האם יחול שינוי בדיני הבחירות ברשויות המקומיות?

בדיון לאישור הצעת חוק דיני בחירות מקומיות בועדת הפנים, עלה הצורך בקביעת סיבוב שני למועמד לראשות הרשות המקומית, במקרה שרשימתו לא זכתה באף מנדט למרות שנבחר ברוב קולות.

08.05.2018 מאת: פורטל הכרמל
האם יחול שינוי בדיני הבחירות ברשויות המקומיות?

יו"ר ועדת הפנים יואב קיש עצר אישור הצעת חוק דיני בחירות מקומיות - עד שימצא פתרון חקיקתי גם לרשויות ביו"ש

יו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש עיכב הצבעה על הצ"ח לתיקון דיני הבחירות לרשויות המקומיות, הכנה לקריאה שניה ושלישית, משום שדרש שהחוק יחול גם על הרשויות המקומיות ביהודה ושומרון.

המשך הדיון יתקיים ביום ב' בשבוע הבא. "חוק הבחירות המקומיות חייב לחול גם על הרשויות והבוחרים ביו"ש", כך אמר ח"כ יואב קיש, יו"ר ועדת הפנים, "יש לי ניסיון לא טוב עם הרחבת חוקים באמצעות צו אלוף, וחשוב לי לעגן בחקיקה ראשית שהחוק יחול גם על יהודה ושומרון. אני מציע לנסח שהחוק יחול על כל הרשויות המקומיות המתוקצבות בתקציב המדינה".

לדבריו: "אזרחי יהודה ושומרון החיים ביו"ש זכאים למעטפת חוקית זהה בוודאי לכל הקשור להצבעה לרשות המקומית. בכוונתי שהחוק הישראלי יחול על בחירות לרשויות מקומיות ביו"ש בחקיקה ראשית. זה האינטרס של כל מי שתומך בהתיישבות ביהודה ושומרון והסדרתה. אני רואה בהחלת החוק ביו"ש בצורה מלאה יעד מרכזי לפיו אני פועל בכל חוק שאני עוסק בו."

ח"כ קיש אמר שיקבע כבר ביום שני הקרוב דיון מפורט שבסופו יוחלט להחיל את כלל החוקים הנוגעים לבחירות ברשויות המקומיות גם על יו"ש ולא רק את ההצעה הנוכחית. הצעת החוק כוללת כמה שינויים, חלקם טכניים. בין השאר הוצע שברשות מקומית בה היה מועמד יחיד, והוא התפטר במועד שאינו מאפשר למועמדים אחרים לרוץ, אזי מועצת הרשות תבחר מתוכה את ראש הרשות.

יו"ר הוועדה ח"כ קיש לא קיבל את הנוסח הממשלתי, וביקש לשנות את הצעת החוק. לפי הצעתו, במקרה כזה, הבחירות למועצת העיר יחולו במועדם, וייקבע מועד חדש לבחירת ראש הרשות, 3 חודשים לאחר הבחירות למועצה.

"פעם אחת בחמש שנים יש לאזרחים הזדמנות לבחור את ראש העיר בבחירה ישירה. אסור לפגוע בעיקרון הזה. אנו נפצל את הסעיף הזה מהצעת החוק, על מנת לנסח אותו, לדקק ולזקק. תביאו נוסח שמשקף את מה שאמרתי".

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, במכתב לראשי הרשויות מברך על הצעד של ח"כ קיש.

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים