דיון בתופעות ההתמכרויות לסמים ואלכוהול והשלכותיה

מדינת ישראל הייתה אחת המדינות שעלה בהן השימוש בתרופות מרשם ב 127% בשנתיים האחרונות, תרופות אלה הן גם ממכרות וצריכתן גבוה במיוחד בקרב בני נוער ואחרים.

29.07.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
דיון בתופעות ההתמכרויות לסמים ואלכוהול והשלכותיה

 

יו"ר הוועדה חה"כ מיכל וונש: "מתחייבת לממש את השליחות שלנו לכלל אוכלוסיית ישראל ולייצר שיתוף פעולה על מפלגתי ועל פוליטי"

הוועדה המיוחדת להתמודדות עם סמים ואלכוהול קיימה את ישיבתה הראשונה למושב זה בראשות חה"כ מיכל וונש (כחול לבן) ודנה בנושא תופעות ההתמכרויות והשלכותיה. בדיון השתתפו נציגים רבים מהם נציגי משרדי ממשלה מגזר שלישי ואחרים ובירכו על עצם הקמתה שוב של הוועדה שעוסקת בנושאים חשובים ושההתמכרויות הוא אחד הנושאים המרכזיים בתקופה זו – תקופת הקורונה. לדברי יו"ר: "רואה בתפקידי בראשות הוועדה הזו שליחות וזכות גדולה. חשיבותה של ועדה זו מקבלת משנה תוקף בתקופה מאתגרת זו – תקופת הקורונה שמובילה לאתגרים חדשים ישנים". הדוברים העלו את חשיבות בלימת ההתמכרות בשלבים מוקדמים כל אחד בתחומו, וכמו כן כל נציגי המשרדים הממשלתיים הביעו מוכנות לשיתוף פעולה בעניין מאגר מידע כולל ומשותף.

יו"ר הוועדה מיכל וונש העלתה את חשיבות הקמתה של ועדה זו ואת ההזדמנות והחובה לטפל באופן הוליסטי ואחראי בכל הנושאים והאתגרים שלפנינו. ואמרה: "בתפקיד זה אני מחויבת להאיר את הזרקור על האחדות המהותית שאנחנו כל כך כמהים לה בנושאים שבהם אין בינינו הבדלים. זו הזדמנות לממש את השליחות שלנו לטובת כלל אזרחי מדינת ישראל ולייצר שיתוף פעולה על-מגזרי, על-פוליטי, על מפלגתי במשכן הזה, ולפעול באחריות לטובת כלל אזרחי מדינת ישראל."

יו"ר ועדת החינוך בכנסת חה"כ רם שפע (כחול לבן) בירך ואיחל הצלחה לוועדה ולעומדת בראשה, וציין את חשיבות ההתמכרות ואמר: "בתור אחד שמוביל את השינוי בתפיסה בתחום הקנאביס, הוועדה היא הזדמנות עבורנו בכדי להבין איפה אנחנו בדיוק עומדים בסולם ההתמכרויות, ואיך משתפרים בנושא זה."

בדיון השתתפה מנהלת המחלקה לטיפול בהתמכרויות במשרד הבריאות ד"ר פאולה רושקה, והתייחסה לתחום התמכרות ההתנהגותית קרי השהיה מול המסכים בצל התקופה הזו ואמרה: "במקרה שאדם מכור אזי המוח שלו מכור, וגם יכול להתמכר לדברים אחרים כמו אלכוהול וכולי, מי שמתמכר למסכים יכול להתמכר גם לאלכוהול למין ולעוד תופעות." אחד היעדים של משרד הבריאות לפי ד"ר רושקה הוא מניעת היווצרות של התמכרות, כל עוד שמדובר בשימוש מזדמן אנחנו מנסים להסיט את המשתמש לתכנים חיוביים.  

מדינת ישראל הייתה אחת המדינות שעלה בהן השימוש בתרופות מרשם ב 127% בשנתיים האחרונות, תרופות אלה הן גם ממכרות וצריכתן גבוה במיוחד בקרב בני נוער ואחרים. ד"ר רושקה העלתה את נושא המגזרים המיוחדים והתייחסה: "אנחנו מאוד מודאגים לקבוצת יוצאי אתיופיה". 

ד"ר רושקה סיימה ואמרה כי הם מנסים לסייע לצוותים הרפואיים והפרא רפואיים לזיהוי מוקדם בקרב בני נוער ובכך ימנעו את ההתמכרות.

בדיון נשמעה גם עמדת משרד החינוך בנושא ההתמכרויות, והוצגה על ידי הממונה למניעת שימוש בסמים ואלכוהול קרן רוט איטח, שציינה את חשיבותו של הזיהוי המוקדם של ההליך, וכמו כן נושא המסכים והעולם הדיגיטאלי ואמרה: "אנו נותנים את המענים בכל שלב התפתחותי לבני הדור, אנו יותר עסוקים ברצף השימוש בקרב בני נוער ועובדים על התנהגויות ממכרות כמו מסכים ובילוי מול מסכים".

במשרד החינוך חוזרים לתכנית כישורי חיים מחדש שמטרתה לפתח כשירות רגשית חברתית וחיזוק יכולתם להתמודד עם מצבי חיים שונים בקרב תלמידים, שמחייבת בנוסף הכשרה לצוותים החינוכיים, לדברי רוט איטח: "אנו עסוקים בפיתוח תכנית כישורי חיים מחדש ומאוד מוטרדים מהשיח הציבורי על אודות ההתמכרויות, עדיין לא הצלחנו ליצור חיבור בעניין המאבק בתופעה".  

בדיון השתתפה נציגת משרד המשפטים נורית הרצמן רפרנטית לנושא סמים במחלקה הפנימית בפרקליטות המדינה, והתייחסה לעניין איתור הנוהגים תחת השפעת סם או בשכרות ואמרה: "המשטרה מתכוונת להכניס מדבקות לבדיקת רוק ובנוסף תחנות בדיקה בצדי הדרכים".

הרצמן הוסיפה ואמרה: "ישנה תופעה של התעצמות המעבדות לייצור קנאביס השייכות לארגוני הפשיעה בארץ, לשם כך הגדלנו את הסנקציה, והרמנו את גובה הקנס הכספי המוטל על העומדים מאחורי הפצת קנאביס".

יו"ר הוועדה סיכמה את הדיון  ואמרה: "במסגרת הוועדה, לצד מענה שוטף לאתגרים המתגברים בצל משבר הקורונה להם תיתן הוועדה מענה יסודי וארוך טווח, בכוונתי לשים דגש בין היתר על נושא ההתמכרויות, אשר דורש התייחסות מעמיקה וכוללת שתיתן מענה הוליסטי, בין היתר כחלק מתהליך הלגליזציה - כדרך אחראית וכתנאי לקידומו. הוועדה תתמקד באיסוף ובהכנת בסיס נתונים, יחד עם כלל הגורמים הרלוונטיים, תוך עידוד שיתוף הפעולה ביניהם. הוועדה תתכלל את העבודה בין הגורמים השונים, ותעקוב אחרי ההחלטות שתתקבלנה."

 

תגובות

מומלצים