מדיניות מוזרה ואמת כואבת    

מה שקרה בתאריך 3 לחודש בכפר ח'דר בגולן הסורי הוא הוכחה ברורה לסיוע שמאפשרת ממשלת ישראל לארגון טרור א-נוסרה, והוכחה ברורה נוספת שהממשלה לא למדה את הלקח מהעבר הלוא רחוק.

08.11.2017 מאת: פורטל הכרמל
מדיניות מוזרה ואמת כואבת    

חליל חלבי

העדה הדרוזית בישראל מבינה חשיבות הקשרים של המדינה עם השכנים והשמירה על האינטרסים הביטחוניים שלה, מבינים גם שיש לחצים בינלאומיים ואזוריים לסייע לארגונים אלה. אולם אם מישהו חושב שניצול הזדמנות לעזור לאויב אויבי הוא הישג, טועות בידו, המהלך ככל שהוא מעניין עשוי להתהפך, ובן ברית של היום, אויב של המחר וההפך נכון. להזכיר לכולנו את הברית שהייתה עם הפלנגות בלבנון ולאן הסתיימה, את הסיוע לחמאס נגד הפתח ומה הוליד לאחר מכן, אויב דתי אידאולוגי וג'יהאד אסלאמי, את הסיוע להקמת תנועת אמל בלבנון  ומה יצא מרחמה – חיזבאללה, והיום סיוע ועזרה לארגונים פונדמנטליסטים דתיים ומחר אויבים מושבעים.

אין ספק כי המזה"ת  אזור הפכפך ולא יציב, כך גם האינטרסים בין המדינות, החשוב הוא ללמוד מהעבר, ולדעת להסיק מסקנות נכונות, מבחן ההתנהגות והעשייה של הממשלה הנוכחית משמשים הוכחה להעדר הבנה לקורה סביבנו, לצערנו הממשלה מפטמת גולם שבסופו של יום יעמד על הבריקדות וילחמו בישראל.

הדרוזים בסוריה אזרחים סורים ובני המקום, להם מחויבות למדינתם ויודעים לכלכל צעדיהם נבונה ולא מתפתים אחר אשליות, הם אינם תמימים והם מכירים טוב מאוד את המורכבות הפוליטית והפסיפס החברתי שם. משטרו של הנשיא אסד לא נפל וכל מנבאי נפילתו לפי שעה טעו,  שר הביטחון הקודם מר ברק, טען ב2011 כי שלושה חודשים נשארו עד לסילוק של אסד מהשלטון, כך דבר סרקוזי נשיא צרפת הקודם והולנד שבא אחריו, ראש ממשלת אנגליה קמרון והנשיא אובמה וממשלו לא השאירו מהלך שלא נקטו בו ואסד עדיין בארמונו בקסיון?  המלך עבדאללה מסעודיה ושר החוץ שלו סעוד אל פייסל ואיש המודיעין שלו בנדר בן סולטאן? כך גם אמיר קטר חמד בו תאני וראש ממשלתו חמד בן ג'אסם אלה עם הסעודים הזרימו מיליארדי דולרים ונשק למורדים כדי להפיל את אסד, ואסד עדיין נשיא?  אנחנו מזהירים מטעויות אשר עשוית לגרום נזקים קשים.

מכל מקום אנו לא מקבלים הסברי ראש הממשלה ושר הביטחון על שקרה בכפר ח'דר,  די להיכנס לאתרי ארגונים אלה ולראות כיצד הם פועלים תחת עינו הפקוחה של צה"ל ותחת מוצביו יורים על הכפר הדרוזי, הארגון א-נוסרה יושב על הגבול סמוך לכוחות צה"ל והם מקבלים ממנו עזרה וסיוע לצרכיו הצבאיים והרפואיים. הניסיון להקים רצועת בטחון וגדר טובה עם ארגונים אלו לא יצלח, נהפוך הוא יביא טרור בדומה לדרום לבנון אז, ארגונים אלו בהזדמנות הראשונה יהפכו את הרובים כלפי חיילי צה"ל ומדינת ישראל ומבלי לחשוב.

בנוסף נשאלת השאלה איך יכולה ממשלת ישראל הנוכחית לקיים קשר עם פנאטים שמגיסים את הדת, המשאבים, האדם והנשק וכל דבר כדי לרצוח, לאנוס, ולהרוס כפרים על יושביהם לתושבים שהם מבני דתם ועמם??  איך אפשר להאמין להם?? איך אפשר להבין את הרציונל של ממשלת ישראל ולקבל טיעוניה. ארגונים אלה ואחרים רואים במדינת ישראל מדינה אויב, עוינת וכובשת, ובתפיסתם האידאולוגית דתית חובה להילחם בה, כל הזדמנות שתתאפשר להם, יפנו את נשקם נגד חיילי צה"ל ומדינת ישראל וללא היסוס.

האמת גם ככל שעובר הזמן מתגלה לנו אמת אחרת, פירוק החטיבה הדרוזית עם תחילת האירועים בסוריה היה מהלך מתוכנן ויזום, למיטב הבנתי פירוק החטיבה נעשה במגמה ברורה למנוע כל אפשרות שכוח צבאי דרוזי יתערב בנעשה למען הישובים הדרוזים בסוריה. אם החטיבה הדרוזית אז ידעה לפעול לאורך גבול הצפון ולשמור על הגבול מול חיזבאללה ולהילחם בלבנון בהצלחה, וודאי אם היו מציבים אותה בגולן - הייתה מהווה כוח הרתעה ובוודאי בלם להשתוללות של ארגון א-נוסרה נגד הדרוזים.

כך או כך אנחנו לא מבקשים מעורבות ישראל למען הדרוזים בסוריה, כל מה שמבקשים הוא שצה"ל לא יאפשר לארגונים אלה להתגנב משטח שבאחריותו ומאחורי גב הדרוזים ויטווח בהם, לעזוב אותם לנפשם ולהימנע מלהפריע להם לשמור על בתיהם ואדמותיהם.

 

הכותב חליל חלבי, קצין משטרה לשעבר, חבר העמותה להגנה על האדמות ופעיל חברתי ופוליטי.

תגובות

2. אדם לפני 11 חודשים
אין מילים
1. יעקוב לפני 11 חודשים
ניתוח מעמיק ומדויק

מומלצים