בשורת השרה שקד לחייבים

מליאת הכנסת אישרה הצעת חוק של שרת המשפטים, איילת שקד, לפיה יינתנו תמריצים לחייבים בהוצאה לפועל שיעמדו בהסדר התשלומים בינם לבין הוצאה לפועל.

28.12.2018 מאת: נמר מעמאד שחידם דובר רשות האכיפה והגביה
בשורת השרה שקד לחייבים

החוק נועד לתמרץ את החייבים לעמוד בתנאי התשלומים, ומסדיר את התמריצים שיינתנו ואת הליכי הגבייה שיעוכבו ביחס לחייבים שיעמדו בתנאים. המטרה היא להבחין  בין חייבים המשתפים פעולה עם מערכת ההוצאה לפועל ומשלמים את הסכומים שרשם ההוצאה לפועל קבע כי הם יכולים לעמוד בהם, לבין אלה שאינם מראים כל נכונות לשלם את חובם.

כאשר החייב יוכר כ"חייב משלם", יופחת שיעור הריבית שתיצבר על יתרת החוב בתיק ב- 25% ובנוסף גם לא יינקטו נגד החייב הליכים רבים הננקטים כנגד מי שכנגדו מתנהל תיק בהוצאה לפועל.

חייבים רבים אינם מסוגלים לפרוע את מלוא חובם בפעם אחת ולעיתים גם אין בבעלותם נכסים אשר יכולים לשמש לפירעון החוב, משכך, קובע החוק כי החייב יכול בתנאים מסוימים לפרוס את חובו לתשלומים, שגובהם נקבע בדרך כלל על ידי רשם ההוצאה לפועל, שהוא הערכאה השיפוטית ברשות האכיפה והגבייה.

אשר על כן, מתן תמריצים לחייבים אשר עומדים בתנאי התשלומים, מיטיבה הן עם הנושה והן עם החייב, שכן הנושה זוכה לכך שהחוב כלפיו משולם באופן סדיר, והחייב מצמצם את חובו, ומקבל הפחתה בריבית ועיכוב הליכים, תוך התמודדות עם ההסדר שנקבע בהתאם למצבו הכלכלי, כפי שהוסדר בתנאי התשלום בהוצאה לפועל. 

שרת המשפטים, איילת שקד: "החוק בא לתת מענה לאלו שנקלעו למצב כלכלי סבוך ובכל זאת מתמידים בתשלומים עבור חובם. מאז כניסתי לתפקיד, פעלתי רבות להקל ככל הניתן על חייבים תמימים, ולמקסם את הגבייה לנושים, כדוגמת מבצע "חוב סוף" להסדרת חובות בתשלום מופחת שזכה להצלחה רבה. אני בטוחה שהחוק החדש ימריץ חייבים רבים להגיע ללשכות ההוצאה לפועל, לקבל צווי חיוב בתשלומים ולעמוד בהם. באותה מידה  גם הנושים ייצאו נשכרים כאשר יקבלו את הכספים המגיעים להם".

מנהל רשות האכיפה והגבייה, תומר מוסקוביץ, ציין כי "הצעת החוק היא עוד תחנה חשובה במסעה של רשות האכיפה והגבייה לגביית חובות בדרך שהיא גם יעילה וגם הוגנת".

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים