טרם הוגש תקציב הדרוזים לאישור הממשלה

תקציב העדה הדרוזית והצ'רקסית כבר מוכן לאישור, מדוע לא הובא לשולחן אישור הממשלה אתמול?, מישהו מהשרים מנסה לזקוף את ההישג לטובתו לתקציב שעוד לא מומש, אותו שר במקום שיקדם את אישור התקציב הוא מתעסק בלהזמין כל מני גופים דרוזים ללשכתו בירושלים לישיבות התייעצות.

15.11.2021 מאת: חסין חלבי
טרם הוגש תקציב הדרוזים לאישור הממשלה

 

מניסיונות רבים של מערכת פורטל הכרמל והצפון לברר למה התקציב לא הובא לאישור הממשלה, לא הגענו לתשובות משכנעות.

 

בכל יום שהתקציב מתעכב העדה הדרוזית מפסידה מיליונים, בגלל הזמן הקצוב של התכנית, להזכיר לכולם שבתכנית תקציב 959 הכפר הדרוזי בכרמל ובגליל ניצל רק 49.05  אחוז מהתקציב שעמד לרשות הדרוזים, בשל העדר צוותים מקצועיים ואנשים שלא ידעו איך לקחת את התקציבים.

 

פירוט לתקציב המדינה השייך לדרוזים אשר עומד על 3 מיליארד ש"ח למשך שנתיים וחודש בלבד.

 

עד שתובא תכנית החומש לאישור הממשלה, זו משימה קשה ומסובכת, על הכנת התקציב שוקד צוות מקצועי שעבד על כל הפרטים הקטנים והגדולים.

 

תכנית כלכלית לכפרים הדרוזים והצ'רקסים בישראל ותכנית נוספת דומה לתכנית המקורית לכפרי הדרוזים ברמת הגולן, אבל בכפרי הגולן לא יזכו לסבסוד לחלקות לחיילים ותקציב בית יד לבנים, כמו בכפר הדרוזי בכרמל ובגליל.

 

סכום התכנית 3 מיליארד ש"ח, התכנית צריכה עוד לעבור את היועצים המשפטיים לממשלה ואז תצא לפועל, התכנית למשך שלוש שנים, אבל מה לעשות שהשנה כבר נגמרת ונשארו רק שנתיים וחודש למימוש התכנית.

 

מתוך ה-3 מיליארד ש"ח מגיע לכפרי רמת הגולן 16 אחוז כ 480 מיליון ש"ח, במשרד יושבים עם ראשי הרשויות של רמת הגולן, בעניין הזה יש החלטת בג"ץ לגבי כפרי רמת הגולן, לתת להם 16 אחוז מהתקציב של הדרוזים. בתכנית 959 דאלית אל כרמל, ירכא ובית ג'ן קיבלו הכי הרבה מהתקציב ואחריהם באו ישובים אחרים.

 

חשוב לציין שהעבודה למתן התקציב מנוהלת בצורה מקצועית ע"י ראש המנהלת האשם חסין מנהל הרשות לפיתוח כלכלי לישוב הדרוזי והצ'רקסי, יחד עם אגף האוצר, בנוסף לנציגי משרדי הממשלה השונים, ומשרד המשפטים בנוסף לחבר המנהלת השר חמד עמאר שהוא מעורב מתוך משרדו באוצר.

 

הכפרים הצ'רקסים מקבלים את האחוז שלהם מהתכנית של ה-3 מיליארד ש"ח, מספר התושבים כ-6000 איש שמתגוררים בשני ישובים בצפון.

 

בתכנית יש הקצאה למים וביוב בעשרות מיליוני ש"ח, בכפרים בצפון פועל מזה עשרות שנים תאגיד מים וביוב והם כבר טיפלו בתשתיות וההשקעה התקציבית כנראה שתופנה בעיקר לכפרי הדרוזים בכרמל, שם התשתית ממש גרועה ומסכנת חיים, לאור זה שרק לפני שלוש שנים התאגיד נכנס לכפרים בכרמל.

 

ראסם נטור תושב שכונת חלת עלי בדאלית אל כרמל, שביתו יחד עם מאות בתים לא מחוברים לרשת הביוב וסובלים מאוד מהריחות והדליפות לכבישי השכונה, ראסם פנה לפני חודש לראשי המועצות בכפרי הכרמל רפיק חלבי ובהיג מנסור בעניין המפגע הבריאותי בשכונה.

 

חשוב להזכיר שבדאלית אל כרמל ועוספיה יש מספר שכונות שבהם מפגע הביוב קשה ביותר, בשכונת אלעין בעוספיה, בשכונת חיילים משוחררים ושכונת אבו עבדאללה ועוד, ובדאלית אל כרמל בשכונות ואדי אלפאש, חלת עלי, ביר דובל, הר שוקף ועוד.

 

ראסם במכתבו לראשי המועצות כתב: "אני פונה אליך כמי שמוביל את תוכניות חיזוק הרשויות הדרוזיות בממשלה מזה שנים רבות לצד העבודה הקשה והמתמדת בשיתוף פעולה עם משרדי הממשלה וראשי הרשויות לתקצב להחלטה המתגבשת כיום לדרוזים וצרקסים תקציב מיוחד למימון תשתיות ביוב ביישובי הכרמל במשך שלוש השנים הבאות בשל מצבם הקשה של תשתיות אלה במיוחד אחרי פירוק האיחוד ואי כניסה לתאגידי המים כעשור שנים".


ראסם: "אין כיום בחברה הדרוזית והערבית כמות בתים במספרים גבוהים כמו בשני היישובים, אלפי בתים אינם מחוברים לביוב, תחנות צניקה נדרשות, תחנות שאיבה וקווים ישנים ראשיים שצריכים החלפה".

 

ראסם: "אומדן העלויות עולה על שלוש מאות מיליון ש"ח התאגיד החדש לשני היישובים אינו יכול לתקצב ולממש תוכנית האב והדברים רק מחמירים. החרגת יישובים בתוכנית התקציבית שתאשר הממשלה בקרוב היא צודקת והגיונית וסגירת פערים נדרשת במיוחד בנושא בראותי כזה".

 

ראסם מציין בסוף מכתבו: "אני בטוח כי ביוכלתך כראש ראשות מקומית ובעזרת השר חמד עמאר שעושה כל יכולתו להביא כמה שיותר תקציב תוספתי לפתור את בעיית מפגע הביוב בכרמל ".

 

חשוב שנבחרי הציבור בישובי הדרוזים בכרמל דליה ועוספיה יפעלו יחד להביא את התקציב עוד השנה לצורך הצלת הישובים משקיעה נוספת בביוב והצלת התושבים מהמחלות הקשות שנמצאות בכל פינה בישובים.

 

 

מצאתם טעות הודיעו לנו  editor@karmel.co.il  -  editor@karmelp.co.il  או באמצעות מספר טל 0545823934

 

 

פורטל הכרמל

תגובות

6. مواطن לפני 10 ימים
سؤال ؟؟؟
5. תושב לפני 11 ימים
טמבלים מיצגים את העדה בכנסת
4. אני לפני 11 ימים
אין יותר מטומטמים מראשי המועצות הדרוזיות ובמיוחד מהגליל
3. מהכרמל לפני 12 ימים
מה מגיע אלינו
2. يوسف عامر לפני 12 ימים
مجرد راي
1. עספאני לפני 12 ימים
אותו שר מחכה לדעת איזה ראש מועצה יתמוך בו בבחירות הבאות.

מומלצים