ישראל היא שתקפה והשמידה את הכור הגרעיני בסוריה

מטוסים הטילו על הכור הגרעיני שהוקם באזור דיר אלזור בסוירה, 17 טונות של חומר נפץ והרסו אותו כליל, עכשיו זה רשמי, ישראל מודה שהיא עומדת מאחורי הפצצת הכור.

21.03.2018 מאת: פורטל הכרמל

תקיפת הכור הגרעיני בסוריה

עשר וחצי שנים אחרי, ישראל מודה כי היא עומדת מאחורי הפצצת הכור הגרעיני באיראן בשנת 2007, בימים בהם אהוד אולמרט היה ראש ממשלה. 

לא מעט ספקולציות הועלו כבר אז באותם ימים כי מי שעומד מאחוריי הפצצת הכור זו ישראל, אולם לאורך כל השנים נמנעה ישראל מלאשר זאת, גם לאחר שנשיא ארה"ב הקודם ג'ורג' בוש התייחס לכך בספרו שכתב שבו ציין כי אולמרט ביקש שארה"ב תבצע את התקיפה אך הוא סירב. 

הבוקר התירה הצנזורה לפרסם כי ישראל היא אכן שביצעה את התקיפה במבצע שקיבל את הקוד "מחוץ לקופסה".

התקיפה בוצעה בידי מטוסי קרב, וזה קרה בתום מאמץ מודיעיני ומבצעי מורכב וממושך, מה שהסיר את האיום גרעיני על מדינת ישראל והאזור כולו.
 
הפעולה הצבאית המדוברת הייתה לאחר תכנון מדוייק של כוחות מיוחדים שנכנסו לשטח האוייב שבוע לפני ראש השנה, בלילה שבין רביעי לחמישי (כב- כג אלול תשס"ז). לאחר סימון המטרות תקפו מטוסי קרב את הכור גרעיני שהיה בשלבי הקמה מתקדמים באזור דיר א-זור שבסוריה, 450 ק"מ מצפון לדמשק, והשמידו אותו כליל.
 
המאמץ מודיעיני הנרחב, שהחל בסוף שנת 2004, וכלל שיתוף פעולה עם גורמי ביטחון מקבילים, הניב מידע רב ומשמעותי, שבסופו הבשיל לתקיפה אווירית מדויקת. צה"ל נערך לתקיפת הכור באופן מדויק ואיכותי, תוך הכנה לתרחישי הידרדרות והסלמה אפשריים. 
 
ראש המטה הכללי דאז, רב-אלוף גבי אשכנזי, אמר בהתייחסו להשמדת הכור: "מיד כשראש הממשלה הטיל על צה"ל בראשותי את האחריות להשמדת הכור הגרעיני בסוריה היה ברור לי שעלינו להיערך מודיעינית, מבצעית וטכנולוגית להסרת האיום הגרעיני מעל מדינת ישראל והאזור ובמקביל לבצע פעולות למניעת הידרדרות למלחמה, ובאם זו תכפה עלינו – להכריעה!".
 
ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, ששימש מפקד פיקוד הצפון בעת מבצע "מחוץ לקופסה", אמר לאחרונה: "המסר מתקיפת הכור ב-2007 הוא שמדינת ישראל לא תשלים עם בנייה של יכולת שתהווה איום קיומי עליה. זה המסר ב-2007, וזה המסר לאויבינו גם בעתיד הקרוב והרחוק".

 

תגובות

מומלצים