הארכה של חודשיים בתשלום דמי בידוד לעובדים

ועדת העבודה והרווחה בראשות ח"כ אפרת רייטן מרום אישרה את הארכת הוראת השעה המעניקה דמי בידוד לעובדים שהם או ילדיהם נאלצים לשהות בבידוד. עד כה שילמה המדינה כ-152 מיליון ₪ על 530,000 ימי בידוד. משרד האוצר: "צופים ירידה במספר ימי הבידוד בעקבות חיסוני הילדים".

02.11.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הארכה של חודשיים בתשלום דמי בידוד לעובדים


 
לאחר שהוראת השעה הקיימת פגה, אישרה הוועדה את הארכתה בחודשיים, עד לסוף שנת 2021.
 

 

איציק דניאל, רכז תעסוקה באגף התקציבים במשרד האוצר הסביר כי על פי הצו הקיים אדם לא מחוסן שנדרש להיכנס לבידוד מקבל כיום 75% מגובה שווי דמי המחלה. במקרה של הורה שנעדר בעקבות ילד שנדרש בבידוד, ההורה זכאי ל-100% מהשווי, ללא אבחנה בין הורה מחוסן ללא מחוסן. בגין דמי הבידוד ששולמו לעובדים, בעל עסק זכאי לקבל שיפוי של 50%-75% מגובה התשלום מהביטוח הלאומי, בתלות לגודל העסק. עוד הסביר דניאל כי השיקולים בהארכת הוראת השעה בחודשיים בלבד היו תקציביים וכן הצפי לתחילת חיסוני ילדים, שאמורים לדבריו "להוריד משמעותית את מספר ימי הבידוד".
 

 

עו"ד שלומי מור, סגן בכיר ליועמ"ש הביטוח הלאומי עדכן בדיון כי נכון לאתמול אושרו כ- 99,000 תביעות לשיפוי על ימי בידוד באמצעות כ- 11,000 מעסיקים, שולמו 530,000 ימי בידוד בעלות כוללת של 152 מיליון ₪ . בממוצע - 5.4 ימי בידוד לעובד.
 

 

ח״כ קרן ברק: "בכנסת הקודמת פעלתי רבות בנושא כיו״ר משותפת של השדולה לעסקים קטנים ובינוניים יחד עם חברי ח״כ עודד פורר. נלחמנו על כך שהשיפוי של המדינה לעסקים קטנים יהיה גדול יותר ואכן נקבעה עבורם השתתפות של 75% בעלות דמי הבידוד. לכן חשוב לי מאוד שההישג הזה ימשיך ויישמר".
 

 

ח"כ יוראי להב הרצנו תהה מדוע לתת דמי בידוד לאדם שבחר לא להתחסן, לדבריו: "מי שבחר שלא להתחסן, שינצל ימי מחלה או חופשה. זה מייצר סרגל תמריצים שלילי להתחסנות".
 

 

שי גל, ראש תחום כנסת וממשלה בהסתדרות החדשה: "בידוד הוא לא בחירה, הוא הפך לחובה אזרחית אבל אנחנו חייבים למנוע פגיעה בעצמאים ובעובדים. ההסתדרות ופורום העצמאים חושבים שדרושה מדרגה נוספת של 100% לעסק קטן שנאלץ לסגור בשל בידוד עובדים או עסק יחידני (של אדם אחד) המהווים 67% מהעסקים הקטנים. זה תיקון מינורי שלא יעלה הבה כסף לאוצר".
 

 

מוריה ברבי, התאחדות התעשיינים: "החוק הזה נחקק כשלא הייתה אפשרות להתחסן. המציאות השתנתה מאז ובנסיבות כאלה שזה נתון לבחירת העובד אין סיבה שימי הבידוד ימומנו על ידי המעסיק והמדינה. המצב הנוכחי מעודד את הציבור לא להתחסן- לכן אנחנו קוראים להפסיק את ההסדר הזה למי שבוחר לא להתחסן".
 

 

יו"ר הוועדה ח"כ אפרת רייטן מרום אמרה בהתייחס לדברים: "לא מצאנו עד היום הוכחה לכך שתשלום דמי הבידוד מהווה תמריץ שלילי להתחסן. אסור להידרדר למצב שהחוקים האלה הופכים לענישה שלוקחת מאנשים את זכויותיהם".
 

 

בהתייחס לסוגיית היעדר המענה לעצמאים הנדרשים לבידוד עדכן איציק דניאל ממשרד האוצר לבקשת יו"ר הוועדה כי המשרד יגיש את התייחסותו לבית המשפט לתביעה שהגיש ארגון לה"ב עד ה-21.11. ח"כ רייטן מרום אמרה: "לא ניתן להפריד את סוגיית העצמאים מהדיון שמתקיים כאן היום. אנחנו שבים וקוראים לצדדים להגיע לפתרון ולדווחו בהקדם לוועדה".
 

 

בתום הדיון סיכמה ח"כ רייטן מרום:  "הארכה של חודשיים זה זמן מספק כדי להגיע למסקנות חדשות, לרבות לגבי חיסוני הילדים, סוגיית העצמאים וכל מה שדורש חשיבה מחודשת. נשמח בנוסף לקבל נתונים אודות פילוח ימי הבידוד מבחינה מגדרית, גיאוגרפית ועוד, מה שיאפשר לנו להבין לעומק את החלוקה ולבצע חשיבה בהתאם".​

 

 

תגובות

מומלצים