הכנסת ה22 יוצאת לדרך

חברי הכנסת החדשים הגיעו לכנסת ליום הכשרה מיוחד, יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, קיבל את חברי הכנסת החדשים: "יש עוד עשייה רבה מעבר לחקיקה והיא פיקוח על עבודת הממשלה. אנחנו ככנסת צריכים לחשוב איך מחזירים את הכוח של פיקוח הכנסת על הממשלה"

03.10.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הכנסת ה22 יוצאת לדרך

 

היום רביעי נערך בכנסת יום הכשרה מיוחד לחברי הכנסת החדשים לקראת השבעתם הרשמית ביום חמישי הבא. את היום פתחו חברי הכנסת החדשים של הכנסת ה22: יאיר גולן (המחנה הדמוקרטי), ווליד טאהא, ג'אבר עסאקלה, סמי אבו שחאדה (הרשימה המשותפת), אלכסנדר קושניר, מתן כהנא (הימין החדש), מרק איפראימוב (ישראל ביתנו) ומשה אבוטבול (ש"ס) במפגש חגיגי בלשכת יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין.

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין לח"כים החדשים: "נפלה בחלקכם זכות שהיא לרוב אזרחי ישראל אינה קיימת – להיות שליחי ציבור, וזה כלל לא משנה אם אתם בקואליציה או באופוזיציה, לחבר כנסת יש המון דברים שהוא יכול לעשות. לצערנו, לפעמים אנו נמדדים בעשייה בחקיקה. רק בכנסת הקצרה הונחו מעל 500 הצעות חוק ואחד עבר. בכל הכנסות הקודמות, התפוקה בפועל היא 4% של חוקים שעברו. מאמין שלא הייתם מחזיקים עובד במפעל שזו התפוקה שלו".

יש עוד עשייה רבה מעבר לחקיקה והיא – פיקוח על עבודת הממשלה. אנחנו ככנסת צריכים לחשוב איך מחזירים את הכוח של פיקוח הכנסת על הממשלה. לא קל הוא לחבר הכנסת שצריך לפקח בוועדות על עבודת משרד ממשלתי שהעומד בראשו הוא מהסיעה בה הוא מכהן, בוודאי אם הוא ראש סיעתו ובוודאי אם זה בסיעה בה אין מתקיימים פריימריז. עשינו כבר כמה דברים בעניין, דוגמת הקמת יחידת כת"ף שמסייעת בפיקוח על הממשלה אך אנו צריכים לעשות עוד. בורכתם במנגנון של עובדי הכנסת מיוחד - משהו שלא קיים במוסדות אחרים במדינה: ידע, מקצועיות ושירות מעולה זמין לכולם לכלל חברי הכנסת. מברך את כולכם מקרב לב בהצלחה רבה ועשייה ברוכה".

במהלך היום, קיבלו הנבחרים החדשים, באולם ירושלים שבכנסת, סקירה והכשרה מקיפה על הכנסת ועבודתם ממנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ', מזכירת הכנסת, ירדנה מלר הורוביץ, היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד אייל ינון ומנהלי המחלקות השונות הכנסת.

לחברי הכנסת החדשים הוצגו הכלים הפרלמנטריים בהם יוכלו להשתמש על מנת להשפיע על סדר היום הפרלמנטרי והציבורי: הצעות חוק, שאילתות, הצעות לסדר, נאומים בני דקה ועוד. כמו"כ קיבלו סקירה מקיפה על זכויותיהם וחובותיהם כחברי כנסת.

יום ההכשרה הסתיים בסיור מקיף במשכן. חברי הכנסת החדשים הכירו את ועדות הכנסת, חדרי הסיעות, מזנונים ועוד. בהגיעם לאולם המליאה, גילו הנבחרים לראשונה את מקומם לשנים הקרובות. מזכירת הכנסת, ירדנה מלר - הורביץ פירטה מעל גבי דוכן יו"ר הכנסת את אופן הפעילות במליאה, והנבחרים זכו להתנסות במערכת ההצבעה הממוחשבת שבמליאה.

 

תגובות

מומלצים