ישראל הולכת לבחירות לכנסת ה22

כנסת ישראל פחות מחודשיים אחרי הבחירות החליטה הלילה לפזר את עצמה למרות שישנם כאלה שיתכן ולא יזכו להיות שוב בכנסת ה22, ראש הממשלה נתניהו נכשל בהרכבת ממשלה ולשם כך הביא לפיזור הכנסת כדי שלא יוכל נציג אחר לקבל עליו את הרכבת הממשלה.

30.05.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון

כאן חדשות | האם הכנסת ה-21 תהיה הכנסת הקצרה ביותר בתולדות המדינה? • לכל מה שמעניין בחדשות - בואו לאינסטגרם שלנו ◄ http://bit.ly/2IA8pcH • להרשמה לערוץ היוטיו...

 

הכנסת הקצרה ביותר בתולדות המדינה, בתום למעלה מחצי יממה של דיון מרתוני דרמטי אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לפיזור הכנסת ה-21 ועריכת בחירות לכנסת ה-22 ביום שלישי י"ז באלול תשע"ט, 17 בספטמבר 2019 - 74 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק ו-45 התנגדו לה.. ח"כ פולקמן לא נכח בהצבעה, תמכו בפיזור הכנסת הסיעות הערביות.

חברי סיעת כחול לבן התנגדו לפיזור הכנסת.

ראש הממשלה עם סיום ההצבעה כינה את ליברמן איש שמאל.

חברי הכנסת אינם נבחרים ישירות אלא באמצעות רשימות המייצגות מפלגות. סעיף 4 בחוק יסוד, הכנסת קובע, כי על חברי הכנסת להיבחר בבחירות כלליות, ארציות, ישירות, שוות, חשאיות ויחסיות.

על רשימה שהשתתפה בבחירות לעבור את אחוז החסימה, ששיעורו כיום הוא 3.25%.

הכנסת נבחרת לתקופה של ארבע שנים, אך היא רשאית להתפזר לפני תום התקופה על ידי חקיקת חוק לפיזור הכנסת, הקובע גם את מועדן של הבחירות הבאות.

הכנסת מתפזרת בטרם עת גם בנסיבות נוספות, אם הכנסת לא אישרה את תקציב המדינה בתוך שלושה חודשים מתחילת שנת התקציב או אם ראש הממשלה ממליץ, ונשיא המדינה מסכים, לפזרה מכיוון שקיים בה רוב המתנגד לממשלה ועקב כך אין היא מסוגלת לתפקד באופן תקין.

יוזם החוק ח"כ זוהר אמר לפני ההצבעה: יוזם הצעת החוק לפיזור הכנסת, ח"כ מיקי זוהר: "התכנסנו כאן הערב באופן בלתי נתפס, לפזר את הכנסת ה-21. לפני כחודש וחצי, היו תוצאות בחירות אחרי חודשים קודם של קמפיין ארוך ומייגע. אמרו לנו בימין, אתם עומדים להפסיד את הבחירות. סקרים לא מחמיאים, תקשורת לא מחבקת, הגיע ערב הבחירות, ראינו את התוצאות, עם ישראל נתן בנו אמון. 2 וחצי מיליון איש, הצביעו לימין ברשות נתניהו.

נגמרו הבחירות, קרה כל מה שצריך לקרות, כל הסיעות של הקואליציה המיועדת, 65 מנדטים, הלכו לנשיא והמליצו על נתניהו להרכיב את הממשלה. במו"מ הקואליציוני, כל הסוגיות הלכו חלק, למעט סוגיית חוק הגיוס. איזו סוגיה, מה אנחנו צריכים לדבר על האיום האירני, על התוקפנית הסורית, על הפריחה הכלכלית של מדינת ישראל, למה שנדבר על העבודה הבינ"ל שצריך לעשות בשנים הקרובות, למה שנדבר על צמצום הפערים ובינוי הכבישים, זה לא היה חשוב בעיני חלק מאלה שנתנו לנו להרכיב את הממשלה. מה שהיה חשוב, היה הגיוס. מנגד אני שומע את צה"ל אומר, ב-2020 אנחנו רוצים לצמצם את גיוס החובה.

יש מכסות שבכל מקרה הן לא ממומשות, כי צה"ל לא רוצה לגייס חרדים לצבא, אז למה היינו צריכים את החוק הזה? החוק נועד כדי למנוע גיוס כולל של חרדים, בגלל החלטת בג"ץ. אנחנו בסיטואציה שבלי החוק, בג"ץ עלול להתערב בסוגיית הגיוס. עניין טכני משפטי בלבד, לא מהותי, עליו אנחנו הולכים לבחירות. אבל היה חשוב להתעקש לחוקק את חוק הגיוס, אנחנו גוררים מדינה שלמה לבחירות בעלות מטורפת.

אנחנו עושים פעולה לא מוסרית כלפי הציבור, הציבור רוצה שנתחיל לעבוד בשבילו. אנחנו תחת מחאה, וכעס וצער, מפזרים את הכנסת ה-21, בקושי לפני שהיא קמה. שנלך לבחירות מחודשות, העסק הזה שוב יעבור לידי הציבור, שיצטרך שוב להחליט במי הוא רוצה כרה"מ. אין ספק שההכרעה תהייה ברורה יותר וחדה יותר. 

במהלך דבריו פתחו חברי האופוזיציה בקריאות קצובות: "בושה, בושה".

 

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים