גם אבות יוכלו לקבל פטור מחובת התייצבות בלשכת תעסוקה

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית, לפיה גם אב יוכל לקבל פטור מחובת התייצבות בלשכת תעסוקה, במקרים בהם המשפחה זכאית לקצבת הבטחת הכנסה.

05.12.2017 מאת: פורטל הכרמל
גם אבות יוכלו לקבל פטור מחובת התייצבות בלשכת תעסוקה

כיום, שני בני הזוג מחויבים להתייצב בלשכה לצורך "מבחן תעסוקה", אולם אֶם לתינוק עד גיל שנתיים פטורה מהתייצבות זאת, מתוך התחשבות וניסיון להקל. כעת, על מנת לבטל אפליה בין המינים ולקדם יצירת שוויון בין ההורים, מוצע כי אם לבני הזוג יש תינוק עד גיל שנתיים, יבחרו מי משניהם יהיה פטור מהתייצבות זאת. החוק יכנס לתוקף 4 חודשים מיום פרסומו.

 מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי (כולנו), הדגישה כי ברירת המחדל לפטור מההתייצבות נותרת האישה, אולם בני הזוג יהיו רשאים להודיע על שינוי והחלה על האב. "זה לא מכבר ילדתי בעצמי, ומי כמוני מבינה את חשיבותו של חוק זה, הוסיפה ח"כ בן-ארי.

יועצת משפטית במוסד לביטוח לאומי, עו"ד שרית דמרי-דבוש, אמרה כי בני הזוג יהיו מוגבלים לתחלופה ביניהם על הפטור מהתייצבות, ויוכלו לשנותה רק בכל 6 חודשים.

סמנכ"ל השמה בשירות התעסוקה, משה יפרח, ביקש להאריך תקופה זו לשנה: "תקופה של חצי שנה לא מאפשרת לנו השמה מוצלחת לעבודה של בן הזוג שיתייצב. בנוסף, רבים ממקבלי הבטחת הכנסה מעדיפים לקבל את הגמלה וההטבות הנוספות שמגיעות איתה, ולכן ייתכן שמי ישתלב בעבודה יעדיף לשוב ולהתייצב בלשכה, דבר שירתיע מעסיקים מהעסקה של מקבלי קצבת הבטחת הכנסה".

אולם ח"כ בן-ארי לא השתכנעה: "מי יעדיף לוותר על משכורת טובה לטובת חזרה לקצבת הבטחת הכנסה מועטה? נבחן את החוק במשך שנה, לאחר מכן ידווח שירות התעסוקה לוועדה. אם חלילה ינוצל החוק לרעה, נתקן אותו".

תגובות

מומלצים