הגיש מועמדות לכנסת והצהיר בכזב לוועדת הבחירות שלא ריצה עונש מאסר

פרקליטות מחוז חיפה פלילי הגישה לבית המשפט השלום בחדרה כתב אישום נגד 42, שהגיש מועמדות לכנסת ה-22, ומילא טופס הסכמה שבו הצהיר בכזב שלא ריצה עונש מאסר בפועל שרוצה על דרך של עבודות שירות.

23.04.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הגיש מועמדות לכנסת והצהיר בכזב לוועדת הבחירות שלא ריצה עונש מאסר

 

פרקליטות מחוז חיפה פלילי הגישה לבית המשפט השלום בחדרה כתב אישום נגד אדיב  (בן עלי) יחיא ( 42) מכפר קרע  בגין עבירת של ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, לאחר שהגיש מועמדות לכנסת ה-22, ומילא טופס הסכמה שבו הצהיר בכזב שלא ריצה עונש מאסר בפועל שרוצה על דרך של עבודות שירות.

מעובדות כתב האישום שהוגש באמצעות עוה"ד מוחמד מולא, עולה כי בסוף שנת 2016 הורשע הנאשם בבית המשפט השלום בחיפה  בגין עבירות על פי חוק המע"מ ונגזר עליו עונש של 6 חודשי מאסר בעבודות שירות. וכן ריצה הנאשם בין התאריכים 16/07/2017- 28/01/2018 את עונש המאסר בפועל שנגזר עליו, בעבודות שירות בתחנת המשטרה בעירון.
עוד עולה כי על פי חוק יסוד הכנסת בסעיף 6(א) אשר קובע כי " כל אזרח ישראלי שביום הגשת רשימת המועמדים הכוללת את שמו הוא בן עשרים ואחת שנה ומעלה, זכאי להיבחר לכנסת, זולת אם בית משפט שלל ממנו זכות זו על פי חוק או שנידון, בפסק דין סופי, לעונש מאסר בפועל לתקופה העולה על שלושה חודשים, וביום הגשת רשימת המועמדים טרם עברו שבע שנים מהיום שגמר לרצות את עונש המאסר בפועל. " 

למרות זאת, החליט הנאשם להתמודד בבחירות לכנסת ה 22, ברשימת המועמדים ששמה "עצמה כלכלית- קולם של העסקים בישראל" ובסוף חודש יולי 2019  מילא הנאשם וחתם על כתב הסכמה לכנסת ה 22, והצהיר בכזב בכתב ההסכמה שלפי מיטב הבנתו וידיעתו לא נמנע ממנו להתמודד לכנסת, לרבות בשל ריצוי עונש מאסר בפועל לרבות בעבודות שירות, כאמור בסעיף 6(א) לחוק יסוד: הכנסת.
הנאשם הגיש את כתב ההסכמה, באמצעות הרשימה, לוועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה 22 , בנסותו לקבל אישור מועמדותו לכנסת זאת ביודעו כי הצהרתו לפיה לא ריצה עונש מאסר בעבודות שירות היא הצהרה כוזבת, ובכוונה לקבל במרמה מוועדת הבחירות אישור מועמדות לכנסת העשרים ושתיים. 
נציין כי ועדת הבחירות הודיעה לנאשם  ביום  13/08/2019 שהוא אינו זכאי להיבחר לכנסת .

 

תגובות

מומלצים