המיליונים שנשטפו במעיין עוספיה המוזנח

לא ברור ולא מקבלים תשובות של האחראים במועצת עוספיה למה המעיין המזרחי שמחבר לנחל יגור, שבשנים האחרונות שופץ במיליוני ש"ח מכספו של משלם המיסים, נמצא מוזנח, נשטף בביוב ולא מפוקח והמים מזוהמים ומסוכנים לכל מי שמגיע למקום.

27.03.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
המיליונים שנשטפו במעיין עוספיה המוזנח

 

מה שקורה במעיין בעוספיה ובעיקר בשכונה המזרחית בין הבתים לא נתפס, במקום נאור שמכבד את עצמו, קשה להבין איך ביוב זורם ברחוב והזנחה ואשפה בכל מקום.

הטענות שלא היה תקציב ושלא היה ניתן לבצע פרויקטים לעצירת זרימת הביוב לשטח הציבורי, היא תירוץ לא נכון ולא מקובל, היה על האחראים והתאגיד לתת פתרון מידי למצב העגום במקום.

משפחות רבות שמתגוררות במקום היפה ביותר בכרמל, שמצד שני ביוב וריחות מלווים אותם בכל שעות היום והלילה.

המעיין של עוספיה, מעיין היסטורי שנשאר מהתקופה הרומית ביזנטית בעוספיה, עין אלבלד והמנהרה שאורכה מעל 50 מטר שמובילה למזרח עוספיה, מזה זמן רב נמצאים בהזנחה מוחלטת, ביוב של השכונה זורם למי המעיין, ב2012 הושקעו במקום מיליונים לשימור האתר, מה קרה מאז?.

בעוספיה קיימים מספר מפגעים סביבתיים ובריאותיים אשר מסכנים את בריאות וחיי האדם, של מי ביוב שזורמים לכבישים, פולטים גזים רעילים וסרחון קשה מנשוא. דליפה מהווה מפגע תברואתי קשה, המתבטא במשיכת יתושים, חרקים ומזיקים, ובמטרדי ריח מהם סובלים דיירי השכונה.

הקרקע בעוספיה היא קרטונית ולא סופגת, ולכן בורות הספיגה גולשים לכבישים ואז כשבאים במגע עם מים או גשם הכל נסחף לאגן ההיקוות, ומי המעיין מזוהמים בחיידקי אי קולי.

על התושבים להפנות את תשומת לב המשרד לאיכות הסביבה ולהגיש תלונה כדי שהדברים יזוזו בכפר כזה שלא מבין את חומרת העניין והסכנה שנגרמת במיוחד לקשישים ולילדים ובעיקר לחולים כתוצאה משאיפת הריחות במקום או מעקיצות של יתושים וחרקים.

במקרים של תושבים שמערכת החיסון אצלהם חלשה הפגיעה היא קשה יותר ולפעמים קטלנית, מאחר וזה יכול להפיץ הרבה מחלות זיהומיות.

בשנת 2012 הושקעו בשיקום המעיין ובפיתוח האזור מסביבו מיליוני ש"ח, בהשתתפות משרד התיירות, הפרויקט כלל שחזור הטרסות והצמחיה בנוסף לבניית אמפי תיאטרון ובמה מרכזית. שבילים ותאורה, בנוסף לחניה לרכבים ואוטובוסים, הכל נעשה במטרה להפוך את המקום לאטרקציה תיירותית, אבל לא כך הם פני הדברים היום, ההזנחה במקום זועקת לשמיים.

 

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

2. תושב לפני 26 ימים
כואב הלב
1. شاطرين לפני 27 ימים
شاطرين

מומלצים