הכנסת הצביעה נגד מתן דמי אבטלה לעצמאיים

חוק הביטוח הלאומי במתכונתו היום מפלה לרעה את אוכלוסיית העובדים העצמאים לעומת העובדים השכירים במשק, שכן בניגוד לעובדים השכירים הנהנים מרשת ביטחון סוציאלית במקרה בו פרנסתם נפגעת בשל פיטורים, עובד עצמאי אשר סוגר את עסקו אינו זכאי לכל סיוע מהמדינה.

25.06.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הכנסת הצביעה נגד מתן דמי אבטלה לעצמאיים

 

מליאת הכנסת דחתה את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון - דמי אבטלה לעצמאיים), התש"ף-2020 של חברי הכנסת מאיר כהן ויאיר לפיד, אליה הוצמדה הצעה דומה של ח"כ עודד פורר.
 
הצעת החוק קובעת זכאות לעובדים עצמאיים לקבל דמי אבטלה, בדומה לעובדים שכירים במשק. על פי המוצע ביטוח האבטלה לעצמאיים ינוהל בביטוח הלאומי כענף ביטוח נפרד וימומן מאוצר המדינה ומתקבולים שגבה המוסד לביטוח לאומי מדמי הביטוח לענף זה. הצעת החוק קובעת את התנאים והכללים לתשלום דמי האבטלה לעצמאיים כאמור.

בדברי ההסבר נכתב: "חוק הביטוח הלאומי במתכונתו היום מפלה לרעה את אוכלוסיית העובדים העצמאים לעומת העובדים השכירים במשק, שכן בניגוד לעובדים השכירים הנהנים מרשת ביטחון סוציאלית במקרה בו פרנסתם נפגעת בשל פיטורים, עובד עצמאי אשר סוגר את עסקו אינו זכאי לכל סיוע מהמדינה.  הצעת חוק זו מבקשת להשוות ולו במקצת את התנאים הסוציאליים של העובדים העצמאים בכך שהיא מבקשת לאפשר להם לקבל דמי אבטלה  שאותם זכאים לקבל כלל העובדים במשק."

ח"כ לפיד: "בנימין נתניהו נכשל בטיפול הכלכלי בקורונה. כישלון גמור. אחוז האבטלה בישראל הוא מהגבוהים בעולם המערבי. אף אחד לא מבין את ההנחיות. אף אחד לא מבין מה יהיה פה עוד חודש. דמי אבטלה לעצמאים הוא דבר כל כך ברור, כל כך אלמנטרי, כל כך הכרחי, שכמעט לא צריך להסביר אותו. בטח לא צריך להסביר אותו עכשיו, בזמן הקורונה."

בהצעה הראשונה בקריאה שמית תמכו 36 והתנגדו 57

בהצעה השנייה תמכו 36 והתנגדו 52

 

תגובות

4. לאני מספר 2 לפני 5 חודשים
אוי לבורות
3. למגיב (אני) לפני 5 חודשים
ממשלה הקואליציה
2. אני לפני 5 חודשים
למספר 1 הלא מבין זה הכנסת ולא הממשלה אהבל
1. אזרח לפני 5 חודשים
ממשלה נגד אזרחיה

מומלצים