יוסף "חוק הלאום לא טוב למדינה ולא למיעוטים"

יו"ר התנועה הציונית והמועצה היהודית הדרוזית יוסף נסראלדין, מתייחס לראשונה לחוק הלאום וקורא לח"כים ולהנהגה הדרוזית וליהודים, להדוף את החוק הגזעני הזה, שמובילים אנשים שרוצים לראות תושבים סוג א' וסוג ב', סרטון

10.07.2018 מאת: פורטל הכרמל
יוסף

בכנסת ה-18 יזמו חברי הכנסת אבי דיכטר וזאב אלקין הצעת חוק יסוד' ישראל מדינת הלאום של העם היהודי, לאחר הבחירות לכנסת ה-19 נקבע בהסכם הקואליציוני בין סיעות הבית היהודי והליכוד ביתנו כי יקודם חוק יסוד שיגדיר את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי.

לאחר הקמת הממשלה הוקמה ועדת שרים בראשות ציפי לבני שהייתה אמורה להגיש לממשלה נוסח להצעת החוק, אך הנושא לא קודם. ב-2013, בתגובה להצעות החוק של אריה אלדד ושל אבי דיכטר וזאב אלקין, הגישה קבוצה של חברי הכנסת בראשות רות קלדרון את הצעת חוק-יסוד:

מגילת העצמאות והמדינה היהודית דמוקרטית, שבאה "להבטיח ולהגן על ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, באמצעות מתן תוקף של חוק לעקרונות היסוד שנקבעו במגילת העצמאות".

יוסף נסראלדין בשיחה לפורטל הכרמל, אומר : "ישנם הרבה מהאחים היהודים שיצאו מהגולה והגולה לא יצאה מהם, עכשיו באים ומנסים לחוקק כל מני חוקים שאין בהם כל אפקט, מגילת העצמאות חוקי המדינה חוק האדם וחרותו, קבעו שזו מדינת העם היהודי , ואין על זה כל ויכוח, בנוסף צוין שהמדינה של כלל התושבים הלא יהודים".

"לדעתי החוק הזה הוא פופוליסטי ואין לו כל ערך, רק בא לגרום עוול לבני מיעוטים, ובמיוחד למיעוטים שתורמים לביטחון המדינה שנים רבות.

במקום להתעסק עם מה שקורה בגבול הדרומי והנזק שנגרם לטבע מהשריפות של הפלסטינים ולדאוג להתמודד עם רעידות אדמה, האיום האיראני והפליטים בגבול הצפון, באים לעשות חוק שרק יביא שנאה ויתן במה למדינות העולם שונאי ישראל".

יוסף: "אני פונה לכולם ומזהיר אותם שהם אבדו את סדר העדיפויות של מדינת ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית, לגבי חוק הלאום, אלה שעומדים אחריו והרצון שלהם לעשות בישראל סוג א' וסוג ב', מקומם אותי שזה יכול להעלות לראש האנטישמיות בעולם, כאשר יבואו ויגידו שאתם בישראל אחרי כל מה שקרה לעם היהודי, באים לעשות הבדלים בין האזרחים במדינת ישראל".

"אני פונה לחברי הכנסת הדרוזים, כולל השר בקואליציה, להצביע נגד החוק הזה, כמו שעושה ח"כ בני בגין ואחרים בקואליציה ופונה להנהגה הדרוזית, ראשי המועצות ואנשי ציבור, לעמוד יחד איתנו בחזית אחת, נגד החוק האיום הזה".

"כנס הרצליה מיועד לשמר את הברית ההיסטורית בין היהודים לדרוזים, במיוחד לאלו שעוד לא מבינים את העוצמה בברית הזו".

"אין מדינה טובה יותר מישראל לדרוזים ואין לדרוזים מדינה אחרת, לאחים היהודים למחוק מהלקסיקון שלהם את השנאה ולהסתכל רחב יותר, שווה בשווה לכולם".

אודות חוק הלאום

ב-2014 חידש ח"כ אלקין את הצעת חוק מדינת הלאום, שאותה הגיש יחד עם ח"כ דיכטר בכנסת הקודמת.

בעקבותיו ניסחו חברי הכנסת יריב לוין ואיילת שקד גרסה מרוככת של ההצעה, בשם הצעת חוק-יסוד: ישראל מדינת הלאום של העם היהודי. ההצעה של לוין ושקד הסירה מהחוק את ההתייחסות לשפה העברית ולהתיישבות היהודית, והוסיפה להצעת החוק מחויבויות לזכויות אדם אישיות וכן הפניה למגילת העצמאות.

ההצעות עוררו מחלוקות רבות בכנסת ואף בקואליציה. הליכוד, ישראל ביתנו והבית היהודי תמכו בהצעות החוק, ואילו יש עתיד והתנועה התנגדו להן. ב-16 בנובמבר 2014 הובאו הצעות החוק לשולחנה של ועדת השרים לענייני חקיקה. ראש הממשלה הכריז על תמיכה בהצעת החוק.

בסופו של דבר, שרת המשפטים דאז ציפי לבני הסירה את הצעת החוק מסדר היום, בשל התנגדותה לה. ראש הממשלה הביע כעס על המהלך, והכריז שיביא את ההצעה להצבעה בישיבת הממשלה הבאה.

ב-23 בנובמבר 2014 דנה ממשלת ישראל בשתי הצעות החוק (של אלקין ושל שקד ולוין),ובתמיכת ראש הממשלה, אישרה המשך תהליך החקיקה, ברוב של 15 שרים מול 6.

ראש הממשלה, בניסיון להתגבר על ההתנגדויות ערך הצעת חוק משלו. המשותף לשלוש הצעות החוק (אלקין, שקד ושותפיה, נתניהו)

ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי
ישראל מחויבת לשמור על המורשת היהודית, בין היתר על יד כך שלוח השנה העברי ישמש כלוח השנה הרשמי במדינה והמשפט העברי ישמש כמקור השראה לכנסת ולבתי המשפט
תינתן הזכות ליהודים לעלות לישראל ולקבל אזרחות
יישמר חופש הביטוי הדתי והתרבותי לכל אזרח
המדינה תמשיך לשמור על המקומות הקדושים לדתות השונות בישראל

 

 

יוסף נסראלדין על חוק הלאום 2018

תגובות

3. חלבי לפני 9 חודשים
כל הכבוד
2. عسفاوي לפני 9 חודשים
شكر
1. צעיר דרוזי לפני 9 חודשים
מר יוסף טוב להתעורר שעה קודם

מומלצים