הימין הקיצוני

השאלה שתעלה בכל ראש, בראשכם בראשי ובכל ראש שיש בו מוח קודח, מה זה לכל הרוחות ימין קיצוני?, אני יודע שהמונח קיצוני נשמע בדרך כלל שלילי אבל לפעמים הוא חיובי כגון הערכה קיצונית אני חש כלפי איש זה הערכה קיצונית.

04.10.2019 מאת: אלברט שבות
הימין הקיצוני

תמונה להמחשה

סגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן שהושבע היום כח"כ מטעם המחנה הדמוקרטי מזהיר מהימין הקיצוני: "גם הנאצים עלו בבחירות דמוקרטיות".

אהבה קיצונית, יכולת קיצונית, אמונה קיצונית, כנות קיצונית, אחווה קיצונית...כאשר המונח 'קיצוני' שם את כובעו החיובי הוא הופך למקבילו של 'הבלתי מותנה', דוגמה טובה על כך היא האהבה הקיצונית שיש לכל הורה לבניו שתמיד היא בלתי מותנית; בלתי תלויה בשום גורם ובשום פועל.

פעם לאחר ריב גדול שהיה בין הילדים בבית קראתי לשניהם ואמרתי: אתם יכולים לריב כאן בבית כמה שתרצו, תצעקו ותרביצו כמה שתרצו ואיך שתרצו רק תזכרו בחוץ הדבר שונה. מחוץ לבית אתם אחים ואם גידי רב עם שמעון או עם דני תמיד גידי צודק בשבילך ואתה צריך להגן עליו ולעמוד לצידו, רק כשתגיעו הביתה תוכל לאמת אם גידי צדק או לא. רציתי לשדר להם כי האחווה שאמורה לשרוד ביניהם היא בלתי תלויה ובלתי מותנית בשום דבר גם לא בצדק. אפילו החוק אומר מפורשות לעו"ד כי התמיכה שעליו להעניק ללקוח שלו חייבת להיות קיצונית ובלתי תלויה גם לא בצדק; גם רוצח זכאי בחסות החוק לתמיכה קיצונית ובלתי מותנית מהעו"ד שלו.

נחזור למונח 'ימין קיצוני' השגור בפי כל הקשת הפוליטית והשאלה- מדוע שאפילו ח"כים מהקשת הימנית מתחלחלים ממנו. למה בנט ושקד הזדעזעו עד עמקי נשמתם מאפשרות צירוף עוצמה יהודית לביתם? אני יודע כי במהלך ההיסטוריה תנועות ימין רדיקליות באירופה מכרו את נשמתם לשטן ונקשרו לתנועות גזעניות כגון לנאציזם ולפשיזם אולם מה לאידאולוגיה פוליטית ימנית הדוגלת בשינויים רדיקלים בתחומי כלכלה לנאציזם? כלומר מדוע הרצון בשינוי רדיקלי בתחום מה הוא שלילי? ואם אינסטלטור יעשוק קשישה האם מעשה הנבלה יהפוך את כל האינסטלטורים במדינה למנוולים עושקי קשישים? כן זו ממש התהייה, אותה התהייה.

קיים מונח במדעי המדינה שנקרא 'נייטיביזם'. נייטיביזם היא תגובה תוקפנית והגנתית כאחד כנגד גלי הגירה המוניים. המונח עצמו נשמע איום ונורא, הוא מתנגן בראש באופן שלילי והשאלה- האם עצם ההגנה מפני פלישה המונית היא שלילית? לא מזמן קראתי כי להערכת המשטרה ישנם בדרום ת"א 40,000 מסתננים אריתראים שהפכו את חיי שכונות דרום ת"א לבלתי אפשריים והשאלה שוב, האם תגובה תוקפנית להגנת תושבי השכונות הוותיקים היא שלילית?

ההבדל בין השמאל לימין הישראלי הוא בגישה האסטרטגית לפתרון שאלת הסכסוך ערבי-ישראלי. שניהם גם הימין גם השמאל רוצים לחיות בשלום ובשלווה ליד השכן הפלסטיני ולבטח עם ערביי ישראל. לא חושב שיש חילוקי דעות בין ימין לשמאל לגבי תואר המקום בו יחיו הערבים השכנים אם לקרוא לו מדינה ארץ או נפה; העיקר המנחה הוא שיחיו לידינו בשלום בשלווה ושכנות טובה. אינני חושב שיש חילוקי דעות בין ימין לשמאל לגבי זהות העיר המרכזית של השכנים ומיקומה אם ברמאללה באום אל פחם או אם תכונה כעיר בירה לכל דבר ועיקר. השוני בין גישות הימין והשמאל התעורר כאשר השכנים גילו את דעתם הברורה והנחרצת באשר למהות קיומנו לידם ועתיד השכנות איתנו. הם אמרו את אִמרתם נחרצות: אינכם רצויים לידינו, אנו נלחם בכם עד שנגיע לרגע ההכרעה- משמע עד אשר נזרוק את אחרוני הישראלים לים; ראיה על זאת היא דבקותם בזכות השיבה. למיליוני השבים אין מקום ברמאללה ויריחו כי אם ביפו חיפה נצרת ועכו- ערים שיספיקו לקליטתם ורק טבעי שיחזרו לביתם ולארץ אבותם. זה רצונם חלומם ותוכניתם.

בנקודה זו התעורר ההבדל בין השמאל לימין הישראלי ונולדו שתי הגישות הנבדלות לפתרון שאלת הסכסוך. השמאל תהה למה לנו לשלוט במיליוני ערבים עוינים ביהודה שומרון וחבל עזה, הבה ניפרד מהם סופית ונתמודד- אם וכאשר עם איומיהם העתידיים.

הימין בתורו הציע הצעה תמוהה למשעי: באין פתרון מוסכם לעתיד – אין הגיון בלחפש אותו כי כל פיתרון יהפוך לזמני בהכרח, ועל כן הבה נקפיא את הבעיה ונלמד לחיות איתה עד אשר יבוא הגואל.

בנקודת המחלוקת זו בא 'הימין הקיצוני' עם ראייה מציאותית לבעיה: אם מסכימים על מהות הבעיה הבה נתמודד עימה ונכריע אותה לטובתנו. הבא להורגך השכם והורגו. הבא לגרשך השכם לגרשו. באין מקום לשום מציאות מוסכמת על הערבים הבה נכפה את המציאות הטובה עבורנו. גם כאן אציע שאלה: ממתי הראייה המציאותית ביותר היא ראייה שלילית? ממתי האהבה הקיצונית לישראל היא תכונה שלילית? ממתי הראייה הקיצונית למהות הבעיה היא ראייה שלילית? ממתי הבנת המציאות היא קיצונית? לפוליטיקה הישראלית פתרונים ואולי גם לבנט ושקד.

 

פורטל הכרמל

תגובות

2. אמין לפני 4 חודשים
מאמר מעניין
1. ניסן לפני 4 חודשים
ימין קיצוני

מומלצים