וגיה "הדרוזים מצביעים לפי אינטרסים וקשרים"

איך הבחירות לכנסת ה22 יתנהלו במגזר הדרוזי?, וגיה "הדרוזים אם היו מצביעים לפי חוק קמיניץ וחוק הלאום, השיח הפוליטי היה צריך להיות שונה לחלוטין. החלוקה של הקולות נעשית על פי המפה של המועמדים הדרוזים בתוך הרשימות".

17.09.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון

וגיה כיוף בחירות לכנסת ה 22

 

וגיה כיוף ראש מועצת עוספיה לשעבר ומנכ"ל המכון הערבי לדמוקרטיה, בראיון טלפוני לפורטל הכרמל: "אני מרגיש הפעם שיש הרבה קולות עצמאיים ולא רק הצבעה חמולתית, ובמיוחד בקרב הצעירים, יש נטיה למפלגות שיש בהם קצינים ועל בסיס הרקע והקשר האישי מצביעים. ההצבעה של היהודים וההצבעה של הדרוזים קרובה מאוד, כי הדרוזים מצביעים למפלגות ימניות כמו ליברמן שיש שם מועמד דרוזי במקום 6, ומצביעים לו".

וגיה: "מה שקורה שהחלוקה של הקולות נעשית על פי המפה של המועמדים הדרוזים בתוך הרשימות
אין מפלגה דרוזית וגם לרשימות הערביות יש נתח בהצבעה הדרוזית. לגבי ההצבעה הדרוזית שפעם 80 אחוז הצביעו למפלגת העבודה, היום מוצאים שבבחירות האחרונות העבודה קיבלה 3000 קולות".

וגיה: "הדרוזים אם היו מצביעים לפי חוק קמיניץ וחוק הלאום, השיח הפוליטי היה צריך להיות שונה לחלוטין. התפיסה הייתה צריכה להיות שמי שיחליף את שני החוקים אנחנו איתו".

"לגבי מי שאמר שהוא נגד חוק הלאום וחוק קמיניץ, היות והוא היה בתוך החגיגה הזו, אז אין משקל ואין תקווה שהחוקים ישונו".

וגיה: "מדובר פה במערכת אינטרסים בין הציבור הדרוזי לבין המפלגות ויש קשרים, לכן מוצאים שאין קולות סתם בדרוזים, כל קול יש לו כתובת של מערכת קשרים הן עם ראשי המפלגות או עם חברים בתוך הרשימות".

"צריך להסתכל על מערכת הבחירות כמערכת סימבולית שהיא חלק בלתי נפרד בתהליך קבלת ההחלטות במדינה דמוקרטית".

 

תגובות

מומלצים