האדם בין גורמי השפעה בבחירות 2019

מה הם גורמי ההשפעה על האנשים המצביעים בבחירות? חלק מסוים מצביע למועמד מסוים בלי קשר לשייכות מפלגתית או דתית או פוליטית כלשהי, מכיר את המועמד מיחסים וקשרים ויתמוך בו.

07.02.2019 מאת: דוקטור גבר אבו רוכן
האדם בין גורמי השפעה בבחירות 2019

 

חלק אחר יצביע למועמד של קבוצה מסוימת מהאזור, מהישוב, מהשכונה, מהעדה, מהכת, חלק נוסף מצביע למפלגה שמאמין בהשקפת העולם והאידיאולוגיה שלה, ימין, שמאל, מרכז.

קומוניזם, רוסים, אתיופים, ערבים, אסלאם ואחרים, ועוד חלק מושפע בהחלטה שלו מתחרות ושנאה לאחר, השונה ממנו באמונה ובדת, ובפוליטיקה ובהשקפת עולם.

כך יוצא שהיהודים ברובם המוחץ לא יצביעו למפלגות אסלאמיות וערביות, ואותו דבר ההפך, רוב הערבים והאסלאם לא יצביעו למפלגות יהודיות ישראליות, חרדים לא יצביעו לחילוניים ולא לערבים, חילוניים לא יצביעו לחרדים ולדתיים, מלבד מקרים בודדים, שמאל לא יצביע ימין, ולהיפך, המאבק על השלטון, ואיזה שלטון טוב לאדם ולחברה ולמדינה?

כל צד טוען שהוא עדיף על האחרים, מי מהמפלגות משרתות יותר את המדינה?ומי משרתות יותר את האדם או החברה?

יש מפלגות משרתות את הציבור הדתי שלהם, כמו החרדים והתנועה האסלאמית.

כל אחד ישרת את הציבור שלו, ויש מפלגות למען המדינה והחברה, כמו הימין והשמאל, כל אחד עם טענותיו והאשמות שונות ביניהן, ואיפה מעמדו של האדם הבודד האינדיבדואל מהמאבקים הפוליטיים המנוגדים ביניהם?.

בניגוד לטענות המפלגות השונות לגבי טובת הפרט ורווחתו של האדם, חלק גדול מהעם לא יחוש ולא ירגיש באופן ישיר השפעה כלשהי על חייו הפרטיים.

מלבד העסקנים הפוליטיים והמקורבים להם בחלקם, בסוף הבחירות האדם חוזר למצבו האמלל לרוב, והמפלגה והשלטון נהנים מתמיכתו ומסובבים לו את הגב ומנתקים לרוב את הקשרים עם ציבור המצביעים לעוד כמה שנים.

עד לסינריו הבא של בחירות, ופוליטיקה והבטחות שקריות, וזריעת תחרות ושנאה מסוגים שונים בין קבוצות העם השונות.

עם כל המגרעות והחסרונות של השיטה הדמוקרטית והבחירות, אין לה תחליף טוב יותר כשיטה ואמצעי לשלטון ולניהול מדינה וחברה בחיים המודרניים של העולם בעידן הזה.

השיטה הקרובה ביותר לצדק חברתי ושוויון אזרחי בין בני אדם, היא השיטה המשלבת סוציאליזם וקאפטליזם ברמה מאוזנת כשמטרת האדם במרכז וקודמת למפלגה ולמדינה, ציפיות גדולות לבני אדם בעולם כולו שמדינות וחברות יתנהלו לפי התפיסה המאוזנת של סוציאליזם וקאפטליזם, בין אדם למדינה.

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים