המוצא היחיד שינוי שיטת הבחירות

רד מיי ליפס, יכולות להיות בחירות רביעיות וחמישיות. מי מהשחקנים ולא משנה מאיזה גוש יכול אף להרכיב ממשלה צרה או רחבה אך היא תחזיק מעמד לא יותר ממספר חודשים ועם ישראל ייקרא לחזור אל הקלפי ולהכריע אבל הוא לא יכריע.

06.03.2020 מאת: אלברט שבות
המוצא היחיד שינוי שיטת הבחירות

צילום משרד ראש הממשלה

 

שוב הדילרית בשולחן הרולטה תסובב את הגלגל אולי אולי הפעם יגיע המספר הגואל, אחחח כמעט כמעט בוא נסובב שוב. הרולטה תמשיך להסתובב והדילרית תאסוף את ההפסדים.

המוצא היחיד שינוי שיטת הבחירות באופן שיפרידו את הרשות המבצעת, היינו הממשלה, מהמחוקקת- הכנסת. במילים אחרות צריך להפקיד בקלפי שתי פתקיות: אחת לראש הממשלה שירכיב ממשלה מקצועית שאין לה קשר לכנסת, ופתקית שנייה לבחירת 120 חברי כנסת כאשר ראש הממשלה אינו בכללם.

ישראל היא מדינת חוק דמוקרטית והממשלה חייבת להיות כפופה משפטית לחוק ולחוקים שהכנסת מחוקקת, כלומר ראש הממשלה לא יוכל לספח את יו"ש למשל אם אין לחוק הסיפוח רוב בכנסת, זו תכלית כפיפות הממשלה לכנסת, אולם אותה כנסת לא תוכל בשום פנים להפיל את הממשלה והיא תשרת 4 שנים מלאות כי ראשה נבחר ישירות על-ידי העם.

לציין כי גם אם נפריד את הרשויות לפי השיטה שלי, ראש הממשלה הנבחר יישאר בתפקיד יו"ר מפלגתו וייבחר לראשות הממשלה מטעמה.

נתניהו למשל ימשיך להנהיג את הח"כים שיהיו בכנסת מטעם הליכוד שום דבר לא ישתנה מהבחינה הפוליטית, אבל כן נרוויח שלושה דברים עקרוניים: אחד: לא תישאר ישראל ללא ממשלה קבועה ומתפקדת גם לא ליום אחד.

שניים: מסיבות האורגיות של המאוויים הקואליציונים לניצול קופת המדינה יחלפו מהמציאות הישראלית, ראש הממשלה הנבחר לא יהיה חייב לאיש כלום, לא כסף ולא תפקיד, הוא יקים ממשלה מקצועית- לא פוליטית.

שלוש: וזה העיקר, סוף סוף נשיג את עיקרון האב של דמוקרטיה אמיתית: הפרדת הרשויות בין המבצעת, המחוקקת והשופטת. למה ייפרדו? כי לא תהיה להם טובת הנאה אישית ישירה להשפיע האחת על השניה. בשביל להשיג כסף למוסדות שלהם יצטרכו לחוקק חוקים ולהשיג אצבעות.

אין יותר דילים, אין תיקים אין עושק ואין אופורטונוסטים, הזיקה האישית של רשות אחת לשנייה תיעלם מן העולם. נו מה אתם אומרים עשינו עסק?

 

פורטל הכרמל

תגובות

4. צדק ודמוקרטיה ושויון... לפני 6 חודשים
כ90%. מחברי הכנסת..אוכלי חינם...
3. בחור לפני 7 חודשים
כל מילה בסלע
2. ישראלי לפני 7 חודשים
אלוהים ישמור את נתניהו
1. אזרח לפני 7 חודשים
דבר פשוט

מומלצים