ח"כ סלאלחה: "המצב הסוציואקונומי לחברה לא משקף את המציאות"

הוועדה לזכויות הילד דנה היום בדרישה לביטול תשלומי הורים לתוכנית ניצנים ביישובים הדרוזים, שהתייקרו ועלו מ-500 ₪ בשנה ל-3,500 ₪ לילד בתוכנית העשרה לילדי הגנים, הורים רבים אינם יכולים לעמוד בתשלומים האלה.

15.11.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
ח"כ סלאלחה: "המצב הסוציואקונומי לחברה לא משקף את המציאות"

 


תוכנית ניצנים הינה תוכנית משלימת למידה לילדי הגנים בשעות אחה"צ בין השעות 14:00-16:00, עלות התוכנית הייתה על סך 500 ₪ לשנה לילד אך השנה הוחלט להעלות את התשלום לסך 3,500 ₪ וזאת בשל העלייה במצב הסוציואקונומי מ-3 ל-4 ביישובים הדרוזים.
 

 

העלייה בתשלום היא עקב קביעה ישנה ולא מעודכנת של הלמ"ס בשנת 2017, טרום משבר הקורונה, בה נקבע עלייה באשכול ביישובים הדרוזים.

 

לאחר מאבק עיקש של ארגוני ההורים מול הרשות המקומית יאנוח ג'ת ירד התשלום לסך 2,000 ₪.
העלייה המשמעותית במחיר מהווה פגישה קשה בהורים להתפרנס ולפרנס את משפחותיהם ולא פחות מהווה פגיעה בילדים עצמם.

 

ח"כ עלי סלאלחה אמר בוועדה: "הקביעה של הלמ"ס בנוגע למצב הסוציואקונומי בחברה הערבית הוא פיקטיבי, שגוי ואינו משקף את המציאות בשטח. אני מבקש להוריד את דמי התשלום מההורים מאחר ואין להם כסף, זה לא בושה, זאת האמת. המצב הכלכלי של ההורים גרוע, אנחנו האוכלוסייה הכי מוחלשת במדינה. לכל ילד מגיע העשרה".
 

 

ראש מועצת יאנוח ג'ת מועדאד סעד הוסיף: "אחרי הקורונה הרבה הורים איבדו את מקום עבודתם, כראש מועצה אינני יכול לשלם את ההפרש העצום הזה כי בסופו של דבר יהיה לי גירעון במועצה. על המדינה ומשרד החינוך לספק פתרונות מיידים. שנה שעברה השתתפו בתוכנית כ-222 ילדים וכיום עם עליית המחירים אין אפילו ילד אחד".

 

בוועדה נכחו פורום ועדי הורים דרוזים וצ'רקסים, פורום ראשי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות, לשכה מרכזית לסטטיסטיקה, עמותת מורי תל"ן, חוגים והעשרה, העמותה הישראלית למען הילד בגיל הרך, נציבות שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ועד הורים ארצי בחברה הערבית, מרכז המועצות האזוריות, ארגון ההורים הירושלמי, משרד הפנים, החברה למתנ"סים, משרד המשפטים, משרד החינוך, משרד האוצר, משרד הרווחה והביטחון החברתי, מרכז השלטון המקומי, הנהגת הורים ארצית.

 

 

בהמשך למה שפרסמנו בפורטל הכרמל והצפון בתחילת החודש

 

"הורים דרוזים "אל תפגעו בילדים שלנו" 

ועדי ההורים הדרוזים והצ'רקסים בכרמל ובגליל יוצאים במחאה נגד תשלומי תכנית ניצנים לגנים בכפרים, המצב הסוציו אקונומי של הישובים שהוא לא טוב ומה שגורם לעליה המשמעותית בתשלומים לצהרונים זה הדירוג הגבוה שמציינת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שבפועל עשתה טעות בהעלאת הדירוג.

 

 

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים