיות הרגילות ברחבי הארץ | 10,460
מספר הקלפיות בבתי-חולים | 190
מספר הקלפיות בבתי-סוהר ובתי-מעצר | 58
סה"כ קלפיות ברחבי הארץ | 10,720
מס' הקלפיות בנציגויות ישראל בחו"ל (תאריך ההצבעה בחו"ל - 28.3.2019) | 96
קלפיות נגישות מיוחדות למוגבלים בניידות ברחבי הארץ | 2,180
סה"כ קלפיות נגישות למוגבלים בניידות ברחבי הארץ | 3,938

ספירת הקולות

1. לאחר סגירת כל קלפי, חברי ועדת הקלפי סופרים את הפתקים, מסמנים בטבלה את מספר הקולות שקיבלה כל רשימה, משווים את המספר למספר בעלי זכות ההצבעה בקלפי ומסכמים את התוצאות.

2. התהליך נעשה בשקיפות ובהסכמה מלאה של כל עובדי הקלפי והמשקיפים.

3. טעויות חשבוניות יתקנו יושב-ראש ועדת הבחירות האזורית או יושב-ראש ועדת הבחירות המרכזית.

4. הרישומים והניירת נמסרים לוועדת הבחירות האזורית לבדיקה, והתוצאות מוזנות למחשב המחובר למחשבי ועדת הבחירות המרכזית.

5. ועדת הבחירות המרכזית מפרסמת את תוצאות הבחירות ואת חלוקת המנדטים, והתוצאות הסופיות מתפרסמות ב"רשומות".

6. התוצאות יפורסמו בתוך שמונה ימים מיום הבחירות.

כשבוע לאחר פרסום תוצאות הבחירות, יטיל הנשיא את תפקיד הקמת הממשלה על אחד מחברי הכנסת, לאחר התייעצות עם ראשי הסיעות.

ספירת הקולות במעטפות כפולות

המעטפות הכפולות מהקלפיות המיוחדות מגיעות לכנסת סגורות, ושם נבדקות על פי מספרי הזהות של המצביעים הרשומים עליהן. בכנסת מוודאים ששם המצביע לא נמחק מרשימת הבוחרים של הקלפי שבה הוא רשום (אם שמו נמחק, הרי הוא הצביע פעמיים ובזה עבר עבירה פלילית).

את מעטפות ההצבעה הפנימיות מעבירים לוועדות קלפי הפועלות לשם כך בכנסת. הספירה נעשית כבכל קלפי רגילה.

חלוקת המנדטים בין הרשימות

1. סופרים את הקולות הכשרים ומחשבים כמה קולות הם %25.3 מהם. מספר קולות זה הוא אחוז החסימה בבחירות אלו; קולות כשרים שניתנו לרשימות שלא עברו את אחוז החסימה אינם מובאים בחשבון והולכים לאיבוד.

2. מחלקים את סך הקולות הכשרים שניתנו לרשימות שעברו את אחוז החסימה ב־120. תוצאת החילוק נקראת "מודד".

3. מחלקים את מספר הקולות הכשרים שקיבלה כל רשימה ב"מודד" כדי לקבוע את מספר המנדטים שקיבלה. לאחר חלוקה זו עדיין נותרים כמה מנדטים לחלוקה כדי להגיע ל-120 המנדטים העודפים מחולקים על פי שיטת בדר-עופר.

משטרת ישראל השלימה את היערכותה וכלל ההכנות הנדרשות לקראת יום הבחירות לכנסת ה-21.

משטרת ישראל נערכת בכוחות מתוגברים בכל רחבי הארץ בכדי לאפשר לכלל בעלי זכות הבחירה להגיע בבטחה ולממש את זכותם להצביע באלפי קלפיות הפזורות ברחבי הארץ. ההיערכות המשטרתית הושלמה בתום עבודה מטה ארוכה וסדורה שנוהלה על ידי מנהלת ארצית מיוחדת בחטיבת המבצעים, ובכפוף לאחריות הלאומית של וועדת הבחירות המרכזית לכנסת.

במסגרת ההיערכות המשטרתית המיוחדת, מחר החל משעות הבוקר המוקדמות, יפעלו כ- 17,000 שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים לצד אלפי מאבטחים אזרחיים, מרביתם יתפרסו במוקדי ההצבעה השונים - יותר מ-10,000 קלפיות הפרוסות במעל 4,000 ריכוזים בכל רחבי הארץ, זאת על מנת לשמור על הסדר הציבורי והביטחון, ולהבטיח את קיום ההליך הדמוקרטי באופן תקין ובהתאם לחוק.

משטרת ישראל מדגישה כי לא תאפשר הפרת סדר או עבירות על חוק הבחירות, ותפעל לאכיפה ולנקיטת צעדים כנגד כל ניסיון לביצוע עבירות אלו, כל זאת בכדי לאפשר ליום הבחירות לכנסת להתקיים באופן תקין. כוחות גדולים של משטרה, גלויים וסמויים, יפעלו בריכוזי הקלפיות ובאזורים הסובבים אותם בכדי למנוע, לאתר ולפעול כנגד כל פעילות בלתי חוקית, שעלולה לפגוע בטוהר הבחירות ובהליך קיומן התקין.

לצד ההיערכות המבצעית סביב ריכוזי הקלפיות, נערכת משטרת ישראל בכדי לתת מענה הולם גם לאירועי השגרה ולמאות אלפי המטיילים שצפויים לפקוד את אתרי הבילוי, הפארקים, חופי הרחצה והכבישים ביום השבתון. שוטרי התנועה והסיור יתפרסו ברחבי הארץ בכדי לפעול להסדרת התנועה בכבישים ולהכוונתה, ולמתן שירותי משטרה מיטביים לאזרחי ישראל.

משטרת ישראל קוראת לציבור לנהוג באחריות ולהישמע להוראות השוטרים.
 

קישור לסינק של מ"מ סמפכ"ל המשטרה, ניצב אלון לבבי, אודות היערכות משטרת ישראל לקראת יום הבחירות ובמהלכו.

 

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים