התקציבים שהוקצו לדרוזים בתוכנית 959 לא נוצלו

למה למרות שהובטחו מאות מיליונים לפיתוח היישובים הדרוזים והצ'רקסים בתוכנית 959, בפועל רק 44% מהכספים הגיעו למימוש בשטח? על שאלה זו ביקשה ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ' לקבל תשובות.

18.06.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
התקציבים שהוקצו לדרוזים בתוכנית 959 לא נוצלו

 

הדיון התקיים לבקשת הח"כים ע'דיר כמאל מריח, אופיר סופר, גאבר עסקלה וחמד עמאר.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ': "מטרתנו להבין מדוע יש פערים גדולים בין התקציבים שהוקצו לפיתוח היישובים הדרוזים, למה שקורה בשטח. מה אפשר לעשות נכון יותר. איפה החסמים. למה לא רואים בשטח את הכסף שהוקצה?"

ח"כ חמד עמאר: "מביאים תקציב שוטף, מעמיסים תקציב תוספי בתוך התקציב השוטף, ואז אפילו השוטף לא מבוצע. אומרים שאת העבר אי אפשר לתקן, לכן אנחנו רוצים לתקן את תוכנית החומש החדשה. לקחת את תוכנית החומש שהייתה, ולבדוק מה הסעיפים שבלתי אפשרי לבצע".

ח"כ ע'דיר כמאל מריח: "49% ניצול תקציבי זה לא מספיק. צריך לפרק חסמים, להבין אותם. גם המינהלת צריכה להבין את הייחודיות, וכל זה חייב להיעשות לפני שמגבשים את תוכנית החומש החדשה".

ח"כ ג'אבר עסאקלה: "חייבים להבין שיש 20% מהאוכלוסייה עם שונות. מה שמתאים להרצליה לא מתאים לחורפיש, ואם לא יבינו את זה נמשיך להיות תקועים. המגזר צריך טיפול ייחודי. לדוגמה, בחורפיש 70% מהאוכלוסייה זה שתי חמולות. אי אפשר להגיד לראש המועצה אסור לך להעסיק קרובים. כולם פה קרובים".

ח"כ אוסאמה סעדי: "אני בעד המאבק הצודק. לא מבדיל בין דרוזים צ'רקסים וערבים. כולנו עומדים יחד נגד מדיניות מפלה".

על דבריו של גלעד קצב, רפרנט במשרד האוצר: "לשם מיפוי החסמים הוקמה המינהלת לפיתוח ביישובים הדרוזים", השיב ד"ר יוסף דרזדין, מנכ"ל המשרד לשת"פ אזורי וראש המינהלת: "אתם (האוצר) הראשונים שעצרתם את ה-200 מיליון".

ח"כ משה ארבל: "הם גורמים לרשויות ללכת למשכ"ל (החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי) ולשלם עלויות אדירות על הלוואות גישור. זה פרוטקשן".

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ': "למה האוצר דורש מצ'ינג? לרשויות הדרוזיות אין אפשרות לממן את זה". גלעד קצב: "זו מדיניות רוחבית לכל הרשויות".

ח"כ משה ארבל: "כמי שהיה בצד השני של הממשלה, הייתה מדיניות עם נגיעות מימי מפא"י שדואגים לקיבוצים ולמועצות אזוריות חזקות. השר דרעי הקים ועדות גאוגרפיות שעשו צעדים של צדק חלוקתי, ואיפשרה ליישובים שלא הייתה להם ארנונה עסקית שמכניסה כסף חי, ליהנות מארנונה כזו".

יו"ר הוועדה ח"כ מיקי חיימוביץ' סיכמה: " התקציבים שהוקצו למגזר הדרוזי והצ'רקסי במסגרת תוכנית 959 לא נוצלו ברובם בשל חסמים שעומדים בפני ראשי הראשיות. הוועדה דורשת ממינהל התכנון נתונים על הרחבות ביישובים הדרוזים והצ'רקסיים, ופילוח שלהן לפי קרקע פרטית לעומת קרקעות מדינה. הוועדה תקיים דיון נוסף בו היא מבקשת לקבל דיווח אודות גיבוש תוכנית החומש החדשה למגזר הדרוזי והצ'רקסי שמכינים במשרדי הממשלה".

 

עוד בנושא : "הכפר הדרוזי מתרסק בעקבות החלטות שגויות של ראשי המועצות"

 

תגובות

2. דרוזי לפני 5 חודשים
הבעיה בראשי הרשויות
1. אזרח לפני 5 חודשים
הכל דיבורים

מומלצים